Rožce iz listja

Noel  

član od: 12.3.2004

sporočila: 268

9. okt 2008 11:45

Punce, vi ste res umetnice! Ampak jaz sem še vedno skeptična glede sušenja listov. Lani sem naredila en aranžma (ne te rožice) iz lepo obarvanih listov in po parih dneh sem imela en kup zvitih listov - ni bilo ničemur podobno. Tiste, ki pravite, da vam šopek lepo obstoji: iz kakšnih listov delate? Takoj, ko jih prinesete domov ali jih kaj sušite? Ali je trik res samo v laku? Kaj pa tiste liste, ki jih date okrog šopka ali pod njega? Tudi pošpricate z lakom? Bom vesela vaših odgovorov, ker ne bi rada delala šopka, če se mi bo čez 2 dni čisto spremenil. Noel

katka lopatka  

član od: 1.12.2006

sporočila: 4996

9. okt 2008 11:48

Noel, meni se je vse lepo posušilo pošpricano z lakom, sicer so bili listi že v originalu kar pošteno suhi, delala sem takoj. katka http://katka-lopatka.moj-album.com/

mamaF  

član od: 21.1.2008

sporočila: 3340

9. okt 2008 12:05

Noel je napisal/a:
Punce, vi ste res umetnice! Ampak jaz sem še vedno skeptična glede sušenja listov. Lani sem naredila en aranžma (ne te rožice) iz lepo obarvanih listov in po parih dneh sem imela en kup zvitih listov - ni bilo ničemur podobno. Tiste, ki pravite, da vam šopek lepo obstoji: iz kakšnih listov delate? Takoj, ko jih prinesete domov ali jih kaj sušite? Ali je trik res samo v laku? Kaj pa tiste liste, ki jih date okrog šopka ali pod njega? Tudi pošpricate z lakom? Bom vesela vaših odgovorov, ker ne bi rada delala šopka, če se mi bo čez 2 dni čisto spremenil. Noel
Noel, še kot zelo mlada punca sem v eni otroški knjigi o cvetju našla nasvet za ohranjanje lepih jesenskih listo. Če se prav spomnim, je bilo potrebno veje z listi položiti v vazo z mešanico 1l vode in 1 dl glicerina. jaz sem vsako leto nabrala veje z rdečimi listi in jih tako ohranila celo leto - le malo obledijo, sicer pa ostanejo prav lepi. Zdaj tega nisem delala že olala let, bom pa pobrskala za tisto knjigo in ti sporočim, če jo najdem. mamaF - Mojca

katka lopatka  

član od: 1.12.2006

sporočila: 4996

9. okt 2008 12:07

MamaF, veš da sem zaradi tebe obnovila to temo, ker te lani še ni bilo zraven :) Sem vedela, da boš vedela kaj koristnega... katka http://katka-lopatka.moj-album.com/

Brihta  

član od: 8.10.2008

sporočila: 129

9. okt 2008 12:50

Lansko leto sem delala te rožice kar iz listov od trte, bile so ravno tako lepe, vendar so prjavele-spremenile so barvo, zato tudi jast prosim za nasvet kako gre to z glicerinom in kje se dobi glicerin. hvala. Brihta

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17786

9. okt 2008 13:00

No, pripomniti velja, da bi varianta z glicerinom, o kateri govori mamaF delovala le, če listi ne bodo tik pred odpadanjem (če še ne bo tvorjena plutasta ločitvena plast med listom in vejico, ki jo rastline tvorijo.

Glicerin (glicerol) je alkohol, ki ga dobite v lekarnah in trgovinah s kemikalijami.

rimljanka - zasebno mnenje

mamaF  

član od: 21.1.2008

sporočila: 3340

9. okt 2008 13:01

katka lopatka je napisal/a:
MamaF, veš da sem zaradi tebe obnovila to temo, ker te lani še ni bilo zraven :) Sem vedela, da boš vedela kaj koristnega... katka http://katka-lopatka.moj-album.com/
Katka, ti boš morala pa še kaj na kras priti - take rožice se da ful lepo delati tudi iz rdečih trtnih listov - izgledajo kot vrtnice. mamaF - Mojca

Brihta  

član od: 8.10.2008

sporočila: 129

9. okt 2008 13:10

Hvala rimljanka. Mojca dej povej kako si ohranila barvo z trtnimi listi. Prosim, Prosim. Brihta

mamaF  

član od: 21.1.2008

sporočila: 3340

9. okt 2008 14:28

Trtni listi, zamotani v rožico in pošprejani z lakom za lase ostanejo rdeči nekaj časa, vendar pa sčasoma zelo potemnijo....vsaj meni ni uspelo ohraniti rdeče barve. Sem mislila, da bo kakšna rožica ostala do božiča, pa so postale vse skoraj črne. Mogoče bi pa morala liste prej s pecljem namočiti v glicerin in vodo? Tega pa nisem poskusila . mamaF - Mojca

mamaF  

član od: 21.1.2008

sporočila: 3340

9. okt 2008 14:37

rimljanka je napisal/a:

No, pripomniti velja, da bi varianta z glicerinom, o kateri govori mamaF delovala le, če listi ne bodo tik pred odpadanjem (če še ne bo tvorjena plutasta ločitvena plast med listom in vejico, ki jo rastline tvorijo.

Glicerin (glicerol) je alkohol, ki ga dobite v lekarnah in trgovinah s kemikalijami.

[nagelj] rimljanka - zasebno mnenje
Ja, res je, v glicerinsko raztopino sem dala vejice rdečelistega hrasta, na katerih so se listi še dobro držali, vejice so vodo z glicerinom vpile, potem so se listi sicer posušili, vendar se niso pretirano zvili in tudi barvo so ohranili. Brihta, poskusi s trtnimi listi, takimi, ki še niso sami odpadli. Glicerin kupiš v lekarni, namočiš liste s pecljem v kozarec z glicerinom + vodo (bom preverila koncentracijo še enkrat v knjigi, ko jo najdem), potem pa - ko listi popijejo tekočino, elaj rožice. mamaF - Mojca

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Venturini
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti