Se gremo igrat?

Cila  

član od: 5.10.2006

sporočila: 3768

20. dec 2017 17:16

Od Ruby se bom vrnila na bolj tradicionalna tla .

Ob pomanjkanju prave kave so si ljudje pomagali s praženimi  plodovi ali koreni različnih rastlin.  

Naštejte jih vsaj 5 - rastlino in kateri del se lahko uporabi. 

Cila

proxima  

član od: 21.10.2003

sporočila: 2514

20. dec 2017 18:50

Ječmen (ali kako drugo žito), jedrca drnuljevih pečk, regratove korenine, cikorijine korenine, želod (olupljeni plodovi) - te stresem takole iz glave.

 

lp, proxima

Cila  

član od: 5.10.2006

sporočila: 3768

20. dec 2017 19:53

proxima: si bila pa hitra, bravo! 

Poleg naštetih menda še: fige, grah, mandlji, koruza, pesa, korenje in celo krompirjevi olupki. Te sem našla omenjene, lahko pa, da jih je še kaj. 

Predajam štafeto proximi.

 

Cila

proxima  

član od: 21.10.2003

sporočila: 2514

21. dec 2017 9:03

Eden najslavnejših atletov vseh časov, večkratni olimpijski zmagovalec, je kot zaslužni državni junak prejemal plačo oziroma štipendijo deloma v denarju, deloma v hrani in pijači. Med drugim je spadalo v njegovo špežo deset (10!) litrov lokalnega vina dnevno. (Ne vemo, ali je vsega popil sam.)

O katerem atletu govorim - in o katerem vinu?

Namig: slavni junak je končal tragično - ko je hotel dokazati svojo orjaško moč s tem, da je z golimi rokami skušal razklati deblo drevesa, ki je bilo pripravljeno na posek, ga je razpoka v deblu vkleščila, tako ujetega v gozdu pa so raztrgali volkovi. (Bogovi so že v tistem času imeli grdo navado, da so kaznovali smrtnike, ki so se jim hoteli preveč približati, najrajši tako, da so jim nastavili past iz lastne nečimrnosti ali prevelike strasti.)

 

lp, proxima

 

limnol  

član od: 16.11.2001

sporočila: 5188

21. dec 2017 9:45

A velja, če pogledaš v wikipedijo?

Sonja

VilmaS  

član od: 10.10.2003

sporočila: 1067

21. dec 2017 9:56

Seveda. Atleta ne moreš več vprašat, kaj je pil .

Itak je to največkrat igra "Kdo prej zgugla" 

V.

proxima  

član od: 21.10.2003

sporočila: 2514

21. dec 2017 10:06

Ja, oba sta na wikipediji, tako atlet kot vino. (Vino sem imela čast sama poskusit, robustno rdeče, dobro, da bi ga še angelci pili, ne samo atleti.)

lp, proxima

 

VilmaS  

član od: 10.10.2003

sporočila: 1067

21. dec 2017 10:33

Milo of Croton je bil atlet, vino, ki ga je pil, pa Cirò...?

Če se bom kdaj potepala po Kalabriji, si ga bom tudi jaz privoščila, pa če je to pravilen odgovor ali pa ne:). Ampak spila bom le kakšen kozarček, ne 10 litrov, kot Milo 

V.

proxima  

član od: 21.10.2003

sporočila: 2514

21. dec 2017 10:49

Recimo kar Milo iz Krotona, vino je pa res Cirò. (Da to čudovito vino v glavnem pride na police kot sestavni del raznih namiznih mešanic, se mi je zdelo čista desakracija, tako kot bi pri nas uporabljali refošk in teran zato, da bi ga mešali s cvičkom.)

Zgodbo o slavnem rokoborcu se splača kdaj prebrati, vince se pa občasno dobi v italijanskih Lidlih; če kdaj zaidete v Kalabrijo, si pa le vzemite čas za obhod po lokalnih kleteh.

Vilma, nadaljuj

 

lp, proxima

VilmaS  

član od: 10.10.2003

sporočila: 1067

21. dec 2017 11:53

Proxima mi je z vinom dala dobro iztočnico...

Kako se je v vzhodnih predelih Slovenije (Dolenjska, Posavje …) imenovalo kratko obdobje v letu, v katerem je vinogradnik z dovoljenjem oblasti svoje vino prodajal brez davka?  Naziv tega obdobja je nemška izposojenka, koliko dni je obdobje trajalo pa ne povem, ker je uganka že brez tega podatka dovolj lahka .

Po pripovedovanju mojega tasta je bil to pomemben vir zaslužka, po 2. svetovni vojni pa je zadeva v teh krajih bolj kot ne zamrla oz. se ponekod pojavi le še kot del kakšne etno prireditve.

V.

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Trixi
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti