Kalorije

Muffsy  

član od: 5.8.2006

sporočila: 330

tema odprta - 8. maj 2007 16:19 | ogledi: 13.870 | odgovori: 7

Lep pozdrav!

Samo nekaj me zanima, če slučajno kdo ve: kolikšna je energijska vrednost (kalorična, saj je to isto, ne?) enega povprečnega kosila? Kadarkoli gledam kake razpredelnice, piše: 100 g tega živila toliko, 100 g drugega toliko ... Na primer meso: recimo, da ima 100 g nekega mesa 120 kalorij. Zadnjič sem šla tehtat (za štos) en zrezek normalne velikosti in je imel 80 g. Vendar je bil že pečen. Pečen na olju (saj veste, kolikor ga pač dajo mame da se ne prime na ponev, nekaj kapljic). Torej ne morem izračunati, koliko ima dejansko kalorij tisti presneti zrezek, ki ga pojem za kosilo. Olja pa ravno ne bi šla tehtat.

Ali pa recimo pire, ista zgodba, začinjena zelena solata ...

A mi lahko, lepo prosim, kdo pove?

LP in hvala za odgovore

Muffsy

Temo je spremenil(a) Muffsy dne 08. maj 2007 16:20:37

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15823

8. maj 2007 17:11

100 g olja ima toliko in toliko kalorij, uporabiš ga dve žlici, torej nekaj odstotokov od tega.

 

In potem vse ostalo po istem principu.

 

Mamamia

mamamia

swarovski  

član od: 26.10.2006

sporočila: 290

8. maj 2007 18:04

Vsi izračuni ne morejo biti 100%. npr. pri pire krompirju, je razlika, če daš poleg mleka tudi maslo in kislo smetano,ali pa samo stlačiš krompir z mlekom. Ravno tako pri ostali hrani so odstopanja. Vendar kosilo naj bi nekako (klasično) vsebovalo cca 800 kcal. swarovski

ati zlati  

član od: 24.11.2006

sporočila: 597

8. maj 2007 18:28

Normalno kosilo se suče med 400 in 800 kalorij.Velika razlika se skriva v vsebnosti maščob in škrobov,ki jih zaužiješ.Tako precizna,da bi za pol žličke,kolikor olja popije pusto pečen zrezek tudi ne rabiš biti.Tudi nekaj žlic olja v solati lahko zaokrožiš.Tabele so okvirna zadeva.Približen izračun bo zadostoval,saj imamo tudi ljudje različne potrebe po hrani in moraš sama ugotoviti koliko kcal smeš dnevno zaužiti.Bolj pomembno od natančnega izračuna kalorij na krožniku je povečanje fizične aktivnosti. ati zlati

Nasja  

član od: 10.6.2003

sporočila: 815

8. maj 2007 18:52

Bi rekla po mojih izkušnjah, da je "normalno" kosilo bliže 800 kcal kot 400 kcal. Seveda odvisno, kaj je za koga normalno. Kalorije v razpredelnicah se navadno nanašajo na surovo živilo, torej bi morala stehtati zrezek pred pečenjem. Pa prišteti potem zraven še olje (npr. za 3 zrezke 2 žlici olja, 1 žlica je cca 90 kcal ... ... ) Redno računat vse to gotovo ni smiselno, ampak tu in tam zračunat vse od začetka je pa prav koristno - si včasih neprijetno presenečen... JasnaV

ati zlati  

član od: 24.11.2006

sporočila: 597

8. maj 2007 19:06

Narobe sem napisal,se opravičujem.Pusto kosilo se začne pri 400 kcal.Normalno je pa pogosto preko 800.V primeru,da je ocvrt zrezek,pomfri in kaka majoneza preko,pa kalorije odletijo daleč preko 1000. ati zlati

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15823

8. maj 2007 19:14

Jaz sem si iz zdravstvenih razlogov morala vsaj približno izračunat dnevni vnos kalorij. Je trajalo kar precej časa, da sem seznamu, ki sem ga pisala vsak dan glede na to, kaj sem jedla, dodala še kalorične vrednosti (imam tabele, ki vsebujejo številne podatke skoraj za vsa živila, od OH, maščob, beljakovin, vitaminov, mineralov....). AMpak pikolovska pa nisem bila, sem kar preprosto štela kalorije, kolikor jih je bilo navedenih ob neki jedi v tabeli, maščobe sem pa približno zračunala iz vsega, kar sem v dnevu pojedla (ne smemo namreč pozabiti prikritih maščob). REs pa je, da nisem jedla mesa v o makah, ampak samo dušeno v lastnem soku in z malo vode, zelenjavo pa prav tako samo malo dušeno in prelito z malo olivnega olja.

 

Tako da na gram res nima smisla preračunavat, bo tole "od oka" kar v redu. Mamamia

mamamia

Muffsy  

član od: 5.8.2006

sporočila: 330

9. maj 2007 19:31

Aha. No, hvala lepa! LP! Muffsy

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecanjica1998
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti