Koprive

anja27  

član od: 2.6.2005

sporočila: 1085

26. maj 2008 22:05

senka,

ali lahko nepišeš še kaj o tem soku? Za kaj je zdravilen?

Anja

Sy  

član od: 11.12.2003

sporočila: 1057

26. maj 2008 22:30

Na isti način kot gnojevko iz kopriv, se naredi tudi gnojevka iz plevela, ki ti raste po vrtu in ob vrtu. Plevel in še kakšno zdravilno rožico (koprive, regrad, kamilice, ipd) damo v lonec, prelijemo z vodo in počakamo, da vse skupaj v vodi razpade. To traja cca. 1 mesec, lahko tudi več. To razredčimo z 9 deli vode in uporabljamo za zalivanje vrta za preprečevanje plevela, iz katerega je bila gnojevka narejena. Moj čeber gnojevke že stoji :) LP Pa še to: plevel NE SME semeneti, drugače je učinek ravno nasproten Sporočilo je spremenil(a) Sy dne 26. maj 2008 22:30:44

lipa1  

član od: 19.10.2007

sporočila: 193

26. maj 2008 22:45

Sy je napisal/a:
Na isti način kot gnojevko iz kopriv, se naredi tudi gnojevka iz plevela, ki ti raste po vrtu in ob vrtu. Plevel in še kakšno zdravilno rožico (koprive, regrad, kamilice, ipd) damo v lonec, prelijemo z vodo in počakamo, da vse skupaj v vodi razpade. To traja cca. 1 mesec, lahko tudi več. To razredčimo z 9 deli vode in uporabljamo za zalivanje vrta za preprečevanje plevela, iz katerega je bila gnojevka narejena. Moj čeber gnojevke že stoji :) LP Pa še to: plevel NE SME semeneti, drugače je učinek ravno nasproten Sporočilo je spremenil(a) Sy dne 26. maj 2008 22:30:44
Ali velja to tudi za slak in pri nas tako imenovano nemško zel (dokaj vodena zel z drobnimi belimi cvetki? Če sem prav razumela,po zalivanju s to gnojevko tiste vrste plevel več ne raste po vrtu. Bi bilo preveč lepo, če bi bilo temu tako. lipa1

Cila  

član od: 5.10.2006

sporočila: 3768

27. maj 2008 10:22

Da rastline, ki gredo v cvet, v listih nimajo več vseh potrebnih sestavin si lahko razlagam le tako, da jih izrabijo za tvorbo cveta in semena - tako kot pri solati, ko gre v cvet se okus listov spremeni.

Ko  pa kakšno seme plevelčka pade na gredico se čisto nič ne sekiram. Tistih par m2 bom že poplela in obenem razrahljala zemljo ostalim rastlinam. Do takrat pa služi kot naravna zastirka.  Eno leto sem na kompost stresala vse peške od robidovja, ko sem delala marmelado. Ne vprašajte, kako so naslednje leto izgledale gredice, pognojene s kompostom .

 

 

Cila

golubić  

član od: 13.5.2007

sporočila: 1276

27. maj 2008 10:38

Za prevleko iz kopriv uporabimo celo rastlino pred cvetenjem.Stebelca razrežemo na ustrezno dolžino.Prevleka vedno razvija neprijetne vonjave,lahko ta neprijetni vonj omilimo z nekaj pesti kamninske moke alinekaj baldrijanskega izvlečka.Peipravljena je ko potemni in se več ne peni.Navadno je to po dveh tednih.Prevleko lahko naredimo tudi iz posušenih kopriv-če jih zdej posušimo za naslednjo pomlad.LP. golubić

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17786

27. maj 2008 13:56

Lipa1, ni preveč lepo, ker ni tako. Plevel bo lepo rasel, če bo tam, ker pognojeno bo dobro...

Cila, imajo prav toliko mineralov, ker se ti seveda niso izgubili nikamor. predvsem sta zanimiva fosfpr in dušik, ker ju praviloma rastlinam manjka.

rimljanka - zasebno mnenje

Cila  

član od: 5.10.2006

sporočila: 3768

27. maj 2008 14:20

Rimljanka, glede mineralov imaš gotovo prav.

Jaz sem bolj mislila na tiste učinkovine (katere so to, pojma nimam) , ki  - oz. naj bi  odvračale uši.  Ob prebiranju različnih poljudnih člankov in navodil podobne vrste, sem marsikdaj v dilemi, ali je to v resnici dognano s prakso oz. raziskavami,  ali pa se avtomatsko prepisuje leta in leta in ljudje tako pridno sledimo nepotrebnim nesmislom. Ampak,  kako ločiti, če se na to ne spoznaš

Cila

Cila  

član od: 5.10.2006

sporočila: 3768

27. maj 2008 14:24

lipa1 je napisal/a:
Ali velja to tudi za slak in pri nas tako imenovano nemško zel (dokaj vodena zel z drobnimi belimi cvetki? Če sem prav razumela,po zalivanju s to gnojevko tiste vrste plevel več ne raste po vrtu. Bi bilo preveč lepo, če bi bilo temu tako. lipa1

 

Nasprotno mnenju Rimljanke mislim, da bi res znalo pomagati.   Za gnojevko rabiš veliko plevela, zato ga pridno sproti puliš - in posledično, ga ni več

Cila

senka  

član od: 19.11.2005

sporočila: 343

27. maj 2008 15:55

sirup se dela tako:50 vršičkov(mladih)koprive,3 l vode,3 kg sladkorja!! Vodo prekuhati in ohladiti.Preliješ čez vršičke in naj počiva 24 ur.Precedi (na gazo)dodaš sladkor in mešaš da se sladkor stopi,citrono sem pozabila(kr 3) probat ni greh !!lp senka. senka

Issi  

član od: 5.9.2007

sporočila: 703

27. maj 2008 16:09

Iz knjige Ruth Podgornik Reš: Gnojilo iz kopriv: 1 kilogram kopriv namočimo v 10 litrov vode in pokrijemo s tkanino, ki prepušča zrak. Vsak dan premešamo. Ko se preneha peniti, precedimo in razredčeno uporabljamo za zalivanje rož in zelenjave. Redčimo 1 liter prevrelke v 10 litrrih vode. Škropivo proti ušem: 1 kilogram kopriv namočimo v 10 litrov vode za 24 ur. Po 24 urah precedimo in z razredčenim škropimo. Redčimo v razmerju 1:20. Issi

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
malo za hecNikita
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti