Roženkraut

vegeterianka  

član od: 24.5.2006

sporočila: 282

tema odprta - 8. nov 2006 20:14 | ogledi: 10.659 | odgovori: 7

Pozdravljeni moja prijateljica potrebuje vašo pomoč, dobila je potakjence roženkraut, ker naj bi bila ta roža zdravilna za srce. Sedaj pa je nastal problem ko ji je to zraslo kako naj to uporablja uziroma kako naj te liste uživa ??!! Ali ima kdo izkušnje s to čudezno rožo za srce.

hvala

vegeterianka

Kyara  

član od: 24.5.2006

sporočila: 2384

9. nov 2006 6:27

Roženkraut ali Pelargonium radula, po domače pa Verbena se uporablja kot zelišče za aromatiziranje solat, hladnih napitkov, sladoleda in različnega peciva. Naše babice pa so jo uporabljale v obliki čaja kot zdravilo za srce in kri. Več o tej začimbi pa ne vem, mogoče ti katera druga še kaj napiše. Kyara

vegeterianka  

član od: 24.5.2006

sporočila: 282

9. nov 2006 9:15

Zelo bi bila vesela, če bi mi katera napisala postopek kako iz te rože narediti čaj. Hvala. vegeterianka

lejča  

član od: 29.12.2005

sporočila: 30

9. nov 2006 9:51

Moja soseda tudi uporablja to rastlino, ker ima težave s srcem in sicer odtrga list rastline in ga žveči, nekajkrat na dan.Pravi, da je tako najbolj učinkovito, to dela že nekaj let in pravi, da se bolje počuti. Rastlina ima bolj grenak okus a se navadiš. lejča

zima13  

član od: 27.3.2008

sporočila: 202

3. feb 2009 12:42

A se tej roži reče tudi "muškat" ? Sem prej temo falila pa sem vprašanje pod rožmarin se opravičujem... Vprašanje v zvezi z roženkrautom pa je če je res (prekuhan na mleku) zdravilo proti glistam? zima13

bannanna  

član od: 25.5.2006

sporočila: 5457

3. feb 2009 13:01

Kyara je napisal/a:
Roženkraut ali Pelargonium radula, po domače pa Verbena se uporablja kot zelišče za aromatiziranje solat, hladnih napitkov, sladoleda in različnega peciva. Naše babice pa so jo uporabljale v obliki čaja kot zdravilo za srce in kri. Več o tej začimbi pa ne vem, mogoče ti katera druga še kaj napiše. Kyara
upsi.. a ni verbena neki druga? bannanna_v_slo ;)

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17786

3. feb 2009 13:08

Ljudsko imenoslovje je polno poimenovanj rastlin, ki se mešajo, prekrivajo,....obstaja prava zmeda... Vsekakor je botanično verbena le rod Verbena. Ima pa v ljudski rabi to ime še marsikatera rastlina, ki ali po videzu ali rabi ali.... spominja na verbeno. Limonina verbena, recimo, ki je v resnici citronka (Lippia citridoiodora). Imena verbena jaz osebno nikakor ne bi poistovetila z roženkravtom. Kar pa še ne pomeni, da je v Kyarinih koncih ne imenujejo tako. No, najlepši primer, kako je pomembno poznavanje strokovnih imen rastlin. Kje je že čas, ko je Karl Linne to ne samo ugotovil, ampak tudi izvedel.

O glistah in roženkravtu ne vem nič. Ljudsko zdravilstvo je uporabljalo marsikaj. Morda tudi to. Danes je vsekakor laže in učinkoviteje v tem konkretnem primeru uporabiti kak antihelmintik (ki pač odstrani gliste). Zdravilo, skratka.

julijasi  

član od: 20.7.2006

sporočila: 130

3. feb 2009 14:12

pozdravljeni! ko ze ravno razpravljate o verbeni (ki ni isto kot rozenkaut!): verbenin čaj (sam ali kombiniran z meto) dobite v leclercu pod imenom verveine. skuhajte ga ohladite, dodajte samo limonin sok in nastane super osvezilna pijaca - npr. poleti za v hribe. lahko pa ga pijete tudi toplega. menda je verbena dobra kot antidepresiv. lp. anja

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Trixi
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti