Vegani

Vesnuska  

član od: 1.1.2011

sporočila: 944

12. maj 2011 9:22

Zanima me če se tinar še zanima za veganske recepte, glede na to, da je tema že stara in da večina komentarjev nima nikakršne povezave z njenim vprašanjem...

Vesnuska

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

12. maj 2011 9:52

Glede na to, da smo jo tu lahko opazli zanjič pred 510 dnevi, odgovora z njene strani ni pričakovati.

rimljanka

katjushka  

član od: 15.9.2004

sporočila: 1901

13. maj 2011 22:29

Nasja je napisal/a:

Vsak naj živi po svoje.

Pri veg(etarij)ancih me moti samo ena stvar: da so tako vzvišeno prepričani o svoji večvrednosti... pa pri tem dostikrat ne znajo pomesti pred svojim pragom.



Nasja

 

Bom še jaz pristavila svoj piskerček in (morda) izzvala koga .... sama sem vegetarianka .... no, če se temu lahko sploh tako reče, saj zelo občasno le pojem kaj takšnega, ki izvira iz morja ter seveda mleko in mlečne izdelke ter jajca ... to je postal moj način življenja in moje počutje se je precej izboljšalo od takrat (teče 8 leto), ko sem se odločila za tak način prehranjevanja .... enostavno začutila sem, da je to to .... vendar pa bi rada rekla, da sem pa sama v vseh teh letih doživela marsikateri zabuljen pogled (predvsem na začetku) ... pa se zelo trudim, da svoje mišljenje nikomur ne razlagam, razen, če me kdo direktno ne vpraša, pa še takrat skušam zadevo zaključit na kratko, da ne grem z glavo skozi zid, če sem kdaj prikrajšana za kakšno hrano, pripravim meso za družbo, ki je mesojeda in se najavi na obisk .... sploh pa nas je v družini 6 in vsi ostali so mesojedci (razen najmlajše, ki še ni dopolnila 1 leto) ... res pa je, da  imamo dogovor, da doma jemo pretežno nemesno hrano, ker mi enostavno ne steče, da bi pripravljala 2 ali celo 3 vrste kosila, glede na to da imamo še alergika  ... 

 

Skratka skušam biti tolerantna do vseh prepričanj, ki jih imajo ljudje, pa moram pripomniti, da z "druge strani" odziv ni bil vedno takšen .... slišala sem že marsikatero pikro na moj račun ... do tega da so mi kot altenativo ponujali zajca, češ, da to pa ni takšen greh, da o zbadljivkah na račun vegetariancev sploh ne govorim ...celo to, da otrokom ne dam jesti, glede na to da mesa nimajo vedno na razpolago .....

katjushka

booris  

član od: 11.11.2004

sporočila: 315

15. maj 2011 12:03

Ljudi ne bi smeli razlikovati po tem, kako se prehranjujejo. Ampak žal prehrana sama naredi razliko med ljudmi. Po mojih izkušnjah so vegetarijanci bolj umirjeni, zadovoljni in zdravi, vsejedci pa bolj nestrpni, nezadovoljni in z več zdravstvenimi težavami. Govorim o povprečju, ne o posameznikih.

Vegetarijanci nismo večvredni. Nihče ni večvreden zaradi svoje prehrane ali življenjskega nazorja. Kot vegetarijanec se v svetu vsejedcev prej počutim ponižanega kot nekaj več od drugih. Ampak mi je vseeno. Do svoje solate in jabolka bom vedno prišel, za druge pa lahko pripravim odlične svinjske medaljone v poprovi omaki, če želijo, ali karkoli drugega.

Vaše mnenje je lahko drugačno. Pristojno pa je vendarle samo mnenje članov foruma, ki so se vsaj pol leta prehranjevali vegetarijansko ali, še bolje, presno. Vsejedec, ki nikoli ni poskusil svobode in lahkotnosti telesa, prehranjevanega samo z rastlinami, bo vse skupaj popljuval. Žal prav to pričakujem.

Prijazen dan!

booris

limnol  

član od: 16.11.2001

sporočila: 5187

15. maj 2011 22:08

Hojla booris,

ne vem,  v kakšnih krogih se giblješ. Jaz sem vsejedka s krajšimi prekinitvami, ko ne jem mesa. Ker mi pač takrat ne paše. Traja različno, včasih samo kak teden, me je tudi že držalo dve leti. Niti sanja se mi ne, kdaj me bo spet prijelo. Preprosto mi v določenem obdobju ni do mesa, čez čas mi pa spet zadiši. Jem, kar mi ustreza, in tega ne razglašam naokoli kot nekaj, kar je "to pravo" in ono drugo kot nekaj, kar "ni v redu".  Nobenih ponižanj, nič strašnega se mi ni zgodilo niti takrat, ko mesa nisem jedla, niti takrat, ko sem ga.

Sicer trdno stojim na stališču, da smo ljudje vsejedci in da dolgoročno črtanje katere koli od bistvenih sestavin prehrane (torej tudi mesa ali ogljikovih hidratov ali maščob ali česar koli vključno z občasnimi razvadami v mejah razuma) s človeškega jedilnika ni pametno, še manj pa koristno. Kljub svojim ne-mesninm eskapadam sem prepričana - v precejšnji meri prav  iz mojih izkušenj z vegetarianci, ki so me za moj okus prevečkrat preveč vehementno hoteli "vzeti za svojo"-  da je precej vegetarianstva pri nas predvsem samopromocijske narave.  Iz svojih izkušenj ti pa lahko zagotovim, da ta tvoj "...vsejedec, ki nikoli ni poskusil svobode in lahkotnosti telesa, prehranjevanega samo z rastlinami, bo vse skupaj popljuval" ne drži.  Svobodo in lahkotnost telesa sem občutila že velikokrat, ampak vedno takrat, ko sem živela in se prehranjevala tako, kot je to meni najbolj ustrezalo, pa naj je bilo na jedilniku rastlinje ali prašički (je pa v enih in drugih obdobjih k lahkotnosti in svobodi spadalo še marsikaj drugega, ne samo hrana). Telo te z občutkom svobode, lahkotnosti in energije nagradi takrat, ko ga poslušaš, ko ti pravi, kaj potrebuje. Potrebuje pa enkrat malo več tega, drugič malo več onega. Če te greje misel, da si bolj umirjen, svoboden, strpen, zdrav in lahkoten od preostanka sveta - OK. Čestitam. Ampak ne vem, zakaj se tako ne bi mogel počutiti tudi kak ljubitelj biftekov in krač. Sploh zato, ker eni in drugi jemo, da živimo, živimo pa, ker jemo in seveda da počnemo tudi še vse kaj drugega. Kaj če bi torej eni drugim pustili, da jedo, kar hočejo, in jim ne bi razlagali, kako se počutijo? Kake poglobljene razprave o smislu življenja pa v to temo tako ali tako ne spadajo. Uživajmo raje nedeljo, kolikor je je še ostalo.

Lep pozdrav,

Sonja

bannanna  

član od: 25.5.2006

sporočila: 5457

15. maj 2011 23:36

vegani, sem opazila da je bila v sloveniji heather mills, ki promovira hrano redwood. veste če se da to kje kupiti pri nas? na netu izgleda zanimivo in za poskusit!

 

www.mojalbum.com/naredilaana

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

16. maj 2011 9:42

limnol, kapa dol za ta sestavek, vzorčni primer strpnosti in širine pogledov. 

Mamamia

mamamia

Vanilija  

član od: 18.8.2005

sporočila: 208

16. maj 2011 12:36

booris je napisal/a:

Vaše mnenje je lahko drugačno. Pristojno pa je vendarle samo mnenje članov foruma, ki so se vsaj pol leta prehranjevali vegetarijansko ali, še bolje, presno. Vsejedec, ki nikoli ni poskusil svobode in lahkotnosti telesa, prehranjevanega samo z rastlinami, bo vse skupaj popljuval. Žal prav to pričakujem.

Prijazen dan!



booris

Jaz imam obe izkušnji, brezmesno se prehranjujem že kar nekaj let, s tem, da zadnje čase pojem kakšno ribo, tako, da se niti ne smatram več za vegeterijanko. In razlika v mojem počutju? Nikakršna. Dobro sem se počutila, ko sem še jedla meso in enako dobro sem se počutila ob strogem vegetarijanstvu. Nič bolj lahkotna nisem bila. To je seveda moja osebna izkušnja. Zato tudi sama raje ne bi predalčkala ljudi na sitne vsejedce in vegetarijance v nirvani. Lahkotnost izvira iz glave, ne iz prehrane.

Globoko se strinjam z mislijo, ki jo je v nekem intervjuju izrekel Dario Cortese, ljubitelj narave in naravne hrane, da hrana ni alfa in omega življenja. Da je sicer zelo pomembna, ni pa edini dejavnik našega zdravje in sreče. In da ne kaže presojati ljudi po tem, kaj jedo.

 

Vanilija

Veggiesaurus  

član od: 20.12.2011

sporočila: 4

20. dec 2011 22:35

Pozdravljeni,

Vprašanja so bila postavljena, zakaj vegani ne jemo jajc. Ste se kdaj spraševali zakaj kura nese jajca, kaj je sploh to jajca? Kokoš ima podoben ciklus kot ga imamo ljudje, ženski menstualni cikel. Če jajčece ni oplojeno s strani petelina, se izloči. Jajce je njena menstruacija.

Drugi razlog zakaj ne jemo jajc je ta, da ne izkoriščamo živali za nobene izdelke. Ker nam živali NISO dolžne dajati njihovih produktov kaj šele da imamo mi pravico, da jih izkoriščamo za njih!

Tretji razlog je mučenje kokoši. Kokošjereja zapira po tisoče kokošk v en velik kurnik, kjer jim zbrusijo kljune, da se od same groze ne pokljuvajo v kletkah, kjer so tako natlačene, da se ne morejo niti obrniti prav.

http://yestheyfeel.files.wordpress.com/2010/12/chickens.jpg?w=780

http://3.bp.blogspot.com/-GoIgcvR5e4I/TgCvArPCL8I/AAAA

Seveda so v zgodovini ljudje jedli jajca, mnogi zato, da so preživeli. Ampak danes, v obilici vsega drugega, se lahko odločimo, da jih ne jemo. Prav tako se lahko odločimo, da jih. Da nam je vseeno kako smo pridobili ta jajca, z negativno karmo, saj so bila ukradena od kokoši, ki so bila nato mučena in zaklana samo za dobiček.

Kokoši sodijo na travnike, da se tam pasejo. Nekatere biološke kmetije imajo dober odnos do kokoši in taka jajca niso enaka tistim pridobljena z masovno industrijo. V teh kmetijah so kokoške zunaj in se prosto premikajo, niso mučene. Zame je to še vedno menstruacija, ampak druge pa pozivam, da poskusite kupiti jajca na taki kmetiji. Več bo povpraševanja za taka jajca, več bo bio kmetij in manj bo masovne "hitre" produkcije...

Tudi medu vegani ne uživamo, ker je odvzet od čebel. Več v tem članku:

http://www.veganstvo.net/ali-ves/med/

Mleka ne pijemo, ker je industrijsko mleko pridobljeno tako, da kravo umetno oplodijo, ko rodi, ji mladiča vzamejo, njo pa priklopijo na sesalne naprave in ji jemljejo mleko dokler se ne iztroši, umre od infekcije ali gre za zakol. Ko mladiča mamici vzamejo, ta joče še nekaj tednov. Tudi mladič je sam in nebogljen brez mame. Njega privežejo za kol, da se ne more premikati, saj stranke ne želijo imeti žilavega mesa. Nato ga nekaj mesecev hranijo s stereoidi, da hitro malce zraste, nato ga zakoljejo.

To je nekaj razlogov, z moje strani, kar sem v treh letih uspela raziskati. Na začetku sem bila vegetarijanka, postopoma sem iz prehrane izklučila tudi živalske produkte. Čeprav je to izredno težko, saj so skoraj povsod zraven. Težko se jim izogneš v kupljenih izdelkih, pa tudi v restavracijah niso tako vešči takega načina. Bo pa vedno več podobno mislečih, vsaj tako kažejo raziskave v ameriki, da se zdaj tam že več kot 7.5 milijona Američanov šteje med vegane. To predstavlja več kot podvojitev števila veganov glede na leto 2009! vir: http://us2.campaign-archive2.com/?u=8bb80a5b6956c

 

Da pa ne bom off topic, je tukaj še nekaj idej za veganske jedi. Veganske hrane ni težko pripraviti, je v bistvu še manj dela, ko imaš enkrat pravi koncept. Skoraj vse jedi, ki bi jih po navadi pripravili z mesom, so lahko veganske. Namesto mesa lahko uporabite tofu ali seitan, kadar pa bi morali uporabiti mleko, se temu izognete, improvizirate. Drugače pa je postopek priprave enak mnogim jedem. ...kaj bi lahko napravil z zelenjavo, pa ne bi dodali mleka, jajc, želatine, ... ?? Čeprav namesto mleka lahko pogosto dodate sojino mleko ali riževo, mandljevo... :                                                                         (mer ne vem, ker delam vse iz glave)

- zelenjavna rižota (prepražite čebulo, česen, dodate narezane bučke, korenje, brokoli..., prepražite 5 min in potem dodate vodo, nato pa še riž. Solite in začitine po želji.)

- ajdova kaša v gobovi juhi ali ajdova kaša z višnjevim kompotom

- zelenjavana juha z lečo ali kvinojo (brokoli, cvetača, korenek, čebula, česen, grah, fižol, buča, bučke, ...)

- pica brez sira, z veliikkkoo zelenjave

- zelenjavo za polivko skuhajte na pari in jo samo zmiksajte s paličnim mešalnikom in polijte po makaronih, rižu...

- krompir z zeljem ali repo

- zelena solata, radič, repincl, ... z olivnim oljem :)

- palačinke (riževo ali sojino mleko, moka, pecilni prašek, banana- zmiksajte in masa je pripravljena)

- za mlečni riž, gris, polento, žgance, puding = uporabite riževo ali sojino mleko

- vse zelenjavne juhe, s tem da ne uporabite mleka, ampak morda nič? ali pa sojin nadomestek za smetano in je zelo dobro.

 

LP

 

 

Veggiesaurus  

član od: 20.12.2011

sporočila: 4

20. dec 2011 22:45

Pozabila sem napisati zelo pomemben del veganskega prehranevanja: sadje! čimvče sadja! Tako kot je ali pa zmiksano v smoothiju brez mleka, naraven smoothie.

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Anemiilat
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti