Bližajo se prazniki

matilda  

član od: 16.8.2006

sporočila: 1981

tema odprta - 29. okt 2006 12:38 | ogledi: 2.108 | odgovori: 21

sem se odločila odpreti eno lepšo temo.

Včeraj sem bila v Merkurju, nabavljala sem material za grobove. Že na vhodu sem presenečeno ugotovila, da so že novoletno okrasili (sicer lučk še niso prižgali) in pripravljajo oddelek z novoletnimi artikli. Najprej se mi je zdelo malo "mimo", saj je komaj listje začelo odpadati, oni pa se že pripravljajo na novo leto.

Potem sem pomislila, da je do začetka adventa v bistvu le še en mesec, potem pa si z neznansko hittrostjo sledijo vsi decemberski prazniki. Meni je ta čas zelo lep, mogoče kdaj tudi otožen - saj se ravno takrat zamisliš, kaj vse bi moralo biti, pa ni - ampak moje veselje do aranžiranja, peke in nakupovanja daril je tako velika, da vsako leto uživam v tem času. Ponavadi se v tem času več ukvarjamo z družino, se veselimo, razmišljamo drug o drugem, kaj dobrega pečemo, obožujem vonj peciva in pogled na lepo okrašeno smrekico in lično zavita darila.

Prav zaradi tega sem si mislila, da je prav, da ta lepi čas čim bolj raztegnemo - seveda nočem reči, da moramo že novembra letati po trgovinah. Otroke bi rada naučila, da je ta lepi čas nekaj več, kot le tista darila, ki so za nekatere nujno zlo.

Zato me zanima, kako pa vi praznujete, kaj počnete, da vam je lepše, kaj najraje skuhate za praznike, katero pecivo spečete, koliko vam pomeni obdarovanje, v bistvu koliko vam sploh pomeni ta praznični čas.

Temo sem mislila zastaviti bolj pozitivno, zato bi bilo lepo, da bi čimveč pisali o pozitivnih izkušnjah, seveda tudi kritikah in problemih tega časa, ampak zmernih. Ne bi rada, da bi se na koncu kregali o neumni potrošniški mrzlici ali pa razvajenih otrocih.

Izkoristite še lepe dneve in lepo se imejte.

matilda

galyka  

član od: 13.10.2004

sporočila: 992

29. okt 2006 13:22

Matilda, veliko nas je, ki uživamo v praznikih, ampak vseeno se mi zdi da nas prav trgovci silijo v to, da začnemo že novembra noreti. Se mi zdi da se smisel praznikov do decembra izgubi in potem samo še nekaj delamo na silo. Pomoje bomo več napisali čez kak teden, dva. Jaz sem lani dobila tukaj veliko idej, sploh pa dobrih receptov, tako da mislim da bo letos tudi tako. Zdaj veliko ljudi misli predvsem na pokojne... . p.s.: Merkur v btcju je dejansko že okrašen... Sem mislila da bodo počakali vsaj po prvem novembru. lp, Marija

matilda  

član od: 16.8.2006

sporočila: 1981

29. okt 2006 13:51

no ja, jaz sem mislila bolj pozitivno... pa nič v zvezi s trgovci, ker name pa nimajo vpliva (razen, da bom že v novembru spekla kakšne piškote več in bom rabila malo več moke). Sicer pa moja ideja ni bila, da bi morali zdaj začeti noreti, ampak da bi bilo lepo, če bi večkrat razmišljali o nas in naših bližnjih, se posvetili eden drugemu, ne pa samo tist zadnji teden, ko se dirka po trgovinah in išče šaro za obdarovanje. Mi pa poleg tega ostane čas tudi razmišljati o pokojnih - in ravno to, zakaj nismo več razmišljali o njih, ko so bili živi, namesto da jim zdaj v novem plašču in čevljih nosimo tone rož na grobove (brez zamere, ampak tudi za ta praznik si marsikateri trgovec mane roke). matilda

ela  

član od: 28.9.2006

sporočila: 735

29. okt 2006 18:19

Matilda, se popolnoma strinjam s tabo.Tudi jaz imam rada praznike,rada pečem in zavijam darila.Mož pravi, da sem kot otrok,ki verjame v Božička in pričakuje nemogoče.Pa kaj morem, uživam v tem,da komu poklonim darilo, ki si ga želi,pa si ga sam ne more ali pa noče kupiti.Zato si tudi vedno vzamem čas za izbiro daril in ponavadi imam že konec novembra vse pripravljeno.Nerada namreč nakupujem v direndaju in tudi ne že pripravljenih daril,kot jih je ponavadi polno v decembru. Drugače mi pa največ pomeni, če smo lahko za praznike doma,otroka mi pomagata peči,igramo kakšne igre,gremo skupaj v trgovino...Skratka, skupaj smo. lp, ela

Deklica  

član od: 20.8.2006

sporočila: 16

29. okt 2006 18:45

Pri nas se prazniki začnejo že v teh dneh. Sorodniki pridejo na grobove svojcev in se seveda obvezno ustavijo pri nas. In čeprav so ti prazniki, ki so pred nami bolj žalostni, je to pri nas tradicionalna uvertutra v praznično dogajanje zadnjih mesecev v letu. Tudi sama imam darila pripravljena že konec novembra, in sicer zato, ker lahko darila za ljudi, ki ji želim nekaj pokloniti, izbriram v miru in seveda se izognem decembrski nakupovalni mrzlici. Pri nas doma smo decembrske praznike praznovali tudi v letih, ko je bilo v naši domovini to nezaželeno. Ampak ne kot verski praznik, za nas je to bil vedno velik družinski praznik. Vsa polna pričakovanj sem čakala Mikavža (ali parklja) doma so mi že povedali kateri pride k meni glede na obnašanje v minulem letu. Oranže, čokolada in nogavičke, ki sem jih zjutraj našla, so mi še danes ostali v spominu. In še malo pa je prišel Božiček. Pri nas je bila navada, da sva z babico brali pravljice, ker moram biti pridna, da mi bo Božiček nekaj prinesel, seveda če je bilo božično drevo lepo okrašeno. In ti prazniki so še danes tako močno v mojem vzorcu obnašanja, da jih praznujemo še danes. Miklavž je praznik, ko otrokom z majhno pozornostjo poskušamo prikazati, da je potrebno izkazovati z majhnimi pozornostmi hvaležnost in bližino, da se imamo radi in se spoštujemo. Božični večer pa je pri nas praznik z velikim P. Veliko drevo, polno lučk osvetljuje naša srca; to je praznik, ko ob dobrotah, ki jih pripravimo s skupnimi močmi, ko družina ob pesmi in klepetu posveti čas za svoje najbližje, za ljudi, ki jih imamo radi. Joj, kako sem postala sentimentalna. Pa kaj, ko imam te praznike tako rada... Snežinke, zvezdice ponoči, anglelčlki.... Vse to me vsako leto vrača v moje krasno, pravo otroštvo. Deklica

majamarko  

član od: 26.9.2003

sporočila: 2565

29. okt 2006 19:05

Vidim, da nisem edina, ki se mi je že začelo dogajanje, glasba s praznično tematiko, pa izdelovanje voščilnic, daril, pa svečke in eterično olje jelke. Z nečakinjo že pridno poslušava cd Resnična zgodba o Božičku - ne vem ali sem jaz večji otrok ali ona pri sedmih... Manjka samo še sneg in moja malenkost, da že enkrat konča jaslice. Peka se bo začela čez kak mesec - najprej medenjaki in potem še kaj bolj dišečega, upam na speculase, pa kuhan vinček bo tudi kmalu na sporedu. Film v glavi se pa itak odvija že nekaj časa. Sem proti velikemu zapravljanju, sama skušam naredit čimveč domačih darilc. pozdravček, maja

matilda  

član od: 16.8.2006

sporočila: 1981

29. okt 2006 20:42

deklica, kar mravljinci mi gredo po hrbtu, ko berem tvoj komentar. Meni je to všeč pri praznikih, da si vzamemo čas zase, ni mi pa všeč zgovarjanje na trgovce, da koga posiljujejo (tisti ki padajo na njihove finte so si sami krivi, najbrž pa padejo še na kakšne druge finte ob drugih priložnostih). Všeč mi je, da se darila kupijo/naredijo prej, saj le tako lahko podariš nekaj premišljenega in s srcem. Tisti, ki pa sitnarijo, da je vse prezgodaj, potem zadnji teden dirkajo naokoli v gužvi, kupijo "instant" darila, zapravijo pa na koncu več, ker niti nimajo izbire. Predvsem komaj čakam, da mojega malčka uvedem v peko piškotov in izdelovanje okraskov, naredila pa bova tudi voščilnice. matilda

galyka  

član od: 13.10.2004

sporočila: 992

29. okt 2006 21:40

Ne me narobe razumet, nikakor ne sodim med tiste, ki so dojemljivi za trgovske finte, niti ne kupujem daril zadnjo minuto. Ravno nasprotno, o tem razmišljam in opazujem bližnje čez celo leto. Samo s tem, ko se vse začne že prej, novembra, se tudi večina ljudi začne obnašati tako in kar naenkrat ne moreš več v miru v trgovinom, kar si prej lahko. Ampak na stvari vsak od nas gleda drugače. Za čajčka v stari Ljubljani imam pa itak že kar rezervacije, kaj ne maja? Upam da bo tudi kaj snega, da bo idila popolna. Vsekakor so pa prazniki tak poseben čas... lp, Marija

monro  

član od: 14.4.2006

sporočila: 140

29. okt 2006 21:48

Tudi pri nas se že pripravljamo na najlepše dni v letu. Kmalu bomo začeli z izdelavo voščilnic, ki so vsako leto nekaj posebnega, potem v vsako napisati lepo misel (ne sprintati iz računalnika, ker je to tako neosebno). Nato izdelava okraskov (eno leto sem jih nakvačkala) za smrečico, ki je vsako leto drugačna...Božična darila kupujem počasi čez vse leto in jih zlagam v omaro- da ne tekam zadnji hip in kupujem nepotrebne krame. Pa seveda božične pesmice ves december (priznam, da jih včasih z otrokoma poslušamo tudi sredi poletja), peka piškotov... Najlepše od vsega pa je videti tiste velike otroške očke, polne pričakovanja, pordela lička od vznemirjenja... Zame je december čarobni mesec in trudim se, da ga bosta kot takega videla tudi moja otroka, ko odrasteta. monro

matilda  

član od: 16.8.2006

sporočila: 1981

30. okt 2006 6:45

Tiste, ki same izdelujete darila, kaj najpogosteje izdelate? (bo treba počas začet delat, da bo pravočasno končano). Jaz sem letos razmišljala o glinenih svečnikih za čajne lučke za prijatelje in pa kakšna grafika, taka manjša za res bližnje. Upam, da mi bo zneslo s časom. matilda

majamarko  

član od: 26.9.2003

sporočila: 2565

30. okt 2006 8:30

Ha ha Galyka, veš da čajčka ob Ljubljanici pa ne zamudimo pa če bo -20, gremo pod plinsko lučko uživat pa svečke iz noskov brisat kaj:) Matilda drugače pa se jaz ko delam domača darila bolj zavzemam za skromnost - važen je namen, vidim pa od vsaj 90% ljudi kako se bolj razveseli nekaj izpod domačih rok kot pa steklenice vina, kavice in bonboniere. Kaki primerki iz zadnjih let: likerčki različnih sort, pa knjigice z izbranimi recepti - pred leti vse sladice, ki smo jih doma imeli na listkih v predalu, pa dve leti nazaj knjižica z recepti likerjev, pa ena s kroglicami - to so bili zbrani recepti iz vseh koncev, prevedeni...pa stekleni svečnički s čajno lučko, dilce obdelane s servietno tehniko in dodanim koledarčkom - tistim ki vska dan odtrgaš listek...Letos imam v glavi zaenkrat magnetke zimskega motiva, kaka duša dobi moje ustvarjalnosti iz lesa, drugače pa je treba še malce preštihati po možgančkih:) lep dan! maja

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti