Goveja juha - zdrava???

Jelenckova  

član od: 30.3.2005

sporočila: 2053

24. avg 2007 16:32

Stari ata od mojega je vsako nedeljo govejo župo, meso (ki ga kupi pri mesarju) iz nje pa potem še do srede. Star je 91 let! Jelenckova

Muffsy  

član od: 5.8.2006

sporočila: 330

24. avg 2007 19:54

Ojoj, tistile strokovni članek me je pa tako zbegal, da ga raje nisem do konca prebrala. Kako lahko nekdo trdi tako trapasto reč? Frataprata - tudi hitra hrana je nezdrava v velikih količiniah, enkrat ali dvakrat na mesec si pa skorajda moramo privoščiti kak pomfri ali pa kaj podobnega. Lahko povem iz lastnih izkušenj, kako je izogibanje "nezdravi" prehrani in mesu pravzaprav - nezdravo! Eno leto sem skušala jesti zdravo, nisem jedla sladkarij, maščob in zelooo malo mesa, pa mi je holesterol kritično padel (ha, hecno), nalajala sem vsakega, ki me je postrani pogledal, v šoli se nisem mogla skoncentrirati in telovaditi, tako da so me na koncu nagnali v zdravstveni dom in je moja lastna ZDRAVNICA rekla, da moram spet pojesti kakšen košček čokolade in nekajkrat na mesec rdeče meso. Vzela sem jo smrtno resno. :D Skratka, meni se zdijo živalske beljakovine v prehrani pomembne, kar vidim šele zdaj, ko so mi manjkale. Vegetarijanci se morajo potem truditi, da dobijo nek nadomestek, ampak jih vseeno spoštujem - medtem ko mi gre strašno na živce, ko se spravljajo na nas, mesojedce (oz. vsejedce, heh). Človek je bolj kot ne tudi žival - hej, prepričajte tigre in leve, naj začnejo jesti samo travo. Enkrat je bila v oddaji Trenja glavna tema vegetarijanstvo. Od takrat naprej ne maram več Jadranke Juras. Aha, pa še to - nek strastni vegetarijanec ali celo vegan je skoraj zadavil Uroša Slaka med zatrjevanjem, da vegetarijanci (vegani) že niso agresivni. Pa še - ločevalna dieta je enkrat super, ker laže prebavljaš, na drugi strani pa je muesli menda najboljši zajtrk, ker vsebuje vse potrebne organske snovi. ??? (Ob tem ne napadam te diete, ker za shujšat je pa najbrž super.) Zmerno, zmerno ... Uf, pardon, malo sem se razburila, ampak jesti meso je eno, nositi plašč iz krzna činčil je pa drugo. LP, ampak najbrž se še oglasim! :) Muffsy P.S.: jelenckova, moj ata tudi že vse življenje je govejo juho, pa šteje zdravih 77 let. :) Sporočilo je spremenil(a) Muffsy dne 24. avg 2007 19:55:15 Sporočilo je spremenil(a) Muffsy dne 24. avg 2007 19:59:23

Cila  

član od: 5.10.2006

sporočila: 3768

25. avg 2007 0:30

Članki, kjer piše kaj takega kot tule:  Ko se v želodcu delno prebavljeni ostanki mesa pomaknejo v črevesje človeka, ki je skozzi dolgo obdobje desetine milijonov let razvilo sposobnosti za dolgotrajno prebavljanje rastlinske hrane, so mi zelo všeč, ker  nikakor ne morejo zamajati mojega vsejednega prepričanja. Kolikor zasledujem članke o razvoju prehrane človeštva, naj bi bil človek najprej lovec (najbrž ni lovil jabolk iz drevesa) šele kasneje je postopoma postajal poljedelec, in to ne pred desetinami milijonov let. Sploh sem pa, če me spomin ne vara, v neki oddaji o začetkih razvoja  možganov pri človeku zasledila  povezavo med uživanjem mesa in pospešenim razvojem le-teh. Res so tudi to  le domneve ali ugibanja na podlagi arheoloških odkritij, a so vsaj delno podkrepljene z najdbami.

Verjamem, da znajo biti tudi v naših dobrih župcah kakšne škodljive snovi, kje jih pa ni? Saj so tudi v zdravilnih čajčkih, v zelenjavi, tu mislim na tiste naravne škodljive snovi, ne na kemijo, ki pa prav nič ne škodijo, če jih dobiš v zmernih količinah in v primernih kombinacijah. Čeprav naši predniki niso imeli na voljo laboratorijev za iskanje "dlak v jajcih" so presenetljivo prišli do marsikaterih ugotovitev kaj je primerno in kaj ni in meso in župca se ne jesta od včeraj. Kot so napisale že predhodnice, jej vse, kar ti direktno ne škodi,  a zmerno in po pameti in ne bo se ti treba bati za zdravje.

Cila

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17786

25. avg 2007 8:06

Znano je, da številne opice, poleg mesne hrane, jedo tudi listje in sadeže številnih dreves, po načelu, vsakega malo. Tako se nikoli ne zastrupijo. Če se hranijo (kadar so prisiljene) drugače, recimo z več listi ene vrste dreves, prihaja do zastrupitev.

Se mi zdi, da med ljudmi obstaja še ena velika zmota. Namreč ta, da so šimpanzi (za katere menda že vsi vemo, da so naši najbližji še živeči sorodniki) rastlinojedi (po načelu: šimpanzi jedo banane, sem videl(a) na lastne oči v živalskem vrtu). Pa so zanje banane tako eksotično sadje kot za Evropejce. V njih domovini jih pač ni. Še kako je res, da šimpanzi lovijo (celo organizirane pogone imajo) druge, manjše opice in seveda tudi druge živali. In seveda jedo tudi rastlinsko hrano.

Mislim, da sem enkrat nekje že zapisala tole: prijatelj, biolog, mi je rekel: ne vem, kaj bi prej izbral - bio jabolko, ki ga je prizadejal škrlup ali plantažno jabolko, ki je pridelano z vso dosegljivo kemično pomočjo.

Pa veste zakaj?

Vprašanje je namreč, kje je več zdravju škodljivih snovi.

Kaj ni davno bilo zapisano: vse je v količini, ali je nekaj lek ali strup?

tako nekako je z vsem v življenju. Od preveč sreče tudi zbolimo, kajne? Brez nje je pa tudi žaltava.

Tako. Cila, vidiš, da sva enakega mnenja.

Aja, še tole: mene so učili, da imamo vsejedi dolžino prebavila med kratkim mesojeda in dolgim rastlinojeda. Jim zaupam, mojim učiteljem.

Pri jutrišnjem nedeljskem kosilu pa vsem želim dober tek, ob goveji ali kakršnikoli župci. Pa seveda tudi tistim brez nje.

rimljanka

Pingvin  

član od: 8.4.2003

sporočila: 162

25. avg 2007 12:26

Živ, jaz sicer ne maram goveje juhe, moji domači jo pa prav z užitkom zmažejo, tudi po večkrat na teden, če je treba. Ampak po porodu pa kakšen teden nisem jedla ničesar drugega kot govejo juho in v njej kuhan korenček. enostavno mi je samo to ustrezalo, drugega nisem spravila v usta. Tako da niti slučajno ne verjamem, da bi bila strupena. LP, Pija. Pingvin

Basti  

član od: 11.11.2007

sporočila: 558

11. dec 2007 11:46

Mi govejo juho jemo kar večkrat na teden, vendar jo kuhamo samo iz govejega stegna (ok. 70 dag), brez kosti in mastnega mesa. Dodamo pa veliko zelenjave: korenje petršilj (korenina in zelenje), zelena (gomolj in zelenje), cvetača, brstični ohrovt, čebula, česen, paradižnik, od začimb pa sol, vegeta, kocka, poper, mušk. oreh, curry, žafran. Kuhamo v velikem loncu, tako, da je za tri dni, hranimo pa jo v hladilniku. Meso damo kuhat v mrzlo vodo, ker je tako juha boljšega okusa. Na koncu, preden juho zakuhamo, jo precedimo, da je zares čista. Poskusite tako, pa me bo nobenih mastnih cenkov, pa pene in tudi motna ne bo. Pa prijetno bo dišala. Ker je meso zelo okusno in nemastno, ga porabimo za "esihflajš", ali pa s krompirjevo omako, včasih pa tudi, kar s praženim krompirjem. Basti Sporočilo je spremenil(a) Basti dne 11. dec 2007 11:47:27

slovinkita  

član od: 6.3.2006

sporočila: 248

11. dec 2007 13:14

js pa obožujem govejo juho pa sem vegetarjanka...mislim da je goveja župca edino kar pogrešam..ampak princip je princip:) mislim da res ni strupena, še posebi ne tista k jo naša mama skuha..če je že jest nočem, jo pa hodim vohat; tudi v tem je užitek:P lp, sara slovinkita

Kyara  

član od: 24.5.2006

sporočila: 2384

11. dec 2007 13:19

Za men je goveja juha zakon. Vse vrste juh rada skuham in pojem, ampak goveja! Tu ni primerjave. Kyara

Atina  

član od: 29.11.2004

sporočila: 3792

11. dec 2007 15:16

Slovinkita, moja sestra je prav tako vegetarijanka, pa vseeno je govejo juho. (Sicer zato ni prava veget., pa kaj zato.) Atina

vednonjami  

član od: 2.8.2007

sporočila: 28

23. jan 2011 10:47

No, iz zelenjave res ne more nastati goveja juha, je pa res, da je zelo dobra, ker jo sama dostikrat skuham in tudi je res, da ni do danes še nihče sam opazil, da ni noter govejega mesa. Kdor ne verjame, naj poizkusi kuhati govejo juho samo iz mesa - brez zelenjave pa se bo lahko sam prepričal, kaj je resnica. Juhi da tisti pravi dober okus zelenjava in ne meso, ki je samo po sebi brez vsakega okusa. Da sem začela kuhati juho brez mesa, mi je bilo glavno vodilo to, ker ni hotel nihče jesti mesa iz juhe - s takšno juhico pa je bil ta problem rešen. Res je njami in bistra tudi ! vednonjami Sporočilo je spremenil(a) vednonjami dne 23. 2011 10:54

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Trixi
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti