Poprtnik

Moycaa  

član od: 11.9.2004

sporočila: 738

tema odprta - 9. apr 2006 20:35 | ogledi: 3.911 | odgovori: 3

Lep večer!

Ali mogoče pozna kdo recept za poprtnik? Kruh, ki so ga včasih, mogoče še dandanes pekli ob Veliki noči. Naj bi bil to mlečni kruh. (?)

Hvala!

Moycaa

elaphus  

član od: 27.9.2002

sporočila: 6945

9. apr 2006 21:14

Moycaa, sem pogledala v Slovenski etnološki leksikon in tam piše, da je poprtnik (poprtnjak, božič, župnik, mižnik, stolnik, itd) božični kruh, glavna jed za tri svete večere. Izvira še iz predkrščanske dobe. Ime ima po mestu, kamor so ga položili (pod prt, na mizo). Spekli so ga za božič (torej ne za veliko noč) in je moral ostati na mizi do svetih treh kraljev. Največkrat so spekli tri hlebce (za vsak sveti večer enega), iz treh vrst moke. Moki so včasih dodali zelišča ali suho sadje. Ponekod so ga okrasili s testenimi okraski (ptički, petelini, voličk). V leksikonu pa nič ne piše, kako, oz. iz katerih vrst moke so ga pekli. LP cervus

Ella  

član od: 25.6.2005

sporočila: 60

9. apr 2006 21:53

Jaz tudi še nisem slišala, da bi se poprtnik pekel za veliko noč , pač pa za svete tri kralje (6.januar) Lp Ella

miia  

član od: 21.12.2005

sporočila: 791

10. apr 2006 9:04

Moycaa,recept za poprtnik dobiš v knjigiKRUH NA SLOVENSKEM,ČPZkmečki glas Ljubljana 1993, napisali pa sta jo S.Renčelj-M.Prajner-J.Bogataj. Zelo v redu knjiga, veliko receptov kruha in ostalih dobrot, ki so jih pekli včasih ponekod pa še dandanes. Veliko užitka ti želim pri peki. miia

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti