Kako lupimo krompir?

Dragička  

član od: 9.12.2003

sporočila: 8699

tema odprta - 25. apr 2006 15:47 | ogledi: 9.567 | odgovori: 41

Že nekaj časa na forumu stoji anketa "Kakšno obliko krompirja imate najrajši?" Naj se z vprašanjem navežem na to temo.

Namreč, na kakšen način lupite krompir?

Opisala bom moj način: krompir dam v korito, dobro ga operem pod tekočo vodo. Pripravim posodo v katero natočim hladno vodo. Krompir z malim nožkom lupim zelo na tenko in ga dajem v posodo s hladno vodo. Še enkrat ga dobro operem in potem režem, pač poljubno za kaj ga potrebujem.

Krompir režem tik preden ga potrebujem.

Enkrat sem videla, da je gospodinja zvečer olupila krompir in ga pustila v vodi za jutrišnje kosilo. Jaz sem samo "čukovo" gledala.

Pozdravček!

galyka  

član od: 13.10.2004

sporočila: 992

25. apr 2006 15:51

Jaz ga lupim sproti, na papir, ki ga potem odvržem v smeti (sovražim olupke od krompirja v pomivalnem koritu ) . Nikoli ne lupim vnaprej, to mislim da je stvar navade. Operem ga šele potem, ko je olupljen oziroma olupljenega sproti dajem v posodo z vodo in potem operem. Lupim pa z lupilcem od Tupperwerja, ki ga ne zamenjam za drugega pa če mi roko odrežejo (najboljše je pa to, ker je primeren za levičarje in se ne rabim mučit). lp, Marija

mamazeljka  

član od: 29.3.2006

sporočila: 462

25. apr 2006 16:01

Dragička olupim ga na enak način kot ti.Mladi krompir pa samo operem.Kar pa se tiče kromirja ki si ga videla pri neki gospodinji je pa lahko razlaga sledeča mogoče je pa gospa dializna bolnica in takšni bolniki ne smejo jesti krompirja na 101 način ampak če ga že jedo je to pražen krompir in pire ki mora biti olupljen prejšnji dan da izgubi kalij ki je v krompirju ker ga preprosto ne smejo jesti. Lep sončen dan mamazeljka

lonygirl  

član od: 13.12.2002

sporočila: 167

25. apr 2006 16:02

Tudi jaz ga nikoli ne lupim vnaprej. Mi ga je pa mami, ko sem še hodila v srednjo šolo kakšnih 5 ur preden sem prišla domov že olupila in pustila v vodi, da sem ga jaz dala samo kuhat. Pa je bil čisto o.k. Verjetno res le stvar navade. Drugače pa ga tudi jaz lupim le s Tupperwarejevim lupilcem. Je hitreje, pa še zelo malo krompirja gre v nič. Vsaj pri meni je tako. lp, polona

ribaracarak  

član od: 3.4.2003

sporočila: 4311

25. apr 2006 16:42

Vedno lupim krompir sproti, olupke odlagam v za to namenjeno posodo, saj so se olupki včasih skuhali in skupaj z drugo hrano dali pujsom, sedaj, ko jih več nimamo, je ta navada ostala in kasneje pristanejo na gnoju. Šele potem, ko je krompir olupljen, ga v mrzli vodi operem, odstranim morebitna očesa in v bistvu takoj porabim. Včasih se uštejem in olupim kakšnega preveč in ta brez težav ostane v mrzli vodi do naslednjega dne. Lupim pa ga vedno z namenskim nožem za lupljenje in brez tega ga sploh ne znam olupit. MALC

Lipa  

član od: 28.7.2003

sporočila: 243

25. apr 2006 21:15

Krompir predhodno ne perem, ker nimam rada zemlje v koritu in odtokih (tudi prvo vodo od solate, če ima le-ta veliko zemlje, raje zlijem ven, na gredice - komplikator pač). Olupim ga z za to namenjenim specialnim nožem, ki super na tanko reže. Olupki gredo na kompost, krompir pa pod mlačno vodo na čiščenje. Isto kot Malc, če se zakalkuliram pri številu krompirjev, ga prihranim v vodi in hladilniku za naslednji dan in ga navadno uporabim za dodatek k zeleni solati. Lipa

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15821

25. apr 2006 22:42

Krompir lupim s tistim posebnim nožkom oziroma strgalom (en del rezila je gibljiv, drug del fiksen, med njima odprtina), ki ima tudi konico za odstranjevanje očesc na krompirju. Verjetno je nekajpodobnega kot je tupperware, kot so omenjala dekleta; moj je kovinski, za tupperware ne vem. Odkar imam ta lupilec (uporaben je tudi za rezanje krompiorja za čips, pa za tanko rezanje kumar), ne uporabljam več navadnega noža. Krompirja prej ne perem. Ga lepo olupim, splahnem vsakega posebej pod tekočo vodo, sproti odstranim morebitna očesca ali ostanek lupine in še enkrat splahnem. Če ga dam kuhat, ga takoj narežem in v lonec z njim, če ga potrebujem za peko, ga dobro osušim v čisti, platneni krpi in potem narežem v željeno obliko. Mladega krompirja ne lupim, vsakega posebej skrtačim pod tekočo vodo in dam osušenega na pekač. V vodi pustim krompir samo v priemru, da mi kak ostane, pa ga tako hranim do večera, ko ga pač nekako uporabim. Aja, še to: krompir (in vso drugo zelenjavi in sadje) vedno lupim nad posodo, v kateri zbiram bio odpadke, in jih sproti, oziroma ko se ta posodicva napolni, nosim v posebno kanto za bio odpadke, ki jo imamo pred hišo. Je nekoliko več letanja po stopnicah, a je tudi dobro za linijo... mamamia

santina  

član od: 30.7.2003

sporočila: 227

25. apr 2006 22:54

Krompirja ne perem prej, lupim pa ga z nožkom, ki ga je opisala Mamamia. No, malokrat ga lupim sama, to je naloga otrok, če so kje blizu. Pa še najmlajšo lahko zaposlim, saj se je z tem nožkom težko urezati. Santina

aki  

član od: 23.4.2004

sporočila: 1330

25. apr 2006 23:16

Krompir najprej operem pod tekočo vodo,ker imam občutek, da se tiste zemlje, ki se prenese na krompir mrd lupljenjem, potem ne da popolnoma sprati. Lupim ga z lupilcem in se mi zdi da je pri tem pomenbno le to , da lupi tenko in da je iz nerjavnega jekla. Zelo fino je tudi da ima lupilec tisti krogec za odstranjevanje očes (moj trenutni ga nima, ampak lupi tako tenko,da ga še ne mislim zamenjat). Potem ponovno operem krompir, nato ga še narežem na manjše koščke. Lupim ga vedno sproti. Aki

proxima  

član od: 21.10.2003

sporočila: 2514

25. apr 2006 23:55

Lupim ga z lupilcem, sproti splakujem, olupki se mi valjajo v koritu skupaj z ostalimi zelenjavnimi odpadki, medtem, ko se jed kuha, pa pospravim korito in pomijem prvo rundo posode. Nikoli ga ne lupim vnaprej Nekoc sem delala prek studenta v neki LJ ostariji, tam smo lupili krompir v nekaksni masini, ki je bila krizanec med centrifugo in ribeznom:))) lp, proxima

NIA  

član od: 21.10.2004

sporočila: 208

26. apr 2006 6:40

krompir olupim s tupperwarejevim nožkom potem pa ga operem,nikoli pa ga ne lupim za vnaprej,vedno sproti. NIA

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti