Pirhi

Fani  

član od: 18.7.2002

sporočila: 371

14. apr 2004 18:01

No, še eno za tiste enako naivne kot jaz. Verjamem, da se jajca lepo pobarvajo z rdečo peso, vendar - bi morala kje stakniti glavico sveže rdeče pese, s kislo iz kozarca logično ni nič (logično mi je sedaj, prej sem kar tišala z glavo skozi zid). In verjetno bi res dobila zelena jajca, če bi šla v graben, nabrala mlade zelene koprive in vanje ovila jajca - iz zamrznjene špinače logično ni nič (logično sedaj...). Saj pravim, za tiste enako naivne kot jaz za drugo leto. Pozdrav, Fani Ps. So bili pa zato čebulni toliko lepši, prav tako sem jih delala prvič...

spelci  

član od: 1.4.2008

sporočila: 276

9. apr 2009 13:46

Pozdravljeni! Moje vprašanje mogoče ne paše ravno v to temo pa vseeno. Ali morda kdo pozna kakšen trik, kako sveža jajčka pripraviti do tega, da bi se lepo lupila. Letos imam namreč lepo domača jajčka, ampak niso stara, so sveža. Upam tudi, da se mi bodo lepo obarvala. Že vnaprej hvala za odgovore. špelči

elaphus  

član od: 27.9.2002

sporočila: 6945

9. apr 2009 14:59

Če jih že imaš doma, se ti bodo do velike noči lepo lupila. Po mojih izkušnjah se nerada lupijo le 1-4 dni stara.

Lp

cervus

Palma  

član od: 29.9.2003

sporočila: 285

10. apr 2009 7:58

Pred dnevi sem dobila tole na mail, zdaj pa delim še z vami, ker bo morda prišlo še komu prav. lp Rožnati/lila/roza pirhi: - z vložene rdeče pese odlijemo tekočino,jo nekoliko razredčimo in v njej kuhamo ter ohladimo jajaca.Lahko pa vzamemo pol kilski paket zamrznejnih malin,jih odmrznemo,prilijemo malo vode,zmiksamo,precedimo,dodamo malo kisa in v tej tekočini kuhamo jajca. - trdo kuhano jajce namočimo v grozdni sok z dodatkom limoninega soka - jajce skuhamo v šipkovem čaju ali pa trdo kuhano jajce namočimo v sok vložene rdeče pese ali v borovničev, brusnični ali ribezov sok; jajce lahko skuhamo v zavrelici od kuhanja rdeče pese (500 g pese na liter vode) ali v zavrelici iz zamrznjenih malin (250 gramov na liter vode); Rdeči pirhi: - za rdeče teran - jajca kuhamo v šipkovem soku ali v zavrelici iz suhih lupin rdeče čebule, vode in rdečega kisa; Skoraj črni pirhi: - jajca kuhamo v gostem ruskem čaju - jajca kuhamo v pravem čaju; Oranžni/pomarančni pirhi: - v vroči vodiraztopimo nakaj žlic rdeče paprike in v tej tekočini kuhamo jajca. - jajca kuhamo v zavrelici vode in nekaj žlic mlete rdeče paprike; Rumeni pirhi: - v vodi najprej skuhamo skodelico ognjičevih cvetov z malo kisa in soli,nato precedimo in v zavretku skuhamo jajca. - za rumena pa žafranika ali kurkuma. - v vodi skuhamo olupke 6 jabolk sorte zlati delišes, 3 žlice mlete kurkume, žličko žafrana v prahu, 2 žlici kamilic ali 4 pesti suhih bezgovih cvetov; Zeleni pirhi: - v vodi pol ure kuhamo špinačo,zeleni čaj,koprive,preslico,kislico in regrad(na 2 litra vode naj bo kar pol kilograma zelišč,žlica zelenega čaja,in deciliter kisa)Nato z paličnim mešalnikom vse skupaj zmiksamo precedimo skozi gazo in v tej tekočini štirideeset minut kuhamo jajca( ) nato jih kar v tej vodi tudi ohladimo. - jajca skuhamo v zavrelici iz špinače ali kislice, lahko pa tudi v zmiksani mešanici vode in mladih listov kopriv, praproti, bršljana, bezga ipd. (250 gramov listov na liter vode). Nežne zelene odtenke dosežemo s kuhanjem jajc v zelenem čaju; Rjavi pirhi: - rjave pa že veste,da se kuhajo v vodi skupaj z olupki čebule. - v vodi skuhamo suhe lupine rjave čebule - vroče trdo kuhano jajce namočimo v skodelici instant kave z dodatkom kisa ali limoninega soka (1 žlička na 2 dl kave) - jajca kuhamo v precejeni instant kavi ali turški kavi; odtenke barve reguliramo s količino kave. Vijolčni pirhi: - za vijolčna jajca je dobro rdeče zelje - v vodi skuhamo suhe lupine rdeče oziroma vijoličaste čebule - jajca kuhamo v zavrelici iz enakega razmerja vode in soka iz črnega ribeza Sivi pirhi: - jajca kuhamo v zavrelici iz 2 pesti zdrobljene hrastove skorje in litra vode Palma

KetyP  

član od: 30.8.2006

sporočila: 123

10. apr 2009 9:59

Letos bom poskusila nekaj teh "naravnih" barvil, ker so mi pirhi veliko bolj všeč, če so "skuhani v barvi" - pri umetnih barvah, s katerimi barvamo že kuhana jajca, se mi namreč vedno zgodi, da je jajce šekasto oz. neenakomerno pobarvano in ima packe. Me pa zanimajo merice... Nekaj jajc bom pobarvala s čebulo (to sem že počela), potem pa bi poskusila še vino in mleto rdečo papriko. Koliko vina torej rabimo za npr. 5 jajc (oz. ali je to vino treba kaj razredčit, dodati kis?) in koliko je "nekaj žlic paprike" za približno 5 jajc (nekaj čajnih žličk, 3 velike žlice..?). Če mi lahko katera pomaga s kakšnim nasvetom prosim Najlepša hvala in lep sončen dan! KetyP

mamaF  

član od: 21.1.2008

sporočila: 3340

10. apr 2009 18:07

Pa še moj skopiran odgovor iz te teme:

http://www.kulinarika.net/forum/topic.asp?TOPIC_ID=1786

 

"Upam, da odgovori ne bodo prepozni

1. barvala sem z našim domačim teranom (ne, nisem delala škode , sem uporabila ostanke preteklega leta), tako, da ne bi mogla reči, kaj se zgodi s kupljenim, čeprav nič ne dvomim, da jajca ne bi bila lepo obarvana. Poskusite, kaj čem reči!

2. za tiste, ki se bojite okusa po vinu : jaz nimam občutka, da bi imela "teranova" jajca po vinu kaj okusa - nekoliko se obarva le beljak, če lupina pač poči (ampak to se zgodi itak pri vsakem barvanju). Brihta, tebi svetujem, da žrtvuješ dva deci vina in puskusiš v majhnem lončku skuhati za probo eno samo jajce - pa boste presodili ali okušate vino ali ne, da ne bi bilo razočaranja.

3. Intenzivnost barve je po mojem odvisna tudi od jajčne lupinice, ne samo od časa barvanja jajc. Svetlejše lupine se obarvajo res temneje oz. intenzivneje kot temne, kristalčki pa nastanejo pri vseh enako.

Jaz naredim tako, da jajca naložim v hladen teran, počasi zavrem, pustim vreti na majhnem ognju kake pol ure (res ne vem natančno, ker ponavadi medtem itak počnem še kaj drugega), potem pa kar pustim ohladiti v istem loncu - tudi čez noč, če kuham zvečer.

mamaF"

 

Mojca

Petya  

član od: 8.1.2006

sporočila: 591

10. apr 2009 20:11

Zdi se mi, da so se v teh forumih o barvanju pirhov v rdečem vino nekje pojavljale tudi slikice. In seveda sedaj, ko bi slikice rabla jaz tega ne najdem :( Rada bi jih pokazala kolegici, ker si ne zna predstavljat kako zgledajo. Jaz pa mam letošnje pirhe še v vinu, malo prej skuhala. Res bi bila hvaležna, če mi lahko kdo pomaga. Hvala in lp. Petya

sweets  

član od: 16.8.2008

sporočila: 796

10. apr 2009 20:22

Jaz jih ne nikoli hladim v vinu, kar vzemi ven in pokaži kolegici. Drugače pa klikni zgoraj pri mamiF. sweets

Petya  

član od: 8.1.2006

sporočila: 591

10. apr 2009 20:31

hihi ... to pa je edini link, ki ga nisem pogledala, ker sem bila prepričana, da je isti kot že prej napisani ... Hvala sweets ;) Petya

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Trixi
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti