Ko te piči osa...

Loni  

član od: 12.12.2001

sporočila: 7859

27. jun 2007 11:13

Moja oblika alergije na pike je pa takšna, da fašem zastrupitev krvi in se mi naredi tur. Največkrat seveda na sredini čela, ko se kaka osa zabije vame, ko kolesarim, pa tudi v čelado se je že kdaj kakšna ujela. Loni Makaroni

nasha  

član od: 30.12.2006

sporočila: 477

27. jun 2007 11:22

Če imaš kje v bližini netresk, namažeš z njegovim sokom. Preverjeno deluje, sin je alergičen na pike tako,da če ga piči osa mu zatečejo še bezgavke v dimljih. Odkar namažemo s sokom netreska ni več tako hude reakcije in ni potrebno obiskati zdravnika. nasha

nektarina  

član od: 15.2.2006

sporočila: 901

27. jun 2007 14:47

zdaj si dajem gor mrzle obkladke in neko zeliščno mazilo ki grozno smrdi ampak pomaga baje. situacija ni boljša, če ne bo šlo na bolje morem jutri k zdravniku. nektarina

tinca  

član od: 3.9.2001

sporočila: 907

27. jun 2007 14:51

Zdaj je sicer že prepozno - nasvet od mufin s cigareto bi morala izvesti takoj po piku. Strupa čebel in os sta baje tako termolabilna, da ju vročina iz cigarete dobesedno razgradi. Preverjeno se ne zgodi nič, razen majhne pike na mestu vboda. Glede na tvojo reakcijo pa ti zdravnik in njegova osa (injekcija) ne gineta, ker imaš očitno zakasnelo alergijsko reakcijo. V najboljšem primeru boš dobila Medrol v tabletah, ki bo ublažil oteklino pa še kaj proti alergiji. Vsak dan eno kastrolco smeha vam želi Tinca

Teka  

član od: 21.8.2005

sporočila: 1151

27. jun 2007 15:00

Nisem prebrala vseh postov, lahko da tudi že kje piše ta nasvet... Če te piči osa, damo takoj na mesto pika sol. Oteklina sploh ne nastane, nič ne peče, srbi. Če pa takoj ni soli pri roki pa kasneje damo na pik čebulo. Teka

sikamaco  

član od: 22.11.2006

sporočila: 47

27. jun 2007 15:04

Moja oblika prve pomoči pri piku ose ali čebele pa je hruška. Po nasvetu tašče sem sprobala na svoji koži in ne moreš verjeti - pomaga. Takoj po piku sem na tisto mesto držala nekaj minut prerezano hruško, malo drgnila in oteklina se sploh ni pojavila, bolečina pa tudi ni bila huda. To velja zame, moja otroka sta pa druga zgodba. Že po piku navdnega komarja sta oba spraskana, zatečena, v kolikor pa je vmes še kakšna druga žuželka je pa treba k zdravniku ali celo na urgenco. sikamaco

Winnie  

član od: 14.12.2006

sporočila: 116

27. jun 2007 15:17

Sina je pred dvemi leti popikalo večje število os, in alergija na te zverinice je naša. Od takrat nosimo vedno s seboj tablete za alergijo. Vseeno bodi pozorna na znake, ker obstaja tudi reakcija poznega tipa. lp Winnie

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17786

27. jun 2007 15:18

Ja, strupa sta beljakovini po sestavi (mnogi strupi so kemijsko beljakovine), zato ob visoki temperaturi (to pa je kmalu po 50 st.C )koagulirajo (zakrknejo), enako, kot beljak, ki ga damo na vročo ponev ali pa tudi naš prst, ko ga pritisnemo na vročo ploščo (slednje dvoje je seveda pri veliko višji temperaturi kot je tista, ki jo daje 0,5 cm oddaljena cigareta).

Če niste kadilec, potem velja tudi vejica, ki je gorela (košček lesa pač), ki jo ugasnemo, da samo še tli. Če si upate, gre tudi z majhnim plamenčkom vžigalnika. Pomaga v vsakem primeru, tudi pri pikih komrjev.

Morda samo še ena pripomba: če je ostalo želo v koži, je šlo verjetneje za čebelo, ose običajno izvlečejo želo in preživijo pik, čebele nikoli, ker imajo pač tako oblikovano želo, da skupaj z njim ostane v naši koži še del njihovega črevesa (in najbrž tudi strupna žleza, za to nisem prepričana, če res).

 

 

rimljanka

nektarina  

član od: 15.2.2006

sporočila: 901

27. jun 2007 15:44

ostal je tisti pikec noter, da sem ga morala sama ven izvleči. in še neka bela tekočina je bila gor. tudi sama nisem prepričana je bila osa ali čebela, vem samo da je bila v detelji in da me je naenkrat nekaj zelo speklo in evo ga.. nektarina

magnolija  

član od: 16.4.2006

sporočila: 688

27. jun 2007 16:27

Če je ostalo želo in še nekaj belegea (del črevesja) potem je zagotovo čebela, ki se je pasla na detelji. Čebelarji pravijo, da v želu ostane tudi del strupa in da ga ne smemo stisnit, ker potem gre še več strupa v kožo. magnolija

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti