Pomoč matematika

elaphus  

član od: 27.9.2002

sporočila: 6945

14. dec 2013 22:35

ežoj je napisal/a:

Sovaščanka,

kongratuliram za elegantno rešitev!



ežoj

 

Hja, če si mislil s tem mene - hvala!. Ampak saj veš, da sem si z OŠ na ti.....

Drugače pa - sem se zmotila - ežoj in ksenjako vržeta ven..... (leny je zastavila nalogo )

lp

cervus

lann  

član od: 8.11.2012

sporočila: 54

26. maj 2015 12:27

Zdravo!Kaj mi lahko pomagate rešit naloge,hvala

 

določi definicijsko območje zaloga vrednosti f(x )=2 sin x  -1 polovica

Izračunaj s pomočjo adicijskih izrekov brez kalkulatorja

sin(x+45 stopinj ) +sin (x -45stopinj ) koren 2 sin ( x+180 stopinj)

cos(x+45 stopinj ) +cos (x -45stopinj ) koren 2 cos ( x+180 stopinj)

lann

Cila  

član od: 5.10.2006

sporočila: 3768

26. maj 2015 14:50

Tale odgovor je prišel izpod prstov mimoidočega inštruktorja matematike:

 

Ker se učenec lahko nekaj nauči le, če se sam potrudi, ne bom rešil naloge, lahko pa dam nekaj nasvetov:

 

1. Definicijsko območje in zalogo vrednosti funkcije sin(x) z lahkoto najdeš na googlu. 

Zaloga vrednosti je interval vrednosti, ki jih funkcija lahko zavzame. Če veš, kolikšno minimalno in maksimalno 

vrednost lahko zavzame sin(x), od tod lahko izračunaš tudi minimalno in maksimalno vrednost 2*sin(x) in nato 2*sin(x)-1/2

 

Definicijsko območje se pri množenju funkcije s konstanto ali prištevanju konstante funkciji ne spremeni. Spremenilo bi se le v primeru, če bi množil s konstanto argument funkcije oziroma mu prišteval konstanto (npr. sin(2*x) ali sin (x-1/2). 

 

2. Sinuse oziroma cosinuse vsote kotov zahko izraziš s produkti sinusov in cosinusov z adicijskimi izreki (so samo štirje, najdeš jih v matematičnih učbenikih pod poglavjem kotne funkcije ali pa na wikipediji).

Sinus in kosinus kota 45 stopinj je koristno vedeti na pamet, poišči vrednost v matematičnem učbeniku pod poglavjem kotne funkcije ali na googlu, lahko pa ga tudi izračunaš iz razmerja stranic pravokotnega trikotnika z dvema 45 stopinjskima kotoma z uporabo pitagorovega izreka.

Sinus oziroma cosinus (x+180) stopinj pa lahko poenostaviš, ker velja 

sin(x+180 stopinj)=-sin(x)

cos(x+180 stopinj)=-cos(x)

 

 

Cila

llilika  

član od: 26.9.2007

sporočila: 87

26. maj 2015 21:55

Mislim da gre takole...

zaloga vrednosti f(x )=2 sin x -1 polovicaZaloga vrednosti je območje grafa na y-osi. Če pogledaš, da sega navadna funkcija f(x)=sin x na y-osi od -1 do 1, potem f(x)=2sin x sega dvakrat več, to je od -2 do 2. Če tej funkciji daš zraven še +1/2 (to je enako +0,5), se y-kooridnate pomaknejo za +1/2 višje -> zaloga vrednosti potem postane od -1,5 do 2,5. Če pa funkciji daš zraven -1/2 (ali -0,5), potem se vse y-vrednosti pomaknejo za toliko nižje -> zaloga vrednosti je potem: od -2,5 do 1,5.

Poznati moraš samo logiko, kako stvar deluje. Če veš, da je zaloga vrednosti f(x)=sin x na y-osi od -1 do 1, potem si zmagal. Vedeti moraš samo, kje se dogajajo premiki, če dodajaš dodatne številke k tej funkciji.

Teorija: f(x)= Asin (x+B) +C.

A: pomnožiš celo funkcijo, zato se ti y-vrednosti spremenijo. Če je A=4, dobiš sinusno funkcijo od -4 do 4 (funkcija se razširi). Tudi če je A=-4 , se zaloga vrednosti ne spremeni. Če je A=0,5, potem se ti funkcija skrči od -0,5 do 0,5.

B: ta vrednost ti pa premika funkcijo po x-osi in zato ne vpliva na zalogo vrednosti.

C: tukaj pa uporabiš + ali minus po y-osi. Če je f(x)=sin (x) + 3, potem je C=3, se ti celotna funkcija premakne 3 enote gor in rata od 2 do 4.

llilika

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

9. sep 2015 17:47

A ti pričakuješ, da bomo delali namesto tebe?

rimljanka

lauraghost  

član od: 9.9.2015

sporočila: 6

9. sep 2015 18:47

Rimjanka,Ne:)Želela sem se samo prepričati in popraviti+utrditi znanje s pomočjo vseh ki bi mi pomagali pri tem.Zgoraj so ˝nesigurni˝primeri.Učiteljica je čisto nepotrpežljiva kadar naredimo nekaj narobe.Priznam,mogoče sem res malce nerodno napisala prošnjo,a vseeno.Nisem pa ena izmed tistih,kateri bi sem(ali kamorkoli)objavili vso DN in ˝hoteli da jim nekdo pomaga˝(dela namesto njega):)+Nekdo ki res obvlada določeno stvar mu nikoli ni težko nekomu nekaj rešiti(vsaj meni ne),svetovati oz. pomagati in mogoče nekaj na kratko napisati za pomoč....

Lep dan še naprej in brez zamere:)!

lauraghost

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

9. sep 2015 18:57

Veseli bomo, če boš uporabljala tudi presledke za ločili (vejica, recimo, je levo stična, po piki je presledek pred novo povedjo,...), ločila, tudi tako utrjuješ znanje.

Vidiš, meni ni bilo težko svetovati.

Še namig, verjemi, da učinkuje. Povežite se sošolci/sošolke in si pomagajte. Pri učiteljici pa tudi lepa beseda lepo mesto najde, včasih pomaga, če s kakšno besedo tej učiteljici namigne še razrednik/razredničarka, kaj si želite. In, verjemi, neverjetno, kako pomaga, če je v razredu primerno delovno vzdušje. Saj veš, kaj mislim s tem, kajne?

rimljanka

noemi  

član od: 4.10.2008

sporočila: 364

9. sep 2015 19:06

lauraghost je napisal/a:

Rimjanka,Ne:)Želela sem se samo prepričati in popraviti+utrditi znanje s pomočjo vseh ki bi mi pomagali pri tem.Zgoraj so ˝nesigurni˝primeri.Učiteljica je čisto nepotrpežljiva kadar naredimo nekaj narobe.Priznam,mogoče sem res malce nerodno napisala prošnjo,a vseeno.Nisem pa ena izmed tistih,kateri bi sem(ali kamorkoli)objavili vso DN in ˝hoteli da jim nekdo pomaga˝(dela namesto njega):)+Nekdo ki res obvlada določeno stvar mu nikoli ni težko nekomu nekaj rešiti(vsaj meni ne),svetovati oz. pomagati in mogoče nekaj na kratko napisati za pomoč....

Lep dan še naprej in brez zamere:)!



lauraghost

 

Lauraghost - poglej na ZS.

Lp

 

Noemi

lauraghost  

član od: 9.9.2015

sporočila: 6

9. sep 2015 19:37

Hvala :)

lauraghost

drejcek  

član od: 11.1.2004

sporočila: 1028

10. sep 2015 8:00

1a) = b(8a-7c)

2a) = 3ab(3a-4b-5b2)

3a) = 8x2(3x2 - 2)

2a) = t2 + 2t - 63 - t2 +4t + 60 = 6t - 3 = 3(2t - 1)

2b) = 1/2a2 -4ab - a2 = -1/2a(a + 8b)

3c) = 6x - 3y - 0,8x2 + 0,5y = -0,8x2 + 6x - 2,5y

Prosim, pojdi še enkrat skozi, če sem kje slučajno kiksnil kakšen minus, nisem več vajen delati domačih nalog ob 7.30 zjutraj ...

Vzemi v zakup, čim prej, tem bolje, da smo vsi krvavi pod kožo, prav tako pa ni vsak primeren za vse, tako da kot ni vsak primeren za trgovca ali za vojaka, tudi učiteljica ne more biti ravno vsaka.

Srečno,

Drejček

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti