Pogrevanje špinače

Loni  

član od: 12.12.2001

sporočila: 7859

2. jun 2007 13:06

Špinačo smo tako kot Rimljanka zamenjali z blitvo in koprivami, ker enostavno nikoli nismo vsi doma ob isti uri. Drugače pa jaz riž tudi zamrznem, samo kuhanega po porcijah, včasih pa tudi rižoto. In nisem nikoli opazila drugačne teksture, ko je bil odtajan. Krompir pa pogrevamo že od pamtiveka.

Loni Makaroni Sporočilo je spremenil(a) Loni dne 02. jun 2007 13:30:49

veverica  

član od: 12.11.2001

sporočila: 1038

2. jun 2007 13:16

Želela sem napisati, da riž in krompir lahko vedno pogrejemo, čeprav nista enaka kot sveža (sta bolj pocasta), krompir tudi malo okus spremeni, ampak še vedno sta užitna. Nekateri krompir ravno zaradi tega vržejo stran. Pri špinači pa je problem toksičnost... veverica

Loni  

član od: 12.12.2001

sporočila: 7859

2. jun 2007 13:29

Možno pri bolj pocastem rižu, jaz uporabljam bolj čvrstega. Ki ostane isti. Loni Makaroni

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

2. jun 2007 15:54

Če boste samo tisto strupenega pojedli, kar je v eni ali dveh porcijah špinače na mesec.......................... rimljanka

veverica  

član od: 12.11.2001

sporočila: 1038

2. jun 2007 19:09

Rimljanka, ne boš verjela, ampak jaz se zelo trudim, da bi pojedla čim manj strupenega. Pa ne kar tako, ampak zaradi svojega šenepolletnega sina, ki ima dokaj hude težave s prebavo. Zato sem na dokaj omejeni dieti, ki izključuje tudi vsa živila s konzervansi in vsemi škodljivimi dodatki. Joj, kako se mi včasih "zalušta" kaj pregrešnega!!!! veverica

Pesnica  

član od: 11.1.2006

sporočila: 259

2. jun 2007 19:20

Jaz bi rekla, da tudi hrana v vrtcih in šolah ni vedno naj naj. Če ima vrtec istega dobavitelja hrane kot kup velikih podjetij po celi Sloveniji, kaj mislite, da za vrtec kuhajo posebej in vse sveže? Kolikor jaz vem je podoben problem z nitriti in nitrati tudi pri drugi zeleni zelenjavi. Jaz moram med tednom vedno kosilo skuhati že prejšnji večer. Nekaj časa me je tole z zelenjavo malo žulilo, potem sem si pa rekla, da je najbrž bolje, da jemo pogreto, kot pa da je sploh ne jemo. Sicer pa, nekateri strokovnjaki za prehrano pravijo, da je škodljiva vsa pogreta hrana, še posebej če je pogreta v mikrovalovki. Verjamem, da je boljša sveža, ampak ali naj bomo mi potem lačni? Pesnica

ela  

član od: 28.9.2006

sporočila: 735

2. jun 2007 19:32

Jaz bi k vsem mnenjem zgoraj še samo nekaj pripomnila... Sama pogreta špinača NI škodljiva! To so nam povedali na predavanjih in različnih seminarjih. Škodljivo je to, kar vsi preveč radi počnemo- hrano pustimo počasi ohlajati na štedilniku! In takrat se začnejo igrati bakterije... Vsa hrana se mora na hitro ohladiti, shraniti v hladilnik, potem pa jo lahko brez skrbi pogrejemo. Pa še ena zanimivost... nisem mogla verjeti, ko so nam na predavanju HAACP povedali, da se najlaže s salmonelo okužimo s fižolom! Prav zaradi zgornjega razloga- počasnega ohlajanja! ela

vukovicpeter  

član od: 3.9.2005

sporočila: 12

3. jun 2007 9:17

Špinača se sme pogrevat.Kot vsaka druga zelenjava.Potrjeno od prof.dr.Dražigosta Pokorna-zvezde slovenske prehrane.By the way to je bilo že 15 let nazaj moje vprašanje na izpitu iz prehrane na Med.fakulteti.... Pol pa se srečamo z vpršanjem oksalne kisline in nitratov.Dejstvo je da je špinača strupena zaradi takih sestavin Zato pa (bogve odkod našim starim to znanje),se jo večinoma v kuhinji pripravlja na bešamel z mlekom ali kislo smetano.Mleko pa veže oksalno kislino in nitrate v netopno obliko.Tako da če želite živeti zdravo,ni špinača za vas,ker jo je treba narediti na bešamel in z mlekom. Še strupenejša rastlina pa je rabarbara,kar se tiče oksalne kisline...nevem pa kako se jih tam znebiš..... vukovicpeter

Marjetka cvetka  

član od: 27.12.2004

sporočila: 1569

3. jun 2007 11:50

Zrak,ki ga dihamo je tudi onesnažen,pa ni še nikomur prišlo na misel,da bi zato nehal dihati. Pa ceste so tudi nevarne,pa se še vedno vozimo po njih. Pa v vodi se tudi lahko utopimo,pa se še vedno kopamo in umivamo. Praktično dan za dnem živimo nevarno,vas pa skrbi ena pregreta špinača. Naj vsak dan bo s soncem obsijan

donkeyslo  

član od: 26.7.2010

sporočila: 1

26. jul 2010 14:04

Študije iz leta 1974 dokazuje neškodljivost špinače pri pogrevanju http://pubs.acs.org/doi/pdf/10.1021/jf60196a012 in še povzetek: “Conditions favoring formation of nitrosamines – simultaneous presence of nitrite and secondary amines at acid pH – can occur during abusive storage of comminuted spinach or beets. Shredded spinach, shredded or ground fresh beets, or beet juice rapidly produced nitrite. … Whole fresh and all forms of processed spinach and beets accumulated little nitrite even though containing 1500-2000 ppm of nitrate originally. Selections from these tests, cooked and uncooked, and thawed, frozen, and thawed spinach were analyzed by a glc-mass spectral method for six nitrosamines (methyl-, ehtyl-, and methylethylnitrosamine, nitrosopyrorolidine, nitrosomorpholine, and nitrosopiperidine). Results were negative, indicating no detectable formtion of these six nitrosamines when fresh or processed spinach or beets are stored even beyond the point of edibility.” donkeyslo

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti