Žar!

ivo10  

član od: 15.4.2006

sporočila: 6

tema odprta - 20. maj 2006 20:44 | ogledi: 2.000 | odgovori: 2

Najprej lep pozdrav ,pa eno vparašanje. Ali mogoče gdo ve v čem namakajo pleskavice pa čevapčiče.. pa vse kar je z žara ,potem ko se speče.To sem videl , na eni večji fešti .Najprej so pekli na žaru ,potem malo na železni plošči, potem pa so dali to še v neko omako , pa me zanima ,če gdo ve kaj je to za ena omaka ?

ivo10

tinca  

član od: 3.9.2001

sporočila: 907

22. maj 2006 13:53

Po moje imaš v mislih tisto nagravžnarijo, ki se nabere ko pečejo v t.i. srbskem kotlu, se pravi pekaču nad ognjem, ki zgleda kot velika ponev z dvema stopničkama okrog robu, na sredi pa je ene sorte tekočina (omakca kot ti praviš). Gre za tekočino sestavljeno iz prežganih ostankov mesa z žara, piva, vina, vode in prežgane maščobe. Uporabljajo jo v bistvu za to, da napečeno meso ostane toplo in "sočno". In ima seveda tisti poseben "žmoht" in okus prave srbske kuhinje. Če ima kdo drugo varianto naj jo prosim lepo napiše. Žal sem bila enkrat priča izdelavi te zadeve in so jo naredili točno tako kot sem napisala. Od takrat dalje se takim variantam izogibam, ker se mi zdi da pojem čisto dosti svinjarije že brez tega. Nekaj drugega pa je t. i. ameriški barbecue sauce oz. omaka za žar, za katero imaš gotovo na netu kakih miljon receptov (spomnim se da je v večini ketchup, kak alkohol, sladkor, worchester omaka, čiliji...). Ampak s tem meso mažejo in marinirajo, ne namakajo. Vsak dan eno kastrolco smeha vam želi Tinca Sporočilo je spremenil(a) tinca dne 22. maj 2006 13:56:25

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15821

22. maj 2006 14:20

Tinca, da je to značilno za srbski okus z žara mi je pa nekaj povsem novega, pa te zadeve kar dobro poznam. Gre po moje za eno priredbo a la xy... Da vse z žara ostane sočno ni treba drugega, kot dobri pripravljeno meso po pečenju premazati z oljem in ga dati na posteljico od čisto na tanko zrezane čebule in pustiti nekaj časa pokrito. Res pa je, da to ni izvedljivo na večjih feštah, ampka le za domače žare, kjer si seveda izrabljanja ostankov ne privoščimo. Drugače je seveda, če gre za kotlovino, ko se prej pečeno meso da v omako z veliko zelenjave in tam potem speče do konca. Si morda imel to v mislih, ivo10, tisti kovinski lonec, podoben narobe obrnjenemu klobuku? MAmamia mamamia

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti