Jogurt v kulinariki

članek

Le katero gospodinjstvo ne pozna jogurta in kislega mleka, ki ju pridobivamo s fermentacijo mleka in nista podobni nobeni drugi jedi (morda pudingu) razen sama sebi? Marsikatera gospodinja ju "prideluje" kar sama v jogurtovem inkubatorju, večinoma pa ju kupujemo bodisi čista bodisi s sadnimi dodatki. Jogurtu se odlično prilegata tudi kokosovo mleko in med, kar si lahko pripravimo same. Čistemu jogurtu primešamo pred postrežbo med ali kokosovo mleko, nakar ga zaužijemo.

Jogurt izvira iz Turčije, od koder se je zgodaj razširil po Balkanskem polotoku. V teh deželah so ga pridobivali skoraj izključno iz ovčjega, kozjega ali bivolovega mleka; jugurt iz kravjega mleka je novejšega izvora. Mleku dodajajo posebne laktične kislinske bakterije ter po želji različne, največkrat sadne dodatke, pogosto tudi strjevalce.

Jogurt vsebuje od 0.3% (posneto mleko) do 10% maščobe (smetana). Običajno ga pustimo stati čez noč. Čim dalj stoji, tem bolj čvrst in kisel okus ima. Sicer ima značilen, osvežujoč okus, kot nobena druga jed.

Pri nas uporabljamo jogurt skoraj izključno kot samostojno, presno jed pri zajtrku ali malici ali kot večerjo. Lahko pa ga uporabljamo tudi na druge načine. Pravzaprav je malo jedi tako široko uporabnih. Iz njega priupravljamo juhe, namaze, peciva, marinade, prelive, napitke, sladolede itd. Dodajamo ga kruhu, solatam in zelenjavnim jedem. Zares je presenetljivo, da je uporaba jogurta pri nas tako ozka. Jogurt odlično nadomešča kislo smetano, mleko in majonezo. Če ga pustimo, da se odcedi na gazi, dobimo jogurtovo skuto, ki jo uporabljamo na enak način kot običajno skuto.

Legenda pravi, da je bil svetopisemski Abraham prvi človek, ki je užival jogurt. Recept naj bi mu sporočil sam sveti duh. Jogurt je še danes najbolj razširjen v deželah bližnjega in srednjega vzhoda ter v vzhodni Evropi. Z njim pripravljajo različne jogurtove jedi. Poznana je jogurtova turška in bolgarska hladna juha, ki se prilegata posebno v vročih poletnih dneh. Jogurt pa je že pred desetletji prodrl tudi v srednje- in zahodnoevropsko ter ameriško kuhinjo.

Fizik Ilia Mečnikov, ki je leta 1908 prejel Nobelovo nagrado, je v Pasteurovem inštitutu v Parizu preučeval prezgodnje staranje ljudi. Prišel je do prepričanja, da jogurt pomlajuje organizem. V Bolgariji in zakavkaških deželah, kjer ljudje pojedo izredno veliko jogurta, je odkril nenavadno veliko stoletnikov. Ko je preučeval njihovo prehrano, je v mnogih jedeh odkril zelo veliko jogurta.

Jegurt je nedvomno ena od najbolj zdravih jedi (tudi če ne verjamemo dr. Mečnikovu). Vsebuje veliko vitaminov in kalcija, ki ga potrebujejo zlasti otroci in mnogi bolniki. Pri vsem tem pa ima malo kalorij in ne redi.

Zakaj ne bi preizkusili jogurta tudi v svoji kuhinji? Jogurtove jedi so poleg tega tudi nadvse okusne.

Med našimi recepti je veliko receptov z jogurtom (juhe, zrezki, testenine, omake, prelivi, solate, zvitki in celo napitki). Indijski napitek lasi je kronan s prijetnium okusom. Okusni so jogurtovi napitki s sadjem, vanilijo in kavo. Poskusite.

V.P.

Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
malo za hecNikita
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti