Jajčevec

zdravje: hrana in zdravje, avtor: hlebpet 

Zdrav in zrel sadež jajčevca je v obliki kija z lesketajočo vijoličasto lupino. Doseže lahko težo enega kilograma in dolžino 30 centimetrov.

IZBERITE SADEŽ Z LESKETAJOČO LUPINO

Meso je svetlo zelene barve in rahlo gobasto. Jajčevec je zrel, če je lupina lesketajoča, nepoškodovana, brez lis, gladka in napeta. Ob pritisku s prstom se mora lupina rahlo vdreti, pecelj pa mora biti svež in zelen. Surovi jajčevec ima malo kalorij in nima izrazitega okusa, le – tega razvije, ko ga obdelamo.

Jajčevec lahko hranimo v hladilniku pri temperaturi 10 stopinj Celzija do 10 dni, vendar dobi lupina temne lise.

NAJBOLJŠE JE SKRITO V LUPINI

Jajčevec je sestavljen iz več kot 90 odstotkov vode in le nekaj hranilnih snovi, ki so skrite v lupini, zato sadeža ne lupimo. Lupina vsebuje vitamin C, B1, B2 in B9, karoten, železo, natrij, kalcij in fosfor. Vsebuje tudi eterična olja in tanine, medtem ko ima meso le malo mineralnih snovi. Lupina vsebuje tudi močan oksidant nasunin, enega od vrste flavonoidov, imenovanih antocianini. Te snovi so prisotne v sadju in zelenjavi z rdečo, modro in vijolično obarvano lupino – torej v jagodičju, pesi, rdečem zelju,...

Jajčevci so izjemna prehrana za sladkorne bolnike. Zniževali naj bi tudi holesterol v krvi, urejali prebavo, zdravilno delovali pri revmatičnih obolenjih in boleznih ledvic ter išiasu. Grenčine v soku jajčevcev pospešujejo izločanje žolča in spodbujajo delovanje jeter, delovale naj bi tudi blago odvajalno in protibakterijsko.

OGROMNO MOŽNOSTI PRIPRAVE

Surov jajčevec nima izrazitega okusa, le – tega razvije šele po kuhi, peki ali peki na žaru. Takrat razvije prijetno aromo po orehih. Jajčevec začinimo z močnimi sredozemskimi začimbami kot so rožmarin, timijan in česen. Okusen je tudi, če ga pripravimo s paradižnikom, papriko, krompirjem in čebulo. Kuhane ali pečene jajčevce lahko zabelimo z olivnim oljem in jih potresemo s peteršiljem, sesekljanim česnom ter naribanim parmezanom.

Jajčevec po želji narežemo, posolimo ter pustimo stati približno 30 minut, da se izloči tekočina in grenčine. Nato ga popivnamo s papirnatimi kuhinjskimi brisačami in pripravimo po želji.

Jajčevec izjemno dobro vpija maščobo in se iz nizkokalorične hitro spremeni v kalorično bombo. Temu se izognemo tako, da ga dobro odcedimo ali pa paniramo z jajcem in drobtinami. Lahko ga tudi najprej popečemo in šele nato ocvremo.

Kadar jajčevec kuhamo, ga narežemo na kocke, pri peki pa ga narežemo v približno pol centimetra debele rezine. Olupimo ga najlažje surovega ali pa ga 1 do 2 minuti kuhamo v vroči vodi in nato enostavno olupimo.

PRIVOŠČITE SI…

Pečeni jajčevci s paradižnikom (za 2 osebi):

  • jajčevec
  • 250 g svežega paradižnika
  • 80 g sira po želji
  • sol
  • olivno olje
  • origano

Narezane jajčevce hitro popecite na olivnem olju in zložite v pekač. Na olju popecite malce osoljene rezine paradižnika, ki jih nato zložite na jajčevce. Potresite z origanom in z drugimi začimbami ter naribanim sirom. Pecite v pečici približno 20 minut na temperaturi 180 stopinj.

MORDA PA BI VAM PRIJALE….

Testenine z jajčevci in s papriko (za dve osebi)

  • 250 g testenin
  • jajčevec
  • rdeča in zelena paprika
  • strok česna
  • olivno olje

Skuhajte testenine in medtem narežite jajčevec na manjše kocke ter pustite, da se odcedi. Papriki narežite na kocke in v ponvi segrejte olivno olje. Popražite jajčevec in papriki ter dodajte sesekljan česen. Dodajte kuhane testenine in dobro premešajte.

Forumi (vroče teme)

malo za hecsijasaja
Kaj jutri za kosilo?Dragička
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti

Dnevna potreba po energiji

kg
cm
let

Več formul »