Do dobrega počutja in vitkosti s cvetačo

zdravje: hrana in zdravje, avtor: hlebpet 

Domovina cvetače je Sredozemlje in kljub temu, da jo dandanes gojijo po vsem svetu, je še vedno največ pridelajo v Evropi in Aziji. Cvetača si je zaradi svojega izrednega okusa zaslužila sloves kraljice med kapusnicami. Njen privlačen in žlahten okus pa skriva mnogo zdravilnih učinkovin, saj naj bi varovala celo pred rakom dojke in debelega črevesa.

LAHKO PREBAVLJIVA IN POLNA ZDRAVILNIH UČINKOVIN

Cvetača sodi med najlažje prebavljive vrste zelenjave, zato je izredno primerna prehrana za bolnike in za diete. Cvetača vsebuje, podobno kot brokoli in zelje, veliko snovi, ki delujejo proti raku in uravnavajo hormone. Varovala naj bi predvsem pred rakom dojke in debelega črevesa, še posebej pri moških. V sebi skriva tudi veliko vitamina B4, ki ga bolj poznamo kot folno kislino. Folna kislina v presnovi sodeluje z vitaminom B12 in skrbi za celično presnovo in rast ter nastajanje krvi.

cvetaa.jpg

Vsebuje tudi kalcij, magnezij, kalij, bor, betakaroten ter, tako kot vse zeljnice, tudi veliko vitamina C.

ČISTI KRI IN KREPI IMUNSKI SISTEM

Cvetača tudi čisti kri, pomaga pri zvišanem krvnem tlaku, pri zaprtju, pri težavah z mehurjem in ledvicami. Med drugim preprečuje še krvavitve iz dlesni.

Odvaja odvečno tekočino iz telesa, pomaga pri nastanku zdrave črevesne sluznice, poskrbi za veliko vsebnost hranilnih snovi v vseh telesnih celicah, krepi imunski sistem ter preprečuje infekcije in bolezni debelega črevesa. Cvetača pa tudi povzroča vetrove.

NAJBOLJŠA JE SUROVA

Odlična je tako surova, kot tudi kuhana, in prelita s solatnim prelivom ali gratinirana z bešamelom. Okusne so tudi cvetačne kremne juhe. Lepo se dopolnjuje s škampi, mandlji, z olivnim oljem in limono, pomakamo jo lahko tudi v goste začimbne omake.

Pri cvetači moramo tako kot pri ohrovtu, brstičnem ohrovtu in brokoliju paziti, da je ne kuhamo predolgo, saj s tem uničimo njen izvrsten okus.

Dobra cvetača je lepa na pogled in lepo diši. Preden pa se lotimo kuhanja, jo potopimo v slano vodo. Tako se znebimo mrčesa, ki se pogosto skriva med mesnatimi cvetovi. Pa še dva praktična nasveta: cvetače ne smemo kuhati v aluminijastih loncih, saj se v njih obarva sivo. Kuhana cvetača bo ostala bolj bela, če vodi, v kateri se kuha, dodamo malo limoninega soka.

 

Cvetače ne smemo nikoli začiniti s kisom, saj s tem uničimo vitamin B5, ki je v njej.

DOBRO CVETAČO PREPOZNAMO PO VONJU

Svežine cvetače ne moremo prepoznati po barvi, prepoznamo pa jo po njenem vonju - stara cvetača ali cvetača, ki je bila shranjena v hladilniku, ima neprijeten vonj. Cvetače ne smemo v hladilniku hraniti več kot dva ali tri dni.

Poleg bele cvetače poznamo še vijoličaste in zelene vrste cvetač, pri čemer vijoličasta cvetača med kuhanjem postane zelena.

Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
MOJ vrtTrixi
Kaj danes za zajtrkjohana
malo za hecNikita
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti

Dnevna potreba po energiji

kg
cm
let

Več formul »