Stročji fižol v slanici-recept

goranka  

član od: 26.9.2005

sporočila: 86

tema odprta - 25. jul 2006 20:36 | ogledi: 38.402 | odgovori: 11

Od sodelavke sem dobila precejšnjo količino stročjega fižola,ker imam skrinjo že kar zasedeno bi ga rada shranila v kozarce.Ker več glav več ve vas prosim,če mi pomagate in poveste kako ga shranjujete ve.Zanima me če ima katera izkušnje z vlaganjem v slanico.

gogi

Otilija  

član od: 30.11.2003

sporočila: 83

25. jul 2006 21:17

Očiščen fižol kuham v slanem kopu (kavna žlička soli/ 1 liter vode) 5 do 10 minut. Nato ga odcedim in ohladim. Medtem zavrem nekaj rahlo slane vode in jo pustim, da se ohladi. Ohlajen fižol naložin v kozarce za vlaganje in zalijem s slano vodo. Kozarce potem dobro zaprem in kuham v sopari približno uro in pol. Tak fižol je zelo podoben svežemu. Včasih ga shranim tudi v kisu. Očiščenega napol skuham, odcedim in prelijem z zavretim kisom. Posebej zavrem kis za vlaganje, ki ga malo posolim in dodam nekaj zrnc popra in pustim, da se ohladi. Potem ohlajeni fižol odcedim in fižol naložim v kozarce. Napolnjene kozarce zalijem s kisom za vlaganje in jih dobro zaprem. Fižol porabim za fižolovo solato, prevreti kis pa porabim za kisanje jedi. Otilija

kobra 1  

član od: 15.6.2006

sporočila: 1881

26. jul 2006 6:44

FIŽOLOVA SOLATA: 2,5 kg stročjega fižola 1,5 kg olupljenega zrelega paradižnika 5 kom velikih paprik 2 - 3 čebule 0,5 l vinskega kisa 7 dag olja, soli in sladkorja 1 l vode Fižol skuhaj v slani vodi(naj bo še čvrst). V drugi posodi zavri vodo, kis, olje, sladkor; v krop grobo nalistaj čebulo, papriko in cel oluplen paradižnik. Vre naj 5 minut.Dodaj fižol in pusti vreti še 5 minut. Vloži vroče v tople kozarce in zapri. Pokriješ s tanjšo odejo(ali s čim drugim)) in pusti, da se ohladi. Čudovita solata za popestritev zimskih dni! Dober tek kobra 1

ZLATA  

član od: 31.3.2005

sporočila: 100

26. jul 2006 8:38

stročji fižol vlagam v kozarce že vrsto let po tem postopku: Po okusu solim vodo in fižol skuham, zadnjih 5 minut dodam kis za vlaganje - na 5 l vode 0,5 dcl kisa. Še vroč fižol naložim v kozarce in zalijem s tekočino v kateri se je kuhal fižol in zaprem z alu pokročki, zavijem v deko. Tako pripravljen fižol uporabljam za solato - po okusu potem še dodatno okisam ali za omake (ker fižol ni zelo kisel) - predhodno samo narahlo splaknem z vodo. LP ZLATA

goranka  

član od: 26.9.2005

sporočila: 86

26. jul 2006 14:12

dekleta,najlepša hvala za pomoč.Res ne vem kaj bi brez vas,morala bi vprašat taščo,to mi pa ni ker potem to ni samo moj uspeh. gogi

as1  

član od: 5.4.2006

sporočila: 142

26. jul 2006 21:24

Včasih, pa res samo včasih, je dobro kakšen recept vzeti tudi od tašče. Imaš dober izgovor če se kaj pokvari. as as1

jankica  

član od: 12.10.2005

sporočila: 856

27. jul 2006 7:55

Kobra 1, 7 dag olja, soli in sladkorja - ali to pomeni vsakega po 7 dag? Ali gredo v kozarce kar celi paradižniki ali jih narežeš po kuhanju? jankica Sporočilo je spremenil(a) jankica dne 27. jul 2006 07:58:11

marss 18  

član od: 28.1.2011

sporočila: 16

16. jul 2014 7:56

Otilija je napisal/a:
Očiščen fižol kuham v slanem kopu (kavna žlička soli/ 1 liter vode) 5 do 10 minut. Nato ga odcedim in ohladim. Medtem zavrem nekaj rahlo slane vode in jo pustim, da se ohladi. Ohlajen fižol naložin v kozarce za vlaganje in zalijem s slano vodo. Kozarce potem dobro zaprem in kuham v sopari približno uro in pol. Tak fižol je zelo podoben svežemu.

Včasih ga shranim tudi v kisu. Očiščenega napol skuham, odcedim in prelijem z zavretim kisom. Posebej zavrem kis za vlaganje, ki ga malo posolim in dodam nekaj zrnc popra in pustim, da se ohladi. Potem ohlajeni fižol odcedim in fižol naložim v kozarce. Napolnjene kozarce zalijem s kisom za vlaganje in jih dobro zaprem. Fižol porabim za fižolovo solato, prevreti kis pa porabim za kisanje jedi.


Otilija

 

Ta fižol v slanici pravite da kuhate v sopari? kaj to pomeni? mi lahko bolj natančno opišete?

bannanna  

član od: 25.5.2006

sporočila: 5457

16. jul 2014 9:24

Jaz bi tudi probala še v slanici, samo imam malo rešpekt, ker je mami enkrat cela letina fižola zavrela :S

Mi delamo v kar kislem zavretku in ga imamo za solato. Tistega, ki ga želimo kot prilogo, blanširanega zamrznemo. Iz kozarca kislega fižola nato odijem tekočine, kar v kozarec dam šalotko , sol in bučno olje ter malo pretresem in vsujem v skledo :D

VilmaS  

član od: 10.10.2003

sporočila: 1067

16. jul 2014 11:46

Letos sem prvič vložila fižol v slanico, sedaj pa hodim čekirat, če že kaj brbota. Prejšnja leta sem ga s kisom, pa sem se naveličala- kis tako prepoji fižol, da prevlada nad okusom, pa še za v omake in zelenjavne narastke mi kisel ne potegne. Blanširan in zamrznjen mi je ok, le gužvo imam v skrinji, fižola letos pa full.

Bannanna, koliko časa po vlaganju je mami fižol zavrel? Jaz razmišljam o ponovni pasterizaciji (po postopku je priporočeno, da jo po enem tednu ponovimo) ampak najbrž da bo potem vse skupaj že razkuhano. Sicer vseeno boljše kot pokvarjeno 

LP, V.

Trixi  

član od: 23.9.2003

sporočila: 15147

16. jul 2014 12:14

Meni je lani ves fižol zavrel. Tudi letos ga bom, vendar če bo lepo zrastel( danes sem ga spet sadila) šele v začetku septembra. Do takrat pa ga bom uporabila v kisu ali pa zamrznila. Lani bi morala nesti shranek v hladno klet, pa sem pozabila in je v shrambi naredil celo revolucijo...

Kjer je volja, tam je pot. Trixi

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti