Tečaj pralinejev - goljat - za tiste, ki ste že bile

stana.r  

član od: 28.11.2004

sporočila: 2909

28. sep 2007 0:41

Ežoj, če boš delal baklavo ali krompirušo in boš imel malo prostega časa, ko se bo ravno peklo, lahko prideva za jade in naredive sjajen čokoladni obliv???

stana

jade  

član od: 11.11.2004

sporočila: 6303

28. sep 2007 7:45

E ežoj takoj ti povem v čem je problem "nesijajnosti" tvojih prelivov. Zato, ker daš zadevo v hladilnik in postane zadeva mat. Ne me prašat zakaj, ker nisem stručko, vem samo, da če se ti čokolada stopi, ker jo imaš napr. na soncu postane belkasta, mat, če jo daš v hladilnik.

Najbolj se mi preliv sveti, če dam zadevo v špajz, ampak takrat, ko je hladno. Poleti je to težko izvedljivo, ker je tudi v špajzu prevroče.  Sedaj pa je že obdobje, ko bom imela sijoče piškote. Skratka jaz zadevo okrasim, prelijem s čokolado, dajem enega zraven drugega na pladenj in pustim čez noč v špajzu, da se čokolada strdi in evo sveti se kot tukaj:

http://www.moj-album.com/vstopnica/mzapggffx

 

Glih s torto to težko izvedeš, ker mora biti v hladilniku, ampak torte redko oblivam s čokolado. No pa tudi, če se ne sveti mene ne moti, v bistvu dokler nisi izpostavil tega problema se sploh nisem obremenjevala s tem, zdaj pa še mene moti.

Za piškote raztopim jedilno čokolado in malo kokosove maščobe, ker je to bolj trda glazura in se ne packa. Čokolado + olje pa uporabim za vse sladice, ki jih je treba rezati z nožem, ker se tisti preliv s kokosovo maščobo lomi, ne reže lepo.

Evo kdo se je zdaj razpričo...

jade

jade  

član od: 11.11.2004

sporočila: 6303

28. sep 2007 8:00

stana.r je napisal/a:

Ežoj, če boš delal baklavo ali krompirušo in boš imel malo prostega časa, ko se bo ravno peklo, lahko prideva za jade in naredive sjajen čokoladni obliv???

stana

 

 Stana vrgli naju bodo s foruma, ker afne guncava.

jade

ežoj  

član od: 24.2.2006

sporočila: 6302

28. sep 2007 8:39

Jade,

mislim da imaš glede prelivov čisto prav.

Drugač, vedve s stano ste pa carici, pa da ne bo katera vžaljena, še nekaj jih je na forumu. Kot je nekje rekla mamamia, jaz se ne bom rinil zraven z ( pa nikoli ne vem a je z ali s ) enolončnicami/obarami. 

ežoj

Dragička  

član od: 9.12.2003

sporočila: 8697

28. sep 2007 8:47

Samo se ve prelivajte s čokoladno glazuro...

Izvleček iz moje knjigice - napotki za čokoladno glazuro: 

Najbolj enostaven in hitro narejen preliv, ki je lep in se ne lomi: 1 dl sladke smetane (skoraj) zavreš, dodaš 100 g jedilne čokolade, zmešaš, da se čokolada raztopi in poliješ.

Drugi: Pripravi 3 žlice vode, 3 žlice sladkorja, 10 dag čokolade, 8 dag margarine. Vodo, sladkor in čokolado raztopi na nizki temperaturi v vodni kupelji (ne sme zavreti). Gladko zmešaj in v vroče postopno umešavaj margarino izrezano na listke. Glazuro prelij po kolaču dokler je še tekoča. Margarino in čokolado segrevaj na pari, ne pa na izravnem ognju.

Glazuro lahko pripraviš samo od čokolade in iste količine margarine, z dodatkom par kapljic olja, da bo glazura sjajna.

Preden torto preliješ s čokoladno glazuro jo premaži z marmelado, da testo ne vpije glazuro.

Čokoladna glazura se pred rezanjem mora ohladiti. Da se čokoladna glazura ne bi lomila pri rezanju, potrebno je nož segreti na plošči in povleči črto (narediti - označiti linijo, kjer se bo rezalo). Nož ne sme biti preveč segret, ker potem bo črta preveč široka. Črta mora biti dovolj globoka, da pride do testa. Po vsakem rezanju, obrisati nož od koščkov čokolade.

 

Pozdravček!

fakin712  

član od: 29.3.2005

sporočila: 2682

28. sep 2007 9:36

Jade, a lahko prosim napišeš kako narediš čokoladni preliv, ki se sveti? Ežoj je omenjal olje, pa nimam pojma kakšno razmerje naj uporabim. Že vnaprej si ti najlepše zahvaljujem za odgovor. LP! fakin712

jade  

član od: 11.11.2004

sporočila: 6303

28. sep 2007 10:16

Ne vem točno, ker nikoli ne merim. Čokolado nalomim  v kozico in prijijem 2 žlici navadnega olja. Topim na niski temperaturi in mešam. Če se mi zdi, da ni dovolj tekoče dodam še kakšno žlico olja. Ogenj ugasnem še preden je čokolada popolnoma raztopljena in mešam, da se še do konca raztopi. jade

darjuška  

član od: 4.7.2005

sporočila: 1188

28. sep 2007 10:26

jade, kako pa narediš dvobarvni preliv. Predvidevam, da piškot najprej pomočiš v temno čokolado, nato pa na sredino kapneš nekaj kapljic belega obliva in piškot zavrtiš. Ali je tako ali se motim? Ob tvojem albumu si človek napase oči. Mi je prav škoda, da se pri Goljatu ne srečava na pralinejih, ker grem jaz 26.10. LP

poloni  

član od: 19.10.2004

sporočila: 123

28. sep 2007 10:59

Če bi katera iz Prekmurja ali Prlekije (Biserka55?) šla 30. 10. na pralineje (ali mogoče še na kateri drugi tečaj), se oglasite. Lahko gremo skupaj in si razdelimo stroške. Jaz sem se že prijavila. Lp, Poloni

jade  

član od: 11.11.2004

sporočila: 6303

28. sep 2007 11:07

Darjuška: Primem piškot in celo zgornjo ploskev pomočim v temno čokolado. Počakam, da se malo odcedi in dam na pledenj. V sredino piškota kapnem kapljo bele čokolade. Vzamem zobotrebec in iz sredine vlečem črte navzven. Čokoladni obliv za piškote delam s kokosovim maslom, ker se bolje strdi in se ne packa, in topi, ko piškot držimo. jade

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti