Chili con carne

drejcek  

član od: 11.1.2004

sporočila: 1028

tema odprta - 16. sep 2006 14:12 | ogledi: 9.325 | odgovori: 11

a ima kdo recept za originalnega? oz. kje ga najt?

v bazi so sicer štirje recepti, pa ne vem kateri bi mu bil najbolj blizu...

lepa hvala za pomoč

LP

Drejček

vegeterianka  

član od: 24.5.2006

sporočila: 282

16. sep 2006 14:49

Chili con Carne ali čili z mesom je tipična mehiška jed. Za pripravo potrebujemo: -Čebula (drobno nasekljana) -Govedina (nasekljana na koščke, 1x1 cm) -Chili con Carne začimba -Kakav -Kumina -Česen v prahu -Lovor -Sol -Moka -Rjav fižol, kuhan -Rdeč fižol, kihan -Črn fižol, kuhan -Kisla smetana -Jalapeno paprike (drobno nasekljane) Čebulo popražimo, dodamo sesekljano govedino in dušimo do mehkega. Ko je meso mehko dodamo začimbe (...česen, kumina, chili con carne začimba), dodamo kakav ter moko in vse dobro premešamo. Vse nato zalijemo z govejo juho, da nastane gosta kaša. Dodamo črn fižol skupaj z vodo, dodamo še rdeč in rjav fižol (...vodo prej odlijemo) dobro premešamo in jed je gotova. Postrežemo z tortiljami in kislo smetano ter jalapeno paprikami, ki jih posujemo čez jed. p.s........ iz neke mehiske restavracije vegeterianka

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

16. sep 2006 16:50

Za štiri do šest oseb dve srednje veliki čebuli, sesekljani šest strokov česna štiri žlice olivnega olja 750 g mlete govedine pol čajne žličke čilija v prahu ena doza paradižnikoviuh pelatov ena jedilna žlica kumina list lovorja 250 ml goveje jušne osnove tri jedilne žlice paradižnikove mezge ena doza temnega fižola sol sesekljano čebulo in strt česen pražiš na olju, na srednji vročinim dokler ni čebula zmehčana in steklasta- Dodaš mleto meso in med mešanjem pražiš deset minut - meso mora biti rjavo in lepo zapečeno. Dodaš čiliin dobro premešaš, pražiš kakšno minuto in dodaš pelate s tekočino vred in vse ostale sestavine razen fižola. Pustiš v pokriti posodi na sredni vročini kakšno uro, da se jed počasi duši. Potem dodaš jedi še fižol. Je pa tudi varianta z mesom, narezanim na kocke in ne mletim. Za to potrebuješ osem srednje velikih sušenih čilijev, 1/2 jedilne žličke komina, tri stroke česna, majhno sesekljano čebulo, čajno žlico sušenegaorigana, 700 g mesa (brez kosti),maščobo za pečenje mesa, 450 ml tekočine, sol po potrebi Sušene čilije razpoloviš in odstraniš semenje ter narežeš na koške. Na suho jih na hitro prepražiš v ponvi, pazi, da ne potemnijo preveč, da ne bodo grenki. Čilije potem daj v posodo in zalij z vodo, da so pokriti, in jih pusti vsaj pol ure. Odcedi jih in vodo prihrani. V tem času zmelji kumin. Sesekljan česen, čebulo, origano in sveže mlet kumin daj v primerno posodo za piriranje in dodaj odcejene čilije ter zmiksaj v gladko zmes. To potem spasiraj skozi cedilko. Meso narežeš na kocke in ga opečeš na maščobi, da je lepo rjavo in hrustljavo, to traja kakih deset minut. Nenehno mešaj. Potem dodaj spasirano omako in na srednji vročini mešaj še pet minut, da se vse sestavine lepo povežejo. Potem dodaj vodo ali jušno osnovo in kuhaj še kakšno uro, občasno premešaj. Če tekočina vmes povre, dodajnovo. Kuhaj, d aje meso popolnoma mehko. Tudi tej jedi lahko dodaš fižol. Tej jedi pravijo v Mehiki carne con chile Colorado, prvi opisani tex-mex chili con carne. SAma delam chili con carne tako, da skombiniram oba recepta - uporabim mleto meso in fižol, omako naredim po drugem receptu, za porvh pa dodam še koruzo. Mamamia mamamia

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

16. sep 2006 16:50

Aja, sempozabila dodati. NA googlu boš našel čuda receptov. Mamamia mamamia

drejcek  

član od: 11.1.2004

sporočila: 1028

16. sep 2006 17:11

hvala za odgovore vegetarianka, a lahko še količine? jp, na googlu sm najdu svega i svašta, poj pa gruntej kaj je originalno, kaj je modifikacija,... LP Drejček

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

16. sep 2006 17:26

No, jaz sem v Mehiki jedla "sve i svašta" pod chili con carne. Najbližje in največkrat je omaka po drugem receptu, le da z mletim mesom in fižolom. S to jedjo je tako kot s številnimi drugimi - tudi paella ima nešteto inačic, vezanih na posamezne pokarjine, če omenim samo prvo jed, ki mi je prišla na misel. Ti pa zaupam še nekaj: če se zelo mudi, imam pri roki mešanico za chili con carne iz vrečke (od MAggija me je najbolj prepričala). Z lastnim kečapom in osnvnim receptom pride ven prav okusna jed, pač delno instant varianta, pa kaj potem...Tisto ta pravo pa delamo, ko imamo čas... Mamamia mamamia

vegeterianka  

član od: 24.5.2006

sporočila: 282

16. sep 2006 18:30

drejcek sorry direkt kopirala iz mehiške restavracije .... ni bilo navedene kolicine......pa še to mi je bil malo čuden recept, ko sem prebrala vse sestavine...mislim katero slano in pekoco jed daš kakav..... l.p vegeterianka

tinca  

član od: 3.9.2001

sporočila: 907

18. sep 2006 10:33

Kolikor vem je v bazi tudi ena originalna omaka bologneze v katero se na koncu doda rebro jedilne čokolade in po komentarjih se sladkobe ne čuti. Srednje ameriški narodi so grenak kakav in čokolado uporabljali bolj kot začimbo in nima z našimi sladkimi tablicami greha pravzaprav nobene veze. Kolikor vem tudi precej mehiških mesnih receptov vsebuje grenko čokolado, priznam pa da še nisem nikoli preizkusila nič takega. Vsak dan eno kastrolco smeha vam želi Tinca

Kalipso  

član od: 29.8.2006

sporočila: 199

18. sep 2006 14:17

ojla, naj katera poskusi dodat še za noževo konico cimeta. ne preveč, ker ni ok, da se cimet ful čuti, ampak toliko, da doda en tak odtenek v okusu. probajte. lp goga sam da se kuha..

strelka  

član od: 8.5.2006

sporočila: 659

18. sep 2006 15:12

Mogoče malo izven teme, ampak ko ravno pravite, da je to mehiška jed: Sama sem Mehiko obrnila okoli po dolgem in počez, vendar nikjer nisem jedla chilli con carne. Kolikor vem, je to pogruntavščina iz Teksasa, kar potrjuje tudi tole: http://en.wikipedia.org/wiki/Chili_con_carne Lahko pa se je razširila čez mejo... strelka

Borchi  

član od: 3.5.2012

sporočila: 28

19. jan 2013 16:44

Mogoče da je iz Teksasa, ampak Wikipedia je daleč od tega, da je zanesljiv vir, oziroma je celo nekredibilna, saj jo pišejo običajni ljudje, kot ti in jaz. In če tema ni ravno zelo aktualna, da jo ogromno ljudi ureja, lahko napišeš kar hočeš, drugače pa itak zmaga večina, kar tudi ni vedno niti blizu resnice. In verjemi, da veliko več Američanov kot Mehičanov pozna pravila Wikipedije. Tudi trentuno na Wikipediji ne piše, da jed izvira iz texasa, ampka da je Texas-style chili con carne njihova državna jed. Se pa Wikipedija stalno spreminja in jaz lahko danes napišem, da je chili con carne iz Lune in bo to tam ostalo, dokler ne bo nekdo spremenil.

 

Drugače pa v Teksasu živi ogromno Mehičanov in je bil včasih celo del Mehike. V bistvu ti že samo ime pove, da to ni ameriška jed, saj ne bi imela španskega oziromna mehiškega imena drugače. Edina ameriška jed je po moje hamburger, vse ostalo je bilo tja prinešeno od drugod.

 

Tudi ne vem po kakšnih mehiških restavracijah si jedla, saj sem jaz jedel v Mehiki chili con carne vsepovsod. Enchilades con chili carne je 'staple food' v Mehiki. V bistvu škoda, da si obrnila Mehiko okoli po dolgem in počez, kot praviš, in se nisi pomešala med navadne ljudi, ki bi ti doma naredili chili con carne, saj ima tam vsaka družina svoj recept, na katerega je zelo ponosna. Potovati z 'ruzakom' na rami in živeti kot živijo oni, ti da čisto drugačen vpogled v neko destinacijo, kot noreti z agencijskim aranžmajem naokoli ali udobno potovati naokoli in jesti v restavracijah in spati v hotelih.

 

In če vprašaš Mehičana, pove, da je chili con carne iz Chiuahuae. Ja, iz pokrajine odkoder so tisti psički.

 

In tu še en recept z malimi skrivnostmi velikih kuharskih mojstrov.

http://www.squidoo.com/Chilli-con-Carne-recipe

 

 

 

 

Borchi

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti