Za ljubitelje buč in blitve :)

proxima  

član od: 21.10.2003

sporočila: 2514

tema odprta - 27. nov 2006 14:21 | ogledi: 6.237 | odgovori: 31

Čez vikend sem se lotila priprave kilogramske buče, ki sem jo zadnjič kupila v Hoferju - neugledna, sivo rumenkasta lupina, na prerezu pa zivahno oranzna krasotica, prav polepsala mi je siv, dezeven vikend. Pojedli smo jo v omaki s curryjem.

Zdajle sem pobrskala po internetu, kako se imenuje, odkrila, da gre najverjetneje za eno od butternut variant muškatnih buč, ob tem sem pa odkrila še link, ki ga namenjam vsem ostalim ljubiteljem buc.

http://www.mobot.org/gardeninghelp/plantfinder/Squ

Za teh nekaj mesecev, ko smo vrtnarji obsojeni na grile v riti :)))))))

lp, proxima

Temo je spremenil(a) proxima dne 19. jan 2007 19:35:13

ežoj  

član od: 24.2.2006

sporočila: 6302

27. nov 2006 16:56

Buč, da te kap, pa ko že omenjaš vtnarjenje, odkril sem način, kako ohraniti blitvo, da je ne pojedo srne. Ne prav daleč od blitve se posadi radič, ko radič že ima lepe glavce, blitva je varna. Lahko je zeleni radič, čeprav se mi zdi, da imajo raje rdečega. A ja, za kaj se lahko uporabijo zunanji listi od radiča ( teh srne ne marajo ) . Pa zares, prxima, a si že vse pobrala z vrta. Jaz sem par dni nazaj pobral blitvo ( srnam hvala ) z radičem nimam težav, imam pa še par glav kitajskega zelja, par glav navadnega zelja in štiri pora ( od tega dva za razstavo ), pa štiri prav lepe črne redkve ( za naslednjo pomlad pa je že ven solata in čebula ). ežoj

proxima  

član od: 21.10.2003

sporočila: 2514

27. nov 2006 21:03

Ha, jaz imam dva orjaska grma okrasnega chilija z zivordecimi plodovi, se kar ne morem odlocit, da bi jih pobrala - pojedli jih tako ali tako ne bomo; kar precej radica, blitvo, petersilj, ki ga moram se presadit v lonce za zimo. Pa regrat mi obilno raste med jesenskim plevelom :))))))) ga tudi obcasno kar porezem za med radic. Zal mi je le, da nisem posadila konec avgusta nizkega fizola, glede na milo jesen bi ga bilo najbrz za izvoz! Zgodaj poleti grozna susa, potem mrzel in dezeven avgust, zdaj mila jesen - prav hecno vreme je bilo letos za vrtnarje. S srnami nimam izkusenj, sem prakticno sredi mesta. Aja, par trdih zunanjih listov radica rada dam v zelenjavno minestro - tisto, ko se sprehodis po vrtu in poberes po pest tega in onega (varianta: pobrskas po zelenjavnem predalu v hladilniku), pa je ravno dovolj za v pisker. lp, proxima

anja27  

član od: 2.6.2005

sporočila: 1085

27. nov 2006 21:12

proxima, kje si nabavila sadike okrasnega čilija? Okrasni čili je prva liga za poživitev visečih venčkov, adventnega venčka in jesenskih dekoracij. ežoj, kako spraviš blitvo? Anja

proxima  

član od: 21.10.2003

sporočila: 2514

27. nov 2006 21:44

Semenarna Ljubljana ima mesanico semen okrasnih paprik v svojem asortimanu - tako da nikoli ne ves, kaj bo ratalo, kar dela vso zadevo se bolj zanimivo. Lani mi je zrasla ena rastlina, pri kateri so plodovi spreminjali barvo od zelene do bele prek vijolicaste (!) v rdeco, samo na zalost nisem dobro posusila semena in mi je splesnelo v kuverti - sicer bogvedi, kaj bi nastalo, mislim, da se paprike in feferoni zivahno krizajo med sabo. lp, proxima

ežoj  

član od: 24.2.2006

sporočila: 6302

28. nov 2006 6:44

anja27, blitvo kuham in pol zmrznem. To sem že prej naredil, pa je bilo tle na kulinariki eno vprašanje o blitvi s krompirjem, jaz sem ravno imel ribe, pol sem še nabral nekaj blitve. proxima, jaz sem posejal nizki stročji fižol ( in je že pobran ). Ko se mal sprehodiš po vrtu in nabereš mal tega in onega, pri meni rata obara: kje se neha mineštra in začne obara? ežoj

proxima  

član od: 21.10.2003

sporočila: 2514

28. nov 2006 7:50

Po pravilih komparativne kulinarike naj bi bila obara meso + zelenjava, ki ju najprej preprazimo in potem zalijemo (za razliko od ajmohta, kjer prazenje odpade). Minestra smo pri nas doma rekli samo fizolovi juhi s testeninami, sele v zadnjih letih sem se naucila, da tako imenujejo Italijani cetrtino vseh jedi :)) - goste, redke, z mesom, brez mesa. Po mojem je vseeno, kako imenujes, glavno, da pase (kot je rekel tudi Shakespeare za vrtnice...:)) lp, proxima

ežoj  

član od: 24.2.2006

sporočila: 6302

28. nov 2006 16:57

proxima, vprašanje je bilo bolj retorično. Pri nam je tudi tako bilo: mineštra je fižolova juha s testeninami. Na tem koncu kjer sem, nekak šteje, če so v " obari " testenine, pol je pa mineštra. Ko nekdo reče " ajmoht ", jaz nikoli ne vem kaj ima v mislih. Glede Shakespere: žal nisem bil pozoren in njegovega posta nisem prebral, pa se tudi nekak ne spomnem teme z vrtnicami. ežoj

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

28. nov 2006 18:53

. He, he, ežoj, duhovit pa si. Bi bilo pa res fino videt, kako bi se gospod Shakespeare znašel v sedanjem času, a ne? rimljanka

swarovski  

član od: 26.10.2006

sporočila: 290

30. nov 2006 10:07

Ej Proxima kako pripraviš buče? Sem jih ravno te dni dobila od špagetark domuškatne pa še ene tri druge vrste, ki se jih nisem zapomila. Če je mogoče a lahko napišeš kakšen recept. Hvala že v naprej. swarovski

Atina  

član od: 29.11.2004

sporočila: 3792

30. nov 2006 10:17

He he, Ežoj, si te kar predstavljam, kako skrbno čuvaš svojo blitvo, tako da okoli sadiš poslastice za srne! Kakšno solatko, pa motovilček, zelje... Samo da blitva ostane!

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

malo za hecsijasaja
Kaj jutri za kosilo?johana
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti