Točen recept za polnozrnati kruh

neznan uporabnik

tema odprta - 25. dec 2006 19:58 | ogledi: 6.879 | odgovori: 7

Sem čisto nova lastnica kruhomata Caltronic. Če ne prosim preveč, bi rada kakršen koli res natančen recept glede količin za čim bolj čisti polnozrnati kruh (pa tudi za kakšnega drugega...) Zanima me tudi, ali je potrebno rozine, ki bi jih dodala sladkemu kruhu prej namočiti ali dodam kar "suhe" iz vrečke.

Rada bi ga čim bolj sprobala čez praznike, zato vse lepo prosim, če mi pomagate. A ja, pa veselo in debelo Novo leto - gotovo bo, če bom toliko "visela" na kulinarki...

Hvala, Zoja

zoja1

ena mš  

član od: 18.11.2006

sporočila: 1184

25. dec 2006 20:12

Z polozrnato moko imam take iskušnje,da mi ni postal tak kot bi želela.Rad se je drobil in tako. z njim sem prenehala.mogoče tudi jaz dobim tu kak dober nasvet.Uporabljam priložene recepte.Z rozinami nimam iskušenj,samo rekla bi da oprane pa dobro odcejene. ena mš

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15821

25. dec 2006 22:03

Jaz s em tudi bolj začetnica na kruhomatu, ampak vseeno - uporabljam že pripravljene mešanice za polnozrnate kruhe, in tudi za rženega in tej potem sama dodam kakšno semenje. Kot pijan plota se držim navodila na vrečki samo glede vode, tej dodam še žličko soli in dve žlici olja, najraje olivnega, potem pa po lastnem navdihu dodam še kakšno semenje: sezam, bučnice (najraje zdrobljene), kar je pač pri roki. To stresem kar na moko, vklopim osnovni program, ne glede na to, kaj piše na vrečki, in čakam na izid. Doslej je bil vedno dober - kruh ni bil pocast ampak je bill lepo mehek, niti se ni drobil, skorjica je bila ravno prav krhka in ni nič spokala... Nimam pa niti najmanjšega pojma kako pripraviti kruh po kakšnem lastnem receptu, da sam dodajaš moko, kvas in podobno... Največ, kar mi je doslej uspelo, je bil kruh s curryjem, kurkumo in zdrobljenimi bučnimi semeni, pa še v tem priemru sem uporabila gotovo mešanico za bel kruh. Recept in slika sta v bazi. Mislim pa, da se bodo prave mojstrice priprave kruha v kruhomatu še oglasile. Zoja1, še to. Če imate kake ljubitelje pice doma----že pripravljena mešanica Hitmix za pico je super, kruhomat ti testo zamesi v uri in pol in je res čudovito...če ga ne uporabim vsega za pico, iz njega naredim kakšne pogače z zelišči, slanino, sezamom ipd... Pozdrav, Mamamia mamamia

poka  

član od: 6.10.2005

sporočila: 29

25. dec 2006 23:02

Jaz ga pečem po receptu iz baze, mislim da se imenuje Zelo rahel polnozrnat kruh... ali nekaj podobnega , edina razlika je da dam le od 5-10 g kvasa, da ni jamice v kruhu in je res odličen, še sploh če imaš domačo polnozrnato moko kot jaz. Naj ti dobro uspe, lp poka

ajetam  

član od: 28.6.2004

sporočila: 272

27. dec 2006 8:45

Tudi sama imam Clatronica že nekaj let in pečem samo polnozrnat kruh. Uporabljma polnozrnato pšenično moko, ki jo kupim v mlinu (pred tem sem jo v trgovini, in je tudi bila v redu). Pečem po naslednjem receptu: 1 navadni jogurt, 220 ml vode, sol, sladkor, malo olivnega olja, malo kisa, 1/2 kg moke, 3/4 vrečke suhega kvasa ter lanena, sončnična in sezamova semena. Sestavine dajam v opisanem zaporedju in pečem vedno na programu normal, ki traja malo manj kot 3 ure, čeprav ima tudi program za polnozrnat kruh. Kruh pečem skoraj vsak dan, mi je pa v petek odpovedal grelec. Ko sem po 3 urah vzela kruh iz aparata je bil še surov. Kar s posodo vred sem ga dala v pečico in ga tam spekla. Kruh je bil še boljši in je imel čisti drugačno strukturo. Sedaj mi domači ne dovolijo, da bi kupila nov aparat, saj jim je v pečici pečen boljši in tako bom v bodoče aparat uporabljala za gnetenje in vzhajanje, nato pa ga bom kar s posodo dala v pečico in ga tam spekla (ko bo odpovedal še motorček in ne bo več gnetel, pa bom dobila novega).

Anomis  

član od: 4.11.2003

sporočila: 1175

27. dec 2006 11:31

Čao, jaz pečem kruhek v kruhomatu takole, po takem vrstnem redu. 2 žlici olja 3 dcl vode (malo več, če dodaš veliko semen) 3 žlice mleka 1 žlička soli velika pest semen (različnih, po želji) 54 dkg moke 15 g svežega kvasa ščepec sladkorja (po kvasu) Pečem na programu "hitro", traja 1h 57min. Če je testo slučajno premehko, se preveč "lima" na prste, dodam še malo moke ali kosmičev, tudi otrobe, če mi padejo pod roke. Ne sme pa biti presuho, se pravi da mora biti bolj mokro kot pri pečenju v pečici. Še glede moke: vzamem pol bele, pol polnozrnate ali po tretjino bele, polbele in polnozrnate, včasih vsake malo, dodam še rženo, pirino, zelo okusen je tudi z ajdovo moko.... včasih dodam beli moki praženo čebulo, orehe...Jaz sem v začetku pekla obupen kruh, potem smo avtomat pospravili, ker smo obupali, nato sem slišala za takšen recept in sedaj ga pečem že na pamet, se pravi ne tehtam več sestavin, imam en lonček in potem približno namečem stvari notri, vendar pa pazim na vrstni red, to je pa zelo pomembno. Upam, da ti uspe dober kruhek in ne pozabi, vaja dela mojstra, predvsem pa ne obupaj, četudi ti 10x ne uspe, bo pa 11-ič. Se pa strinjam, kot je ajetam napisala, je drugačen od tistega iz pečice, in se ga naveličaš, tako kot vsakega, potem pa včasih malo zamenjaš, pa je. Lep pozdravček, S.

Data  

član od: 17.6.2003

sporočila: 30

29. jan 2007 12:24

Meni je zelo všeč kruh z dodano praženo čebulo, ki jo popražim na olivnem olju in potem odcedim. Poskusila sem tudi s tem, da sem po moki potrosila tanke in majhne rezine rdeče paprike, menda pa je zelo dober tudi kruh z zeljem. Od semen večinoma uporabljam sezam, lan, bučnice in sončnice in sicer tako, da jih nekaj malega potrosim po moki, nekaj pa še potem po vrhu, ko se kruh že peče. Drugače pa je kruhomat uporaben tudi za pripravo testa za potice, buhtlje, šarkelj, krofe... Data

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti