Pobarvala v teranu

nb  

član od: 29.11.2005

sporočila: 2339

17. apr 2006 20:28

Moji obiski so se pa zdajle pošteno zamislili, kaj jim plava po krvi. Misliti so jim namreč dali merlotovi pirhi. Kristalčki jim ne gredo v glavo. Le od kje ima kdo recimo putiko, če so v vinu res take zadeve... Nena

t-baby  

član od: 14.12.2003

sporočila: 698

17. apr 2006 20:41

kaj pa sploh so ti kristalčki???

tinca  

član od: 3.9.2001

sporočila: 907

18. apr 2006 13:45

Po moje je to vinski kamen, ki je načelno čisto neškodljiv. Več bo vedel povedati kak vinar ali kemik. No da se še jaz prišlepam na tole pirhasto temo. Letos sem namreč poleg klasičnih barvastih delala tudi že uveljavljene teranove (ko sem jih prvič pacala pred cca 3-4 leti ni o tem nihče še nič govoril) in pa - glede na to da s čebulnimi nimam sreče - sem jih kakih šest vrgla še v močan (5 vrečk na liter vode) že kuhan roibooos čaj. Pirhi so bili lepši kot katerikoli čebulni! Malce neenakomerni, kot bi jih nekdo pobarval z velikim penzlom, imeli so lepe vzdolžne črte in bili krasne rdečerjave barve. Sem jih pa v čaju pustila še kake pol ure po kuhanju. Čebula nesrečna adijo !!!!! Nanje sem potem nalepila še zlate nalepke ki so bile za prilogo velikonočni reviji Lisa in je prišlo ful lepo. Do slikanja niso preživeli v domači košarici (pri nas je pač navada da se pirhe menja). Kar se pokanja tiče - počil mi ni noben v teranu in čaju ter kar dobra tretjina tistih, ki so se kuhala v vodi za klasično barvanje. Ukrepi - jajca dala ven iz hladilnika prej, oprala v mlačni vodi z milnico (baje se potem barva lepše prime, nekaj je bilo tudi umazanih), dala v vodo sobne temperature, poooooočasi segrevala, dodala malo kisa... eh vraga ravno tako jih je cel kup počilo kmalu po tem ko so zavreli. Drugo leto gredo iz hladilnika v pisker pa konec. Aha no, da se še malo pohvalim, pekla sem tudi gibanico, ta pravo prekmursko in je ratala taka za v izložbo. Recept seveda s kulinarike, le malce sem skoparila (zamenjala) s smetano in sladkorjem (dala malo manj). Vsak dan eno kastrolco smeha vam želi Tinca

Pika Nogavička  

član od: 1.10.2005

sporočila: 75

18. apr 2006 21:33

Jaz sem letos kupila v zadnjem trenutku taka piškava, drobna jajca. V trgovini sem se še nekaj zmrdovala, da tako drobnih pirhov nismo še nikoli imeli. No, potem pa ni od 15-ih jajčk počila niti ena. Morda tudi velikost kaj vpliva? Pika Nogavička

Blanchy  

član od: 22.12.2005

sporočila: 2016

19. apr 2006 7:57

Pika Nogavička, jaz za barvanje vedno izberem najmanjša jajčka, kar se jih da dobiti. Lupina je trša kot pri debelih, pa še prav posrečeni so tako majhni pirheci. Blanchy

aki  

član od: 23.4.2004

sporočila: 1330

19. apr 2006 8:13

Sem že napisala, da mi je od 30 jajc počilo le eno. Bila so direktno iz hladilnika in sem jih najprej dala v toplo vodo, čez čas pa prižgala plin, ampak na najnižjo stopnjo, tako da pravzaprav sploh niso plesala,, oz. ni bilo mehurčkov. In za teranova, oz. moja so bila merlotova moram povedat, da so se kar nakaj časa kuhala in ni bilo videti nič pametnega, pa sem jih kljub temu do popolne ohladitve pustila v vinu in potem se je zasvetilo. Me zanima ali je katera probala jajčka obarvat( recimo v čebuli), potem pa še v vinu. To bom probala drugo leto. LP Aki Sporočilo je spremenil(a) aki dne 19. apr 2006 08:14:00

ez  

član od: 18.5.2005

sporočila: 65

19. apr 2006 8:32

Saj vem, da je že vse mimo, vendar me kljub temu zanima, kako narediš čebulne-marmorirane pirhe. Do sedaj sem vedno delala le tiste z raznimi listki, ki sem jih položila na jajček. Hvala za nasvet, ki bo gotovo uporabljen nasledne leto. ez

tinca  

član od: 3.9.2001

sporočila: 907

19. apr 2006 11:26

Ta marmorirane pirhe (teoretično, ker jaz še tega nisem delala) narediš tako, da vsako jajce posebej zaviješ v čebulne liste in jih potem pritisneš gor z najlonko da jajce tesno ovijejo. Žilice iz čebulnih listov se lepo poznajo na jajcu. lp tinca Vsak dan eno kastrolco smeha vam želi Tinca

aki  

član od: 23.4.2004

sporočila: 1330

19. apr 2006 13:14

Ez, Jaz sem suhe olupke čebule kar z mečkanjem drobila in jih natlačila v najlonko, dala v sredo jajce ,zavezala in dala kuhat.Na enega sem dala celo česnove pa potem nisem ugotovila kateri je, na enega pa sem dala jabolčne olupke in je tidi zanimivo. Aki Sporočilo je spremenil(a) aki dne 19. apr 2006 13:15:18

ez  

član od: 18.5.2005

sporočila: 65

19. apr 2006 17:16

Tinca in Aki, najlepša hvala, pirhi pa izgledajo čudovito!!!! ez

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Trixi
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti