Krompiruša

plopsa  

član od: 28.11.2006

sporočila: 441

tema odprta - 4. feb 2007 19:29 | ogledi: 12.325 | odgovori: 37

zanima me kako se naredi taka krompiruša, kot jo prodajajo v sarajevu v kioskih kar na kg.

prodajajo pa jo tam kot bureke, vsaj tako mi je razložil moj mož, ki je zadevo jedel

pojma nimam kako to zgleda ampak med recepti sem našla eno ki ima koščke krompirja v listnatem testu, on pa pravi da se nobenih koščkov ne spomni,.....

torej če slučajno kdo ve o čem govori-m, vam bom hvaležna za pomoč

plopsa

dalsi  

član od: 18.9.2002

sporočila: 339

4. feb 2007 20:03

Krompir naribaš, tako kot naribaš jabolka za štrudel, dodaš malo nasekljane čebule, posoliš in malo popopraš in malo pustiš, da se malo osuši. Krompir izpusti vodo, le-to nato odliješ. Testo kupi v trgovini, mislim, da piše na njem sarajevska jufka ali nekaj podobnega. Vsak list posebej malo naolji in nadevaj s tem nadevom ter zvij v rolico. Nadevane rolica, zlagaj eno do druge v pekač, okrogli ali pa štirioglati. Po vrhu še samo malo premaži z maščobo, lahko pa tudi ne. Približno 10 minut preden ga vzameš iz pečice pa še zalij z mešanico vode in olja, količina je odvisna od velikosti pekača. Ta tekočina je predvsem zato, da je krompiruša bolj voljna in sočna, ko je pečena. Ta recept mi je zaupalakolegica, ki je doma iz Bosne. Upam, da ti bo v pomoč. Marjana

plopsa  

član od: 28.11.2006

sporočila: 441

4. feb 2007 20:11

jaz pa nisem v sloveniji, kako pa naj zdaj pridem do te sarajevske jufke, a je to kaj podobno listnatemu testu? drugače sem pa zelo hvaležna dalsi, vrjetno se potem res ne čuti nobenih kock v krompiruši!!! plopsa

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

4. feb 2007 20:40

Plopsa, to je vlečeno testo, ki se kupi že v listih. Pri nas je kar veliko proizvajalcev, različnih debelin testo, eno je predpečeno, drugo ni. http://www.zito.si/index.php?id=203 rimljanka

ena mš  

član od: 18.11.2006

sporočila: 1184

4. feb 2007 20:49

ooo hvala za recept.Moj dragi mi pripoveduje kako naj bi krompiruša izgledala,pa ni blo kot treba.Zdaj pa bo in tudi jaz preizkusim zadevo. ena mš

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

4. feb 2007 20:55

Jaz imam kormpirušo celo raje kut burek, čeprav si v Sarajevu ali kjerkoli drugje v Bosni, naročim vedno kar tris: burek, krompiruša, sirnica...To imam za preživetje, odkar smem spet sladko pa sledi tris tulumba, baklava, urmašica, tudi kadaif namesto enega od sprva omenjenih članov tria na krožniku...Gremo v Bosno,,,Mamamia mamamia

plopsa  

član od: 28.11.2006

sporočila: 441

4. feb 2007 21:15

o super to pa znam narest,.... hvala za odgovore, bom jutri probala spacati skupaj upam da bo vsaj približno uspelo, da mu polepšam dan (k ma glih zobarja in se že cel vikend trese ) hej ena mš tebi tvoj vsaj približno pove kako zgleda moj je pa obup kar se hrane tiče, mi imamo namreč magični štedilnik ki vse kar sam naredi hahhahaha, in tako se njemu sladko svira a je notri testo in kak je približno okus,..... jaz pa naj pol sčaram tisto o čemer on sanja ŠE DOBRO DA IMAMO KULINARIKO.NET IN VSE KI SO PRIPRAVLJENI NA POMOČ SKOČITI HVALA PA LEP VEČER plopsa

Nena-morje  

član od: 21.12.2005

sporočila: 1110

4. feb 2007 21:22

Plopsa, jaz sem blizu tebe, pa ti povem, da imajo originalne sarajevske korice v skoraj vsaki turški trgovini...če pa že nimajo originalnih bosanskih, pa imajo eno svojo vrsto, ki je naši zelo podobna!!!Pol kilograma stane 2,5 evra, to sem ti napisala za orientacijo!Držijo jih v zamrzovalniku! Le hitro do Turkov lp Nena Nena-morje

ena mš  

član od: 18.11.2006

sporočila: 1184

4. feb 2007 21:26

Res treba pohvalt člane kula ker si ti res zaslužjo.Imamo problem-gremo na kul-slo.in problem rešen. ena mš

ežoj  

član od: 24.2.2006

sporočila: 6302

4. feb 2007 21:38

Plopsa. za pekač 34x40 cm naredi takole: od 550 - 600 cc moke ( slaba tri kozarca ) vode, soli in žlice olja naredi testo, razdeli ga na tri dela in pusti počivat 30 min, testo premaži z oljem, da se ne posuši. Ta čas olupi recimo 1 kg krompirja in ga naribaj tako kot je dalsi napisala ( jaz moko merim, krompir dam " od oka " ) kot jabolko za štrudl, in v posodi zalij z vodo, tako da je kropir ( nariban ) pod vodo. Očisti in drobno sesekljaj 1 veliko ali dve manjši čebuli. Sedaj je verjetno že pol ure minilo in zvaljaj testo na dolžino cca 80 cm ( dvojna dolžina pekača ) in širino cca 30 cm ( pride morda mal tanjše kot je kupljeno vlečeno testo, lahko si pomagaš tudi z rokami, vendar se v bosni le valja, deska in testo se mokajo, da se ne prilepi. Tako razvaljano testo poolji, recimo s 3 - 4 žlice olja, enakomerno po njem razdeli 1/3 čebule in 1/3 krompirja, ki ga dobro odcediš, vse lepo popopraj in posoli in naredi zavitek, tako, da zavijaš obe strani, ki se ( zavitki, rolice ) na sredini srečajo, Takšen dvojni zavitek prereži na pol in daj v pekač, tako, da zasede tretjino širine, postopek ponoviš z ostala dva kosa in ko je pekač poln, pito poolji in daj v segreto pečico za recimo 30 min. KOt je napisala dalsi, prelij z prekuhano mešanico olja in vode in mal soli, če ti se zdi, da nisi prej dovolj solila. Zraven postrezi jogort in to je to, pa dober tek ežoj

ežoj  

član od: 24.2.2006

sporočila: 6302

4. feb 2007 21:46

mamamia, tebe sem videl na štajerskem srečanju, in oprosti, ne verjamem, da ti lahko naenkrat poješ tulumbo, baklavo in urmašico ( da o kadaifu niti ne govorimo ), pa nič nazaj odgovarjat, ker se ti lahko zgodi, da ti na prihodnje srečanje to prinesem. Plopsa, nena morje: pita od doma narejenega testa je boljša kot od kupljenega. Turki temu testu rečejo jufka, grki, ki ga tudi uporabljajo pa filo. ežoj

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Trixi
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti