Kremast sladoled

Tamči  

član od: 10.4.2006

sporočila: 203

tema odprta - 10. jul 2006 19:20 | ogledi: 7.631 | odgovori: 67

Pozdravček vsem!

Pomoč potrebujem, nasvet. Nora sem na sladoled - domačega seveda. Tudi delam ga sama, a mi nekako ne uspe narediti tako kremastega, kot se ga lahko dobi npr. v Ilichu in drugih slaščičarnah. V čem je finta??? Aja, doma nima strojčka za sladoled.

Hvala!!!

Tamči

teta torta  

član od: 6.9.2005

sporočila: 1268

11. jul 2006 9:26

Tamči, odgovorila si si že sama: strojček za sladoled! Mešanje drobi vodne kristale, ki delajo sladoled trd. V receptih sem brala, da pomaga, da med zamrzovanjem sladoledno maso vsako uro dobro premešamo - a nisem preverila, ker sem pač že dolga leta lastnica strojčka. Poskusi! teta torta

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15821

11. jul 2006 10:36

Mi tudi nimamo strojčka za sladoled, sem pa dva ali trikrat delala sladoled tako, da sem ga med zamrzovanjem večkrat mešala. Tako namreč izginjajo kiristalčki. Vsaj dva,če ne tri krat je treba premešati med zamrzovanjem, potem je sladoled kremast. No, pa tudi od sestavin je odvisno, ali dodajaš smetano, mleko, jajca... Če delaš sadnega iz sadja, ki vsebuje veliko vode, potem je potrebno mešati še večkrat, preden se znebiš vseh tistih zamrznjenih kapljic... MAmamia mamamia

Tamči  

član od: 10.4.2006

sporočila: 203

11. jul 2006 11:49

Hvala, mamamia! Že šibam mešat! Tamči

Veri  

član od: 21.10.2004

sporočila: 4272

12. jul 2006 12:03

tamči, če nimaš strojčka, ti priporočam semifredo, to je tak navihan sladoled, ki ga ni treba mešat:) Ali pa delaj sladolede z večjim deležem maščobe in rumenjakov, pa bo njami:) Pa večkrat premešat (kar z mikserjem ali multipraktikom, da ti roka ne odpade). Samo traja pa precej dlje... Ti priporočam strojček, če maš rada sladoled, saj pododo maš skoz v zmrzovalniku, motorček pa ne zavzame veliko. Jaz mam takega za 7 jurjev in dela ko bog:) No, zdaj mam še enega precej dražjega, da sam zmrzuje, ker sma res usekana na sladoled, ampak tudi oni cenejši naredi dober sladoled, moj bo zdaj šel na morje:). 7 čukov se ti hitro vrne, ko narediš kako eksotično ledeno zadevico:) Veri

Tamči  

član od: 10.4.2006

sporočila: 203

12. jul 2006 14:04

Veri, bi mi lahko prosim posredovala recept za ta navihan sladoled (joj, kako luštno si ga poimenovala!!) - semifredo??? Hvala ti! Tamči

Veri  

član od: 21.10.2004

sporočila: 4272

13. jul 2006 21:10

Tamči, seveda dobiš: stvar je "ajnfoh ko plastelin": NAVIHANI SEMIFREDO rabiš 4 jajca, pol litra smetane, 1 stok vanilije, 50 g sladkorja in ščepec soli. Jajca ločiš, iz beljakov stepeš sneg, rumenjake pa penasto s sladkorjem in vanilijevimi semeni, ki si jih postrgala iz stoka (to narediš tako, da ga po dolžini prerežeš in jih s špičastim nožem spraskaš ven). Zdaj pa stepeš še smetano. Jaz delam po tem vrstnem redu ali pa smetano pred rumenjaki, če želiš, to pa samo zato, ker mi potem ni treba vmes prat stepalk (sem ljenčina, a ne?;) Ok, zdaj flikneš sneg in smetano k rumenjakom in PREVIDNO počasi in zelo z ljubeznijo premešaš svojo bodočo ledeno poslastico. Najboljša za tako mešanje je tista melaminska kuhla z luknjo v sredini. Če slučajno misliš uporabit leseno kuhlo, mora bit obvezno namenjana samo za sladke zadeve, da ti ne bo vse smrdelo po čebuli, recimo. Tele ledene zadeve se hitro navzamejo vonjav... To je to. Daš v posode, ki jih napolni čim bolj do vrha, idealno je, da vmes ni zraka, da se ne naredi nič kožice:) In flikneš v zmrzovalnik. Si gotova. Ali pa ne:) Če hočeš bit malo bolj fensi (kar seveda hočeš:), vmešaš (predno daš v posode, seveda) v tole osnovno mešanico še kake dodatke: delala sem že s krokantom (praženi lešniki in karamela, zmleto v multipraktiku - božansko!), čokolado in orehe, jaz sem dala oboje hkrati, nasekljano v multipraktiku, seveda - da maš različno velike koščke, to je pravi gušt! Ali pa figov, tega nameravam danes naredit - iz svežih in suhih fig in medom... Ma not lahko daš skoraj kar češ (kar bo pasalo k sladkemu, seveda:) Lahko enostavno vmešaš malo sladkega greha. Lahko tako, da je še marmorirasto. Lahko dodaš spirirano sadje,... Skratka, predno boš vse probala, boš že dobila strojček od kakega bližnjega poizkuševalca, verjemi mi Iz izkušenj Veri

Veri  

član od: 21.10.2004

sporočila: 4272

13. jul 2006 21:17

Sem poslala še v bazo, če boš še kdaj iskala:) Veri

t-baby  

član od: 14.12.2003

sporočila: 698

13. jul 2006 23:57

kje ste kupile aparat mene zanima cena za tistega ki sam zmrzuje brez pomoči skrinje in kje se ga kupi

vanjatajnsek  

član od: 6.6.2005

sporočila: 1704

14. jul 2006 8:16

Jaz imam tud aparat za sladoled, a sem poenostavila zadevo - kupim zmrznjene maline, jim, še zmrznjenim, dodam sladkor v prahu in tekočo sladko smetano - vse skupaj zmiksam oz. spasiram - sladoled in to božanski, je končan v trenutku, ker so maline že tako ali tako zmrznjene, a ne!? In sladoled je krasno kremast zaradi smetane. Lahko pa dodate še kanček češnjevega žganja, vodke,.... lp, vanjatajnsek

silva  

član od: 1.10.2002

sporočila: 871

14. jul 2006 11:18

Hej, Veri zveni slastno! Ampak jajca so pa surova.... Ali bi jih bilo možno kako termično obdelat (kuhanje nad paro), če je mogoče že kdo poskusil... Pa-pa, Silva

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Trixi
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti