Čaj

neznan uporabnik

tema odprta - 3. dec 2001 19:28 | ogledi: 3.218 | odgovori: 12

V dolgih zimskih večerih se najraje pogrejemo s čajem. Zanima me, kateri okusi so vam najljubši, kako popestrimo serviranje in uživanje čaja, katere okuse lahko mešamo ... Ali lahko dodamo v skodelico kak košček sadja (ali pa sadje kuhamo poleg?)? Na dan z idejami.

Lp!

Beti

prekmurka  

član od: 24.10.2001

sporočila: 672

3. dec 2001 20:37

Meni najlubši čaj je pripravljen iz zelšč ki jih naberem na domačem zeliščnem vrtu. 3 dcl vode zavrem in v prevreto vodo dam 1 malo žličko poprove mete ,1/2 male žličke melise in 1/2 male žličke kamilic,in1/2male žličke posušenih jabolčnih olupkov. Pokrito pustim 7 minut.Odcedim.Dodam 1 dcl toplega mleka ,malo ohladim in dodam žličko medu . MARTIKA Marta Vidovič

veverica  

član od: 12.11.2001

sporočila: 1038

3. dec 2001 21:18

Pozdravljeni! Tudi jez najraje pijem zeliščni čaj, vendra pa nimam najboljših izkušenj z zelišči, ki rastejo na vrtovih. Največkrat jih naberemo v gorah, saj so ta veliko bolj aromatična, bolj polnega okusa. Poprova meta z našega vrta se niti pod razno ne more primerjati z meto, ki raste na kakšni planini. V čaj dam veliko limoninega soka (čeprav baje vročina uniči vitamin C) in žlico medu... Najraje ga spijem pred spanjem, saj se mi zdi, da me tako lepo uspava... Sicer pa pri nas veliko čaja spijemo med prehladi in z njim poskušamo tudi pozdraviti kakšne druge bolezni ali nadloge. Pri tem se skušamo držati navodil patra Simona Ašiča (po knjigi Pomoč iz domače lekarne). Veliko užitkov! Ana Ana Ledinek

Henri  

član od: 13.9.2001

sporočila: 317

3. dec 2001 22:32

Na strani st. 14 je 9.sept. 01 bila odprta tema: Caj Torej nekaj je tudi tam povedanega. Lep pozdrav vsem Henri Henri Ratej

anja  

član od: 2.9.2001

sporočila: 1431

4. dec 2001 22:02

Nekoč sem za darilo dobila majhno škatljico, v kateri je bila mešanica eksotičnega sadnega čaja - v raztresenem stanju( žal na škatlici ni bilo slovenske delaracije) in zraven paličico, na kateri so se držali kristalčki sladkorja in cimeta. V skodelico z vrelo vodo si natresel nekaj čajne mešanice in nato v čaj namakal sladko paličico. Zdelo se mi je kot poseben obred in tudi čaj je bil zelo okusen. Sem pa takšne čaje odkrila tudi pri nas v čajnem butiku in ravno ko prihaja čas daril, se mi zdi da bi takšno darilo razveselilo mnoge! Lp! Anča

neznan uporabnik

6. dec 2001 12:33

Torej, caj lahko pijemo kot zdravilo ali za uzitek. Vecina ljudji seveda pozna caj zgolj s stalisca zdravilnih ucinkov, vendar to se zdavnaj ni nobena meja. Kar nekaj nas je cajckarjev, ki prav radi srknemo kaksno skodelico cajcka, ampak tukaj govorimo o malce drugacnih cajih. Sam pijem tri tipe cajev: klasicni zeliscni (ala hibiskus, sipek, planinski in podobno - vecinoma mesanico vsega zivega v liter ali liter in pol cajniku, kdaj mogoce z malo limonce ali cesa podobnega); potem sadni caj (rinfuza, kot jo omenja Anja - v skodelico nalijes vroco vodo, v filter (mrezica ali keramicen z luknjicami) das kaksno zlicko ali dve caja, pokrijes, pocakas par minut, odstranis filter in uzivas v cajcku - vsakdanja procedura pri nas doma za zajtrk); zadnji je pravi caj (crn, crn aromatiziran, zelen, zelen aromatiziran, rdec,... - priprava se malce razlikuje od tipa do tipa caja, a v osnovi segrejes vodo, das not/prelijes rinfuzo caja (spet preko filtra - kovinski jajcki, kovinske mrezice, filter papir kot za kavo - ampak pazi! zelen gre lahko na max. 70 stopinj, drugace unicis okus), pocakas par minut, serviras z mlekom (razen pravega zelenega caja, ki se naceloma ne pije z mlekom). Cajcke z zeno kupujeva predvsem v Cajni hisi v LJ (kjer te tudi postrezejo z dobrim cajem, redni stranki sva tam ze prakticno od nastanka), nekaj jih imava tudi z Bleda (ceprav je (ista) prodajalna v Kranju blize). Caj tako lahko pijes ze prav ritualno :) Toplo priporocam zraven rjav sladkor, ki mu da obcutno bolj poln okus (za razliko od belega); v trgovini ti tudi z veseljem razlozijo, kako delati s cajem, da bo najboljsi (vsaj v Cajni hisi, tam so naju naucili), kakrsnokoli pretirano improviziranje se lahko steje ze za cajoskrunstvo :) seveda je pa vse odvisno od okusa. LP, A.

neznan uporabnik

6. dec 2001 15:52

Absolutno se strinjam z zadnjim odgovorom. Pravi čaji so res nekaj posebnega in jih toplo priporočam. Vsekakor pa si je za pitje pravih čajev potrebno vzeti čas. Paličice belega in rjavega sladkorja pa se tudi lahko dobi v Čajni hiši v Lj. prav tako tudi vse ostale potrebščine za uživanje čajev. Mojca

neznan uporabnik

8. dec 2001 22:34

Nimam izkušenj z dolivanjem mleka v čaj. Kolikšna mora biti količina obojega, da dosežemo dober okus? Pri nas doma je oče včasih kuhal na krhlje narezana jabolka v vodi. Ko so se zmehčala, je dodal čaj. Temu smo rekli čajkompot. Je izredno dobrega okusa! Včasih dodam v čaj malo cedevite, sadnega sirupa ali citronke (kadar nimam limone). Zanima me tudi, kakšne izkušnje imate z instant čaji? Jaz sem kupila enega (zelo znan proizvajalec, pa ne bom delala reklame), ki je bil kar precej drag - pila sem ga samo enkrat, ker je groznega okusa! Lp! Beti

neznan uporabnik

9. dec 2001 20:24

Vsekakor mora biti čaj pravi (ne sadni) in mleka mora biti manj kot čaja. Je pa seveda vse stvar okusa. Mi ponavadi na 3dl čaja porabimo 0,5dl mleka. Če ste slučajno iz Ljubljane vam priporočam, da obiščete Čajno hišo v stari Lj. na Starem trgu 3 (se mi zdi) kjer vam bodo vse razložili in vas tudi postregli s kakšnim dobrim čajčkom. Najlažje se je pa naučiti delati prave čaje s poskušanjem, saj jih vsak dela po svoje (pravilni način priprave je pa opisal Andro). Z instant čaji pa nimam izkušenj. Mojca

malan  

član od: 10.9.2001

sporočila: 412

10. dec 2001 15:51

Em, moji znanci dajo v čaj zelo zelo malo mleka - en pljunek. Toliko, da se naredijo oblački (kakršne so nato risali Kitajci, baje ravno s pomočjo čaja). Bolj paše v močan čaj, vendar gre tudi k zelenemu. V ta čaj praviloma nato ne dajemo še sladkorja. Instant čaji so čudni, res je. Ni pa tako zanič, kot bi si mislil, če kupiš sirup "naš rožni čaj" (Nektar d.o.o.), ga zmešaš z vrelo vodo, notri vržeš še malo citronke in v termoski vzameš s sabo na smučanje ali v hribe.

neznan uporabnik

10. dec 2001 16:23

Malan, dobro, da ste mi povedali za "rožni čaj". Nisem vedela, da obstaja sirup za pripravo vročega čaja. Kako točno se imenuje? Ob prvi priliki ga kupim. Lp! Beti

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Trixi
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti