Pierogi

manca51  

član od: 5.5.2008

sporočila: 511

24. jul 2011 17:11

Ni mi jasno , a se to testo naredi samo iz vode , moke in soli ? Za rezančevo testo ja rabiš jajca  .

Samo moko in vodo smo , ko sem bila še otrok , uporabljali za lepilo  .

Če sem v receptu kaj spregledala , se že vnaprej opravičujem .

Lep dan še naprej.

manca51

elaphus  

član od: 27.9.2002

sporočila: 6945

24. jul 2011 17:25

Vlečeno testo za štruklje se ponavadi dela brez jajc. Po moje je čisto vseeno, če vržeš še jajca notri - izbira je tvoja - pirožki oz. pierogi so dobri z jajci ali brez. Nekje sem omenjala eno brezimeno gostilnico v Krakowu zraven nemške ambasade - nimajo samo odličnega žureka, ampak tudi odlične pieroge - bodisi z mesom, bodisi s krompirjem (ti so v jedilnem listu napisani pod "pierogi po rusko").

lp

cervus

ežoj  

član od: 24.2.2006

sporočila: 6302

24. jul 2011 17:26

Ja, samo iz vode, moke in soli. Če dodaš jajce lepi še bolj.

ežoj

manca51  

član od: 5.5.2008

sporočila: 511

24. jul 2011 18:27

Že , že , elaphus , vlečeno testo se res dela ponavadi brez jajc , zato pa dodaš olje . Samo iz vode , moke in soli najbrž ne bo vlečeno testo ,ne bo elastično , trgalo se bo .

Zdaj pa ne vem ežoj , a resno misliš ali me zafrkavaš ? Če dodaš jajce , vsaj dobiš testo, saj se najbrž mora držati skupaj , da ga lahko razvaljaš in oblikuješ  ?

Boš rekel , da sem zabita ?

Lp

manca51

mišzmoke  

član od: 28.8.2010

sporočila: 4526

24. jul 2011 18:40

Draga manca51, testenine se delajo tudi brez jajc, v moji kuhinji je to zelo pogosto. Vode dodaš približno toliko, kot bi tehtala srednje velika jajca. Med obdelavo testa boš začutila, kdaj tekočina ni več potrebna. Najlepše se dela s toplo vodo.

lp

mzm

ežoj  

član od: 24.2.2006

sporočila: 6302

24. jul 2011 20:19

manca,

sam na pol se hecam, tole zadevo poznam in večkrat delam ( beri: imam zelo rad ). Je tako kot je elaphus pojasnila, ne vem, zakaj se zgražaš, če je brez jajc, če te moti, pa daj jajce zraven. Testo ni vlečeno, se naredi bolj trdo in je razvaljano, tako na pamet na 3- 4  mm,  in se nima kaj trgat, ker se ne vleče,( seveda je boljše če testo odleži pol ure, pred obdelavo ( ni pa nujno ), ta čas pripravljaš nadev ),se izrežejo krogi, bodisi s tistim modelom kot je tam na moji sliki, bodisi s kakšno šalico............

Pa, na splošno, ti recepti, ki prihajajo iz " ljudstva " so ponavadi enostavni, minimalistični, včasih je jajce bilo veliko več vredno kot danes. Tudi za fil se je dalo, kar je bilo pri roki: krompir, skuta, čebula, redkeje meso...........

Pa, kot je miška omenila: topla voda za testo je zakon!

ežoj

Sporočilo je spremenil(a) ežoj dne 24. 2011 20:20

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

24. jul 2011 20:33

manca51 je napisal/a:

Že , že , elaphus , vlečeno testo se res dela ponavadi brez jajc , zato pa dodaš olje . Samo iz vode , moke in soli najbrž ne bo vlečeno testo ,ne bo elastično , trgalo se bo .

manca51

O, to pa ne drži. Tako vlečeno testo je pri nas nekaj povsem običajnega. Testo, pomazano z oljem (da se ne izsuši, lahko bi olje tudi izpustili), pokrito v posodi, novodobno kar v pvc vrečki počiva (lahko tudi dan ali dva v hladilniku, lahko ga zamrznemo. Tako spočito se vleče, do kamor hočeš. Za piroge pa je testo tako ali tako debelo. Konec koncev se za naše štruklje dela testo celo iz ajdove in bele moke, pa samo z vodo in malo soli.


rimljanka

Sporočilo je spremenil(a) rimljanka dne 24. 2011 20:37

manca51  

član od: 5.5.2008

sporočila: 511

25. jul 2011 15:33

Hvala vsem za odgovore . Ste me prepričali in v kratkem jih bom poskusila pripravit . Nisem jih še niti videla , kajšele jedla , zato pa take neumnosti sprašujem . 

Res je , da se človek celo življenje uči , pa še potem neumen umre .

Lp

manca51

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti