Socialna država ?

mimika  

član od: 7.1.2002

sporočila: 2107

10. jan 2007 17:23

Dodala bi samo nekaj misli za dopolnitev. Frina je odprla vprašanje razlik med gospodarstvom in negospodarstvom, in sicer na primeru dnevnic. Dopolnila bi jo samo to, da je višina dnevnic v negospodarstvu popolnoma enaka. Vsaj pri nas (javni zavod, ki del denarja dobi od Ministrstva, večji del na trgu z javljanjem na razpise) smo dobili obvestilo s podatki, ki jih navaja Frina in dodatno pojasnilo, da bodo naše dnevnice tudi 3500 Sit. Te potem ne bodo obdavčene za razliko od višje vrednosti, ki je obdavčena. Res pa je, da je prevelila razlika med gospodarstvom in negospodarstvom. Plače v gospodarstvu so prenizke. Ljudje s primerljivo izobrazbo v gospodarstvu zaslužijo precej manj od zaposlenih v negospodarstvu. Pri tem so menedžerji in drugi vodilni kadri izvzeti. Prijatelj je raziskovalec na področju elektrotehnike v industriji. Zasluži manj kot njegova žena, ki ima nižjo izobrazbo od njega in vsak dan pride domov ob 13. Popoldan dela še 1 do 2 uri, več nikoli. Problematični nismo tisti, ki s(m)o na sistematiziranih delovnih mestih v javnih zavodih (čeprav je hudo, da dva zaposlena komaj dovolj zaslužita za dostojno življenje štiričlanske družine, kot je že bilo omenjeno). Problematična je velika skupina v industriji, trgovini in še katerih dejavnostih. Tu je po mojem glavni problem, ki ga tu prisotni ne bomo rešili. mimika

frina  

član od: 8.5.2005

sporočila: 3472

10. jan 2007 17:30

Mimika, podatki se nanašajo na stanje julij 2004. Vem, da so bile nekaj časa nazaj te razlike še večje. Z novo Uredbo, ki je pričela veljati 2005 , te razilke ni več. Prej očitno niso motile. Tudi izhodiščne plače , ki so primerljive, so med negospodarstvom in gospodarstvom. Najbolj domiselna razlega nekoga iz negospodarstva je bila naslednja: ker delavci, ki delajo na DM v negospodarstvu nimajo možnosti, da grejo delat kam drugam. Kot primer je bil naveden učitelj, ki nima možnosti,da bi se zaposlil kje drugje ! frina

matilda  

član od: 16.8.2006

sporočila: 1981

10. jan 2007 18:28

frina, ko sem prebrala tvoj zadnji komentar, mi je prišlo na misel, da še nikoli nisem videla učitelja, ki bi se prekvalificiral in naredil kakšno drugo šolo, da bi lahko dobil službo, medtem ko imam jaz sošolce (študij ob delu) stare tudi petdeset let, ki ne dobijo službe in se morajo izobraževati. matilda

proxima  

član od: 21.10.2003

sporočila: 2514

10. jan 2007 19:33

@matilda: jaz poznam vsaj dva taka profesorja (sta odkrila tehnolosko niso in odprla podjetje), tretja je pa iz mojega ozjega sorodstva. lp, proxima

matilda  

član od: 16.8.2006

sporočila: 1981

10. jan 2007 20:20

no, potem pa tisto, kar je napisala Frina, ne drži. Me veseli za tiste, ki se znajdejo in jim uspeh tudi privoščim. matilda

Veri  

član od: 21.10.2004

sporočila: 4272

10. jan 2007 20:45

Hihi, Vandelina, na vsa tri tvoja vprašanja imam pritrdilen odgovor, pri nekaterih je bila moja pomoč uspešna in so zdaj zaposleni in zadovoljni, pri nekaterih pač ne. Vseeno mislim, da se s tem največ naredi... Ampak najbolj zanimivo pa je, da ko hočeš pa tu gor dat konkreten predlog, kaj bi lahko človek počel, če mu ne znese, te pa naderejo:) Tako je ta tema tudi nastala, a ne frina?;) Veri

Veri  

član od: 21.10.2004

sporočila: 4272

10. jan 2007 20:47

Aja, se strinjam z vsemi ostalimi laiki, za nas, nepravnike, je plača neto plača, tisto, kar dobimo na račun in lahko uporabljamo, seveda se strinjam, da krediti pa nimajo veze s tem, saj se človek sam odloči, če bo vzel kredit ali ne. To je tak kot če jaz odbijem stroške za hrano od svoje plače... Saj jest tudi moram, a ne?;) Ampak saj če si prijavljen na zavodu, ti tudi teče delovna doba, kolikor vem... Veri

matilda  

član od: 16.8.2006

sporočila: 1981

10. jan 2007 21:38

Ne Veri, delovna doba teče samo, ko se plačuje prispevek za PIZ. To je lahko neko določeno obdobje, ko si prijavljen na zavodu in tam prejemaš nadomestilo (npr. če si zaposlen več kot dve ali tri leta v enem kosu - ne vem več točno, ti pripada 6 mesecev nadomestila, seveda če si odpuščen iz nekrivdnih razlogov in ne daš odpovedi sam). Če prejemaš samo pomoč, se prispevki ne plačujejo in pok. doba ne teče. Je pa res, da če dobiš 50.000 mesečno, to ni veliko, pa če je bruto ali neto, z dodatkom ali brez. matilda

matilda  

član od: 16.8.2006

sporočila: 1981

10. jan 2007 21:40

Veri je napisal/a:
Hihi, Vandelina, na vsa tri tvoja vprašanja imam pritrdilen odgovor, pri nekaterih je bila moja pomoč uspešna in so zdaj zaposleni in zadovoljni, pri nekaterih pač ne. Vseeno mislim, da se s tem največ naredi... Ampak najbolj zanimivo pa je, da ko hočeš pa tu gor dat konkreten predlog, kaj bi lahko človek počel, če mu ne znese, te pa naderejo:) Tako je ta tema tudi nastala, a ne frina?;) Veri
anedaprav nadrte smo ble tiste, ki smo se drznile kaj svetovati KlavdijiF. Očitno, ko nekdo reče, da nima, ne smeš nič spraševat in svetovat, samo jokat z njim in ga pomilovat. Kot da bo tako imel kaj več. matilda

Veri  

član od: 21.10.2004

sporočila: 4272

10. jan 2007 22:33

Aha, matilda, hvala da si mi razjasnila - jaz poznam samo primere, ki so bili zaposleni nekaj časa, torej par let, pa potem izgubili službo in jim teče doba. Kaj pa če se po študiju (zakjlučenem ali ne) prijaviš na zavod? Takrat ti teče doba ali to delajo samo zato, da so zavarovani in dobivajo podporo? hihi, ja, včasih je treba tudi kaj požret, če hočeš komu pomagat:) Saj kdo drug pa rad sprejme pomoč, odvisno od človeka:) Se splača še naprej probavat, en kolega je prav na ta način rešil točno tako stisko... Veri

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Trixi
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti