Strojček za rezance !

senka  

član od: 19.11.2005

sporočila: 343

tema odprta - 28. jan 2007 15:51 | ogledi: 4.230 | odgovori: 2

prosila bi nekaj nasvetov ali receptov za domače rezance ali pač nekaj novega!Delam samo klasiko za juho,široke rezance!hvala ,Senka!

Veri  

član od: 21.10.2004

sporočila: 4272

28. jan 2007 18:16

Te zanima, kakšne rezance še lahkio narediš z ročnim strojčkom za testenine (npr. Ampia) ali kakšne oblike testenine bi se še dalo naredit ročno? Pri klasičnem strojčku imaš namreč samo 3 variante: plošče, ki jih lahko seveda potem sama poljubno oblikuješ na roke, rezance, široke cca 8mm - 1 cm in tanke rezance recimo za v juho, široke cca 2-3 mm. Tako je vsaj na mojem, obstajajo pa tudi modeli, ki imajo te tatanjše in še ene tanjše variante. V tujini lahko kupiš različne nastavke za ročni strojček, vendar ne pašejo vsi na vsakega, tudi od iste firme ne, zato bodi pozorna... Tam imaš variante za špagete, rezance ala chitara, ki so v bistvu v prerezu kvadratni, angelski laski (zelo tanki rezanci),... Obstaja tudi električni strojček, ki iztiska testo skozi šobe. Pri tem mora bit testo veliko bolj suho kot pri ročnem, sicer pa se takoj naučiš, kako mora bit, da je prav. Žal pa težko dobiš različne šobe... S tem lahko delaš tudi makarone, peresnike in ostale testenine, tudi take z luknjo v sredini. Je pa to precej velika mašinca in če ne delaš pogosto testenin, se ti verjetno ne splača. Jaz imam oba strojčka in niti pod razno ne dam nobenega več od hiše! Domače testenine so pač boljše:) Saj poznaš razliko v okusu, ne?;) So pa tudi cenejše, če se malo hecaš z raznimi mokami - probaj kupit koruzne, ajdove, polnozrnate testenine, pa boš videla, da imam prav, da je domače tudi cenejše. Lahko narediš tudi testenine brez jajc, če ima kdo alergijo, visok holesterol ali pa kar tako za spremembo ali ker imaš kako zelo nežno fino omakco zraven, recimo... Te zanimajo še druga testa ali samo razne testenine za v juho? Ker v juhe dajemo navadno navadne jajčne testenine, seveda jih pa lahko še drugače oblikuješ: probaj naredit take mini metuljčke, zgledajo luštno v juhi, pa če izsekaš iz plošč male zvezdice ali srčke z mini izsekovalci oz. modelčki za kekse zgleda zelo fenski in je super za kake posebne priložnosti: novo leto - zvezdice, valentinovo - srčki, prvi dan pomladi - rožice, velika noč - zajčki in jajčka,... Če imaš otroke, jim to naredi žareče učke in rajši pojejo kako "zdravo juhico", preverjeno, čeprav še ne na mojih, (se moram prej naučit razne ukane, da bom takrat že znala, hehe:)) lahko narediš tudi razne svaljke, jih naviješ na palčke in dobiš svedrce, lahko jih natrgaš in dobiš trgance ali krpice, lahko jih s tistim vrtečim koleščkom za testo narežeš na rombe, kvadratke,... Potem če češ pa različne testenine na splošno, pa seveda lahko narediš različna testa: namesto enega ali dveh jajc, daš pest dobro ožete spasirane špinače ali kuhanega spasiranega korenčka ali paradižnika (lahko daš tudi koncentrat)... Ali dodaš v testo sipino črnilo ali pa kakav in dobiš čokoladne testenine, iz katerih se da naredit fajn sladice, tako za namig:) Tako dobiš obarvane testenine: rumena - kurkuma (suha začimba, dodaš moki, predno mesiš) oranžna - korenček oranžnordeča - sladka rdeča paprika (suha začimba, dodaš moki, predno mesiš) rdeča oz. roza - paradižnik vijoličasta - rdeča pesa vijolično modra - borovnice rjava - kakav črna (dobesedno črna ko noč) - sipino črnilo Potem lahko to testo še marmoriraš ali zlagaš, tako da imaš pol rezanca ene barve, pol pa druge. Lahko med plasti tudi daš zelišča ali pa suha ali sveža sesekljana zelišča primešaš testu. Če bi rada bolj klasične variante, pa nadinesti malo moke z zdorbom (gris) ali pa zamenjaj belo moko s koruzno, ajdovo, polnozrnato, pirino, riževo... in boš dobila različne testenine. Poleg tega spadajo sem še vlivanci, njoki, trganci, krpice, ribana kaša ali trahana... Pa seveda se lahko hecaš še s svežimi nadevanimi testeninami, o tem sem tudi že parkat pisala: ravioli, tortelini, kaneloni, lazanje, če češ bolj azijske variante pa naredi riževo testo brez jajc (kitajska in tajska) ali z jajci (indonezija) in jih razvaljaj v kroge ali kvadrate in napolni v mošnjičke, ali razne jaozije... "You name it - I like it" (vse mi je všeč:) Fant je pa itak nor nanje, sploh na tele sveže polnjene. A se slučajno vidi, da sem zaljubljena v domače testenine?;) ker sem se ful trudila skrit, pa ne vem, če je ratalo...;) Pa ni tako hudo veliko dela, kot izgleda, med tem, ko to pišem, bi mela eno rundo sigurno že narejeno!;) Veri

Veri  

član od: 21.10.2004

sporočila: 4272

28. jan 2007 18:21

Aja, če se ti testo rado trga ali pri oblikah, ki so zelo tanko razvaljane, je fajn dat v testo še kako žlico olja. Pa pusti ga počivat po ure, predno valjaš, bo lepše šlo. Če nimaš časa, bo šlo tudi brez počivanja, samo malo bolj ga pregneti. To bi bilo pa vse kar se tiče testa, to je tako prijazno testo, da se vedno posreči:) Veri

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti