Priprava mlečnega kefirja

neika  

član od: 11.10.2004

sporočila: 169

15. jul 2012 12:17

jaz sem danes zjutraj sprobala moj prvi kefir, ne vem pa, če je prav narejen. Bil je čisto tekoč, kot mleko, malce gostejše se je nabralo le okoli gobice. Okus resnično bolj "poln" kot trgovinski, je pa nekaj posebnega in se ga morajo brbončice še navaditi. Ko se mi je zdelo, da bi lahko bil že narejen, sem ga prelila v skodelico in si ga dala v hladilnik, gobico pa prelila z novim mlekom.

 

mislim, da bova z njim zelo dobro "sodelovala"!

neika

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

15. jul 2012 13:05

Ja, samo kefir, neika, je bil narejen le ob gobici. Postati mora, vsaj meni je tak najboljši, tako trd, da, če ga potresemo, celo skodelico, da lepo zaniha sem in tja. No, naslednjo "rundo" le pusti dalj časa. Splpoh zdaj, ko se je shladilo, bi mu ustrezalo mesto v zaprti kuhinjksi omarici, recimo. Pa dober tek!

rimljanka

primozk  

član od: 14.7.2012

sporočila: 4

1. sep 2012 15:45

Mene pa zanima če je to normalno, da se voda takole nabira pod kefirjem? 

 

 

Drugo vprašanje je sledeče: en teden sem bil sedaj na morju, pa sem kefir pozabil v omari. Ko sem prišel domov je "dišal" precej kislo. Sedaj sem gobice pobral ven in jih dal v sveže mleko - bodo te gobice še uporabne in če ja, kdaj lahko z njimi začnem spet delati kefir (nekje sem prebral da si morajo gobice priti nazaj v normalen proces delovanja če jih predolgo pustiš in jih moraš ene par rund dati v mleko pa potem tisto vstran vržeš).

 

Lp

primozk

rag_doll  

član od: 24.8.2011

sporočila: 505

3. sep 2012 11:33

@primozk: tole se ti je mleko sesirilo. tekočina spodaj tekoče je (po mojem) sirotka, zgornji del pa lahko še na majhnem ognju počasi počasi segrevaš, odcediš in dobiš skuto.

Meni se je to naredilo, če sem dala preveč mleka pri premajhnih gobicah in pa da je bilo toplo vreme.

rag_doll

666  

član od: 14.7.2005

sporočila: 686

3. sep 2012 14:12

Zgornji del je že skuta in ga ni treba segrevati, spodnji del je pa res sirotka, ja.

primozk, ni ti treba tistih prvih "par rund" stran metati. Malo drugačen okus bodo imele, ja - če ti ne odgovarja, jih uporabi za kuho/peko -, nikakor pa niso strupene (ali kaj podobno trapastega).

primozk  

član od: 14.7.2012

sporočila: 4

4. sep 2012 20:54

Hvala za pomoč. Koliko pa vi ponavadi nalijete mleka na gobice, da ne bo preveč? Gobic imam recimo za 3cm³.

primozk

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

4. sep 2012 21:16

3 dl bo OK, po moje.

rimljanka

1000AN  

član od: 13.1.2006

sporočila: 68

17. nov 2012 19:27

A je kdo kdaj probal narediti kefir iz kokosove vode?

1000AN

Lucy_lu  

član od: 9.8.2013

sporočila: 6

9. avg 2013 22:26

Lep pozdrav,

sem nova članica na tem forumu sicer pa že nekaj časa v svojo dieto uvajam bolj zdrave in naravne izdelke, zato me je debata o zdravilnih učinkih kefirja povsem navdušila. Lepo bi prosila kogarkoli, ki bi bil pripravljen deliti svojo kefirjevo gobico z menoj, da se mi javi. Pa da seveda nima zadržkov do novih članov, česar iskreno prav res ne razumem. Kefirjevo gobico lahko tudi kupim. Sem pa iz Ljubljane.

Lep pozdravček, Lucija

Lucy_lu

vida-lara  

član od: 30.11.2009

sporočila: 101

11. avg 2013 22:39

Lep pozdrav, tudi jaz bi se pridružila teli prošnji za kefirjevo gobico. Če ima kdo odveč, bi bila zelo vesela. Že v naprej hvala prijaznemu :) LP

vida-lara

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti