Razne jedi

AK  

član od: 5.1.2006

sporočila: 112

tema odprta - 30. avg 2006 8:49 | ogledi: 4.967 | odgovori: 17

Mož bo v kratkem praznoval roj. dan. Proti večeru bo prišlo 10 prijateljev in nimam pojma kaj jim naj ponudim. Vsak ima vedno narezke jaz pa bi rada imela nekaj drugega. Premišljevala sem o različnih solatah in še nečem. Lahko tudi kaj morskega. Samo ne preveč kompliciranih jedeh, ker ne bom imela časa prej to sprobavat in more že v prvo uspet. Zato vas prosim za čim več receptov saj bi res rada vse pozitivno presenetla.

Lep deževen pozdrav!

AK

Muffsy  

član od: 5.8.2006

sporočila: 330

30. avg 2006 9:01

Pri nas smo imeli že večkrat podobne probleme - mami ni hotela spet pripraviti narezka za 15 ljudi, ampak kaj bolj izvirnega. Enkrat je naredila divjačinski golaž, samo tega ne priporočam, ker ni tako enostavno za pripravit pa še če nimaš izkušenj oz. če ga delaš prvič, lahko vse pokvariš. Je pa enkrat povzročila pravo revolucijo z mehiško hrano - pripravila je lonec neke zelenjave z mesom itd. in kupila tortilje. Družina je bila popolnoma navdušena in zdaj po tej rešitvi posegajo tudi ostali. Če boste naredili kaj takega, vam priporočam "chilli con carne" iz baze - http://www.kulinarika.net/baze/recept.asp?ID=3047 Tega sem jaz pri svojih 15 letih naredila čisto sama pa je bil odličen. Če se držite količine sestavin, vam pride en ogromen lonec za 5, 6 ljudi (odvisno kako lačnih). Potem so dobra ideja razni štruklji - sirovi, špinačni, drobnjakovi, orehovi ... Velikokrat jemo tudi "makaronovo solato", kot jo imenujemo mi - v zadostno količino makaronov primešate različno zelenjavo (kumarice, papriko ...), po želji sir, šunko, jajce ter majonezo - ponudite ohlajeno in je super priloga h kakšni pečeni šunki, pršutu ... Tudi jedi z melancani so pri nas zelo cenjene. Je pa mami tudi enkrat naredila malo bolj kitajsko rojstnodnevno kosilo - naredila je posebno prilogo iz različne zelenjave, vmes so bili nujno kalčki in sojina omaka, skuhala riž, popekla piščanca in spet so bili vsi navdušeni. Drugače pa je na rojstnodnevnih zabavah naše družine jedilnik ponavadi tak: najrazličnejše solate (najmanj 5), poleti meso z žara, tudi lazanja se najde ... Zadnjič sem bila nekje na rojstnem dnevu in je gospa pripravila nekaj preprostega, a vseeno malo drugačnega: pršut, sir z olivnim oljem, peteršiljem in česnom, francosko solato, paradižnik z mozzarelo, koruzno pogačo, biftek in kocka masla, za zraven pa opečeni tost kruhki - zelo okusno. Drugače priporočam, da malo pobrskate tu gor - stoprocentno boste imeli na koncu toliko idej, da ne boste več vedeli, kaj izbrati. Če ne pa pod receptom vprašajte, če je dovolj enostaven za prvo kuho. Upam, da sem s temle esejem kaj pomagala! Muffsy Sporočilo je spremenil(a) Muffsy dne 30. avg 2006 09:05:29

jana13  

član od: 11.8.2006

sporočila: 13

30. avg 2006 9:39

Jaz vam svetujem, da pripravite kakšno dobro rižoto, ker so res zelo hitro skuhane. naprimer, kitajsko. na olju prepražite čebulo, dodajte piščančji file na kocke zrezan in nato še ogromno zelenjave. obvezen je čili, ki da tej jedi še bolj poseben okus. na hitro so narejeni tudi obloženi kruhki, ki jih lahko pripravite za predjed, morda kaj peciva (to gre vedno za med) ali pa se lotite kakšnih testenih. hitro so narejene in lahko jih naredite s številnimi omakami. ljudje pridejo ponavadi na takšne zabave s praznim želodcem (pač vejo, da bodo dobili tudi kaj za pod zob), tako da sem prepričana, da bodo pojedli vse, kar boste pripravili. lep pozdrav jana13

aki  

član od: 23.4.2004

sporočila: 1330

30. avg 2006 10:25

http://www.kulinarika.net/baze/recept.asp?ID=6614 To je odlično za take priložnosti, še zlasti zato, ker je dobro toplo in hladno in lahko pripraviš že vnaprej. Lahko se ponudi na mizo že ko gostje prihajajo in predstavlja predjed, lahko pa je samostojen prigrizek ob kozaršku, kadar pridejo prijatli samo na klepet. Le en dan prej moraš skuhat govejo juho, da se meso lepo ohladi. Aki

Vendelina jr.  

član od: 17.5.2006

sporočila: 9217

30. avg 2006 10:31

Začneš z bruscetto Namesto narezkov bi naredila carpaccio (ribjega in mesnega). Zraven gre zelo dobro krema iz avokada iz jabolka (to plus limonin sok, vse skupaj zmiksaš in imaš kremo). Sorbet Če imaš 10 gostov, je najbolj enostavno, da narediš nekaj, kar prenese velike količine in je relativno nevtralno za različne okuse, na primer: - Istrski golaž s tartufi, zraven pa njoki (če te zanima, kako se naredi, javi). - Paella (samo moraš imeti zelo veliko ponov, ali pa narediš v dveh, s tem da je ena mesna in ena ribja) - Torta za na konec To bo izziv tudi za najbolj lačnega Zelo razumem tvojo željo, da bi naredila nekaj posebnega - mene tudi ob taki priliki prime, da bi nekaj fenomenalnega pripravila. Samo, ne delaj si preveč pritiska s tem, ker velja stara modrost, ki mi jo je povedala ena ugaljena zagrebška gospa, z desetletji lepega zakona, in jo bom citirala v izvriniku, ker bi bilo preveč lost in translation: Nemoj se, drago dijete, previše truditi. Ona muška svinja će ii onako sve pojesti..... Imej rada svojega "prašička". To je bolj pomembno od jedilnika. Pa lepo praznujte Vendelina jr.

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15823

30. avg 2006 11:17

V naprej lahko narediš zvitke iz bučk in pršuta, pa čolničke z belgijskim radičem. Na rezine pršuta na tanko naneseš namaz iz kakšnega lahkega sira, ne preveč začinjen, da se okusa ne stepeta. Zviješ, prepičiš z zobotrebcem in daš gor kocko sira, grozdno jagodo ali olivo. Bučke pa zrežeš na pol cm debele rezine, jih premažeš z malo olivnega olja, pomešanega z zelišči in soljo, deset minut pečeš na 180 stopinjah, potem pa jih namžeš z razmešano gorgonzolo ali roquefortom ali pa kakšnim sirnimnamazom, zviješ, prepičiš z zobotrebcem in okrasiš, da skriješ zobotrebec. Suhe slive in suhe marelice ovij v pršut ali v trakove slanine, pusti deset minut na 180 stopinjah, da se sadje napije soke od pršuta ali slanine. Belgijskemu radiču odstraniš trdi del, ki greni. Liste opereš in posušiš, nadevaš pa s skutnim nadevom z zelišči, za kontrast dodaš malo rdeče paprike. Tudi rezine lososa lahko premažeš s peno iz sladke smetane in hrena, jih naložiš na posteljico iz rukole ali pa sesekljane zelene solate. Na tako posteljico lahko pravzaprav naložiš vse, kar sem ti tu zgoraj naštela. za morsko solato: v bazi receptov poglej pod mešana morska solata, sem pred časom poslala recept. Nekaj toplega: puranje fileje nareži na trakove, popeci jih na zelo malo olivnega olja, da se lepo zapečejo, začini po okusu, dodaj sladko smetano, a ne preveč, potem pa malo ingverja in mešanice curry. Omaka naj ne bo preveč tekoča, ampak goistljata. Na krožnike naloži svežo rukolo in na potem po sredini prelij z zajemalko te omake. Lepo na pogled. Ali pa naredi, kot sem jaz v sobo za hčerin rojstni dan. V pekač sem naložila mešanico zrezane čebule, paprike, bučk, korenj, pora, česna, začinila z rožmarinom, lovorjem in origanom, na to padla jagnječje stegno (našpikano s česnom in začinjeno z olivnim oljem, soljo, poprom in zelišči). Daš v pečico in tačas ko gostje kaj "piknejo", se ta reč do konca speče. Pa še ponesrečit se ti ne more. Vmes seveda zalivaš s toplo vodo in malo vina. Zanimiv prigirizek je tudi zatar: prepraži sezaova semena in jih zmešaj s posušenim, zdrobljenim majaronom. Soliš, popraš, premešaš. Zraven v skodelico daš olivno olje in natrgan kruh (bel, črn, tudi lepinja je uporabna). Vsak kos kruha najprej namočiš v olivno olje, potem v mešanico majarona in sezama, in v usta.. To je nekaj predlogov. Pozdrav, Mamamia mamamia

silva  

član od: 1.10.2002

sporočila: 871

30. avg 2006 11:49

jana13 je napisal/a:
Jaz vam svetujem, da pripravite kakšno dobro rižoto, ker so res zelo hitro skuhane. obvezen je čili, ki da tej jedi še bolj poseben okus. ali pa se lotite kakšnih testenih. hitro so narejene in lahko jih naredite s številnimi omakami.
Se lepo sliši, me pa zanima, kako potem to serviraš... Ker to je skoraj že kot kakšno kosilo, pri narezku je to nekako najbolj enostavno: mali desertni krožniki pa vilčke, servijetke in je to to... Ti ni potrebno kaj dosti še letat okoli gostov (jaz si še kruh narežem v več košaric in jih potem samo zamenjujem). Lep dan! Silva

Vendelina jr.  

član od: 17.5.2006

sporočila: 9217

30. avg 2006 12:18

Rižote, paelle itd.. se pripravijo v ponvi, ki se ji da sneti ročaj in potem postaviti na mizo in vsak vazme toliko, kot mu ustreza. Takšne ponve de izgledajo tako kot "piksne" (terminus technicus od mamamie), tako da ni grozen protokolani gaf, če jo postaviš na mizo. Golaž se prelije v segreto glinasto posodo in na mizi izgleda vse skupaj zelo dekorativno, da ne rečem fotogenično...:) Vendelina jr.

jass  

član od: 9.4.2006

sporočila: 521

30. avg 2006 16:08

Poskusi pripraviti ribji in piščančji biftek, malo skutnega namaza z čebulo ali česnom in bučnim oljem, popeči francosko štručko, ki jo narežeš na rezine, tako postrani , ohladi jim gajbo piva ali dve in v napad. Verjetno bodo fantje pred obiskom pri vas doma imeli kosilo, tako, da rabijo samo malo ozemljitve za pijačo. Biftek ali namaz, kakor kdo hoče pa narediš takole- skuhaš piščančja prsa-za deset dedcev boš rabila 2 kom, jih kuhana, olupljena in izkoščičena zmelješ v multiju in dodaš na drobno sesekljano čebulo-1-2 srednje velik srebrnjak, prav tako sesekljan česen 4-5 stroke, nekaj sardelnih slanih filetov-lahko tiste zvite s kaprami, potem ne rabiš dajati not kaper. Če ne pa 4-5 kaper, tabasco-jaz dam dosti zelenega in malo rdečega, sol, poper, malo gorčice in majonezo po občutku. Mora se ti lepo zmešat in vezat, da se lahko maže na kruh. Jaz delam ko je meso še tolpo, česen in čebulo in filete in kapre pa si posebej zmiksam. Če bo presuho in se ti bo drobilo dodajaj majonezo, vendar pazi, da ne bo preredko. Ohladi in prelij z želatino za torte, da ostane lepe barve. Saj je čisto enostavno. Za ribjega pa takole. V multija daj Rio mare- olje dobro odcedi- 1kom navadne in 1 kom peperoncino, 2-3 kom zdenka sir, malo česna, malo šalotke, to dvoje zelo drobno sesekljano, 1 žličko ajvarja, 1 žličko majoneze. Zmiksaj in dober tek. Lahko vse skupaj samo pretlačiš z vilico, da ostane bolj kompaktno-po želji. Skuto, kislo smetano, na tanke lističe narezano čebulo oz. drobno sesekljan česen zmešaj s soljo, poprom in prelij z dobrim bučnim oljem. Ni treba šparat olja, naj bo skuta lepe zelene barve. Marička, mene bo Jernej verjetno skenslal z kulinarike, ker sem se preveč razpisala. Pozdravček. jass UUPSS. Prijateljev??? Jaz sem mislila, da bodo sami moški. Vseeno s temi namazi ne moreš zgrešiti. Preizkušeno. Sporočilo je spremenil(a) jass dne 30. avg 2006 16:10:48

jelcy  

član od: 7.2.2006

sporočila: 209

30. avg 2006 16:56

AK Ko sem jaz letos praznovala rd sem tudi premišljevala kako pogostiti goste,da bo malo drugače,ne vedno narezek.... Pa sem naredila:špansko pito,tako ,da sem jo spekla v modelu za mufine,v modelčke sem dala mignon servetke in vanje vlila maso,potem tunine zvitke,šunkine zvitke,ementaler biftek,smetanov namaz z tunino,sirov namazVse to se lahko že prej pripravi,recepti so pa vsi v bazi.zraven sem ponudila več vrst kruha. moram priznat,da so bili gostje zelo zadovoljni. Lep pozdrav jelcy Sporočilo je spremenil(a) jelcy dne 30. avg 2006 16:57:16

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti