Gojenje artičoke

kristy  

član od: 18.6.2002

sporočila: 704

tema odprta - 6. jun 2006 11:05 | ogledi: 12.817 | odgovori: 13

Zdravo!

Zanima me ali se kdo spozna na gojenje artičok? Posejala sem jo v toplo gredo, sedaj jo moram pa presadit, pa ne vem, če ni na prostem premrzlo zanjo. Koliko narazen jo moram posadit, saj sploh ne vem, kako rastlina izgleda.

Hvala.

Tina

pipika  

član od: 9.9.2005

sporočila: 53

6. jun 2006 12:20

Stvar zraste velika in bodičasta. Mi smo jo sadili na vrt pa se je žal le razraščala v širino, cveta pa nobenega.Tako dolgo smo čakali da bo kaj iz nje da jo je pobrala slana :(( Skratka ni nam uspelo. pipika

atic  

član od: 19.8.2005

sporočila: 218

6. jun 2006 13:05

tudi jaz si vsako leto vzgojim artičoke is semen. Zrastejo cca 1 meter visoko in pol metra široko, zato potrebujejo kar veliko prostora. Vedno mi tudi naredijo eden ali dva cvetova. Imam jih za okras in ne za prehrano, ker je pridelek premajhen, da bi lahko iz njih pripravila kakšno jed, pa tudi zorijo v različnem času. Dosedaj mi še ni nobena prezimila. Jaz jih klub temu vzgajam vsako leto, saj sem vesela, če iz malega semena zraste tako velika rastlina, ki pa je zaradi listov in vijoličastega cveta zelo dekorativna. Če imaš veliko sadik in veliko prostora, potem jih lahko vzgajaš tudi za kuho, drugače pa jo imej za okras. atic

nola  

član od: 25.1.2006

sporočila: 3112

6. jun 2006 14:30

Sadike posadi vsaj meter narazen, na sonce in v zavetrje. Ni nujno, da jih sadiš na njivo, lahko jih posadiš kjerkoli, saj so prav čedne na pogled. Zemlja je lahko bolj pusta, če boš preveč gnojila, posebj z N, bodo zrasli ogromni listi, cvetov bo pa manj. Ali bodo rastline prezimile, je odvisno od tega, v kakšnem podnebnem pasu živiš. Če si iz krajev, kjer ne uspeva trta, ti svetujem, da jih pred zimo zaščitiš s kopreno ali s slamo. Tudi če si iz zelo mrzlih krajev, ni vse izgubljeno. Stebla jeseni prireži in ovij s folijo. Postopoma jih ogrebaj s steljo in zemljo(kot beljeno zeleno). Obeljena stebla lahko pripraviš kot zelo mlade artičoke. nola

Vrana  

član od: 16.2.2006

sporočila: 620

6. jun 2006 19:27

Nola, koliko nad zemljo prirežemo stebla? Pojzdravček! Vrana

proxima  

član od: 21.10.2003

sporočila: 2514

6. jun 2006 20:07

Cvetovi so prelepi, videti so taki kot kaksen orjaski osat - meni se zdi ta rastlina ena od najbolj dekorativnih sploh, s temnim kosatim zelenjem in velikimi vijolicastimi cvetovi. lp, proxima

modri trak  

član od: 24.8.2004

sporočila: 40

6. jun 2006 21:05

Ker ste odprle temo rastlin, imam vprašanje, če kaj poznate vzgojo granatnega jabolka in hruške pepino (melonaste hruške). Predvsem, kako je s prezimovanjem granatnega jabolka. Čau trakec

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

6. jun 2006 21:17

Granatno jabolko v centralni Sloveniji ni prezimno trdno. rimljanka

nola  

član od: 25.1.2006

sporočila: 3112

6. jun 2006 21:27

Vrana, tam nekje med 30-40cm. Med tem, ko jih po malem zasipaš, še poganjajo, tako da so na koncu visoki kakšnega pol metra ali še malo več. nola

kristy  

član od: 18.6.2002

sporočila: 704

7. jun 2006 6:53

Hvala. Že imam ogledan prostor, kjer se bodo tudi iz hiše videle. Tina

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti