Čiščenje srebrnega nakita

otka  

član od: 4.4.2005

sporočila: 35

tema odprta - 27. jul 2006 9:47 | ogledi: 22.088 | odgovori: 20

POZDRAVLJENI

PROSIM VAS ZA NASVET KAKO IN S ČIM BI OČISTILA POTEMNELI SREBRNI NAKIT

ŽE V NAPREJ HVALA

otka

strelka  

član od: 8.5.2006

sporočila: 659

27. jul 2006 9:52

Z zobno pasto. Jaz ga dam na staro zobno ščetko in zdrgnem, splaknem z vodo in se spet lepo sveti. strelka

lidka  

član od: 16.12.2002

sporočila: 3690

27. jul 2006 9:54

S pecilnim praškom na suho. Premečkaš v roki, če je ogrlica, ali pa s prsti zdrgneš po površini. Jaz to delam že vsa leta...

Taia  

član od: 2.11.2002

sporočila: 473

27. jul 2006 10:17

Tudi mi ga čistimo z zobno pasto in staro ščetko za zobe. Taia

fresh  

član od: 4.5.2006

sporočila: 1856

27. jul 2006 11:10

lahko se sicer res cisti z zobno pasto ali pecilnim praskom, vendar to nakit poskoduje. s casoma bodo na njem nastale zelo vidne praske. svetujem ti, da si kupis krpo, ki je namenjena ciscenju srebrnine, s katero cisto preprosto podrgnes nakit, pa se bo svetil kot nov. osebno ti uporabo zobne paste zelo odsvetujem. zal ne vem, koliko krpa stane, prepricana pa sem, da bi ti znala pomagati ga. Sabadin, ki dela v zlatarni celje namestnem trgu v ljubljani. poklici tja, pa ti bo vse razlozila prav vse. za ciscenje ostalega nakita, pa je zelo priporocljivo, da ti ga ocistijo strokovnjaki. fresh

lidka  

član od: 16.12.2002

sporočila: 3690

27. jul 2006 11:33

Ma za tisti ceneni srebrni nakit je meni prav vseeno, če se mal spraska. Pa od pecilnega se ni še nikoli, vsaj ne opazno. Srebrnega nakita nikoli ne dajme čistit, zlatega prav tako ne, ker ni umazan, ne temen... Sploh pa bi nesla k zlatarju, ki dela sam in mu zaupam. Ne pa da daš v poslovalnico, oni nesejo pa potem preko ne vem kolikih ljudi k zlatarju. Pri Frey Willeju sem pa tudi jaz dobila krpico za čiščenje.

drejcek  

član od: 11.1.2004

sporočila: 1028

27. jul 2006 12:14

a ni tud voda, v kateri se je kuhal krompir, primerna za čiščenje srebra? LP Drejček

lidka  

član od: 16.12.2002

sporočila: 3690

27. jul 2006 12:21

Prvič slišim... A daš nakit potem noter, ali vmes kuhat?

kapica  

član od: 28.6.2006

sporočila: 4

27. jul 2006 12:25

S cim pa potem spucate zlato? LP kapica

fresh  

član od: 4.5.2006

sporočila: 1856

27. jul 2006 12:44

ciscenje zlata je najbolj primerno prepustiti strokovnjakom, ki nakit mehansko ocistijo. dovolj je, da ga ocistis na nekaj let, postopek pa sploh ni drag. belo zlato se lahko da v dodatni postopek rodinacije, kjer ga dodatno obdelajo, tako da ima lepsi sijaj, hkrati pa tudi zascito. plast se obnovi vsakih nekaj let in ni pretirano drago, nakit pa zelo lepo dodatno zasciti. edini drug sprejemljiv nacin ciscenja nakita (ki nakita ne bo poskodoval) je, da v vrelo vodo z nekaj kapljicami navadnega gela za tusiranje za nekaj minut potopite nakit in ga potem z zelo mehko zobno scetko (tisto za dojencke) zelo previdno zdrgnete. na ta nacin se lahko ocistijo tudi diamanti, te pa je tako ali tako potrebno vsakih nekaj let pregledati pri draguljarju, da se ne bi zrahljale "salcke", ki kamne drzijo. bog ne daj pa, da bi kaksne perle cistili s kaksnimi zobnimi pastami ali podobnimi zadevami. perle se le obrisejo z mehko krpo, drugace pa jih je potrebno cimvec nositi, da ohranjajo lesk, saj se drugace izsusijo. ce dolgo niso nosene, je potrebno tja, kjer jih hranite postaviti posodico z vodo. za vse vrste nakita pa se dobijo krpe, ki niso drage, nakit pa ohranjajo lep, neposkodovan in blescec. konec koncev imamo tudi za ocala posebne krpe. fresh

proxima  

član od: 21.10.2003

sporočila: 2514

27. jul 2006 13:32

Evo zvit nacin za ciscenje srebra, ki je potemnelo zaradi atmosferskih vplivov (deluje samo na pravem srebru, ni priporocljivo za belo zlato ali srebro s kamni ali drugimi dodatki). Najprej pod toplo vodo z gelom za pomivanje posode in mehko krpico ali cisto znucano zobno scetko odstranimo z njega packarijo in mascobo. Potem si pripravimo raztopino vroce slane vode, vanjo vrzemo kos alufolije in srebrni nakit, ki ga hocemo ocistiti. Med nakitom in alufolijo se naredi galvanski clen, srebrov sulfid izpodrine vodikov sulfid, ki izhaja iz raztopine in ga lahko vidimo (mehurcki) in vohamo (smrad po gnilih jajcih). Kemicna reakcija potece zelo hitro, v nekaj deset sekundah ali prej. Srebro postane spet cisto in svetlo. (v kaksnem osnovnosolskem ucbeniku bi se dalo najt celo elektrokemijsko enacbo na galvanskem clenu, ampak osramoceno priznam, da si je zdajle ne bi vec upala napisat na pamet). Za dragocenejse kose srebrnega nakita pa vsekakor priporocam obisk zlatarja, ki nanese tudi zascitno plast, ki dalj casa sciti pred ponovno oksidacijo. lp, proxima

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecanjica1998
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti