Pecivo / piškoti brez jajc

Veri  

član od: 21.10.2004

sporočila: 4272

30. mar 2006 15:23

Še ena ideja: prirejene tufahije: skuhaj olupljena in razpeščičena, ampak še cela jabolka v (lahko sladkani) vodi, daj ven in ohladi. Medtem naredi nadev iz rjavega sladkorja, kokosa in malo smetane, da dobiš gosto pasto. S to pasto potem napolniš luknje v jabolkih (od razpeščičenja),čez lepo nabrizgaš stepeno smetano in zgleda krasno, pa tudi dobro je! Pa razne sadne solate, lahko s takim domačim sladoledom, ki nima not jajc, pa tudi kak tisti "angleški" puding, ki se kuha oz. sopari se najde brez jajc. Potem so tu še razne zadeve iz kruha, ala grmada, samo da namesto jajc daš malo več kisle smetane. In seveda raznorazni zvitki, štrudli,... Za vlečeno testo ne rabiš jajc, nadevaš ga pa lahko s čimerkoli, sadje, skuta, kombinacija,... In tudi kaki žepki iz skutinega ali listnatega testa, polniš jih lahko z marmelado ali pa s pudingom (poglej na vrečko, da bo not res samo koruzni škrob, ne pa nič pšeničnega). Sicer pa lahko narediš puding sama iz gustina... Potem indijci ne uporabljajo prav veliko jajc, vsaj ne v sladicah, verjetno nimajo toliko kokoši. Poglej kake njihove knjige (v ang., seveda:), imaš razne halve, kjer se sicer uporablja pšenični zdrob, pa ga ti nadomesti s korzunim (polento), pa bo tudi dobro! Ena knjiga je tudi v slovenščini, Krišnova kuhinja,kjer so prav dobre sladice not! Sicer je nedavno izšla tudi neka veganska kuharica od slovenske avtorice, mislim, da se reče Matejina veganska kuharica, kjer so vse stvari brez jajc in tudi brez mleka. Sem jo pogledala, pa me ni prepričala, jedi mi niso zgledale ravno ne vem kako apetitlih, res pa je, da mam visoke standarde:) Ampak mogoče pa tebi prav pride kaka ideja. Pšenico sicer tam na veliko uporabljajo, ampak namesto moke daj gustin, namesto grisa pa polento, pa bo. Pa polentini ocvrtki, spet daj kislo smetano namesto jajc ali pa jih samo izpusti. Ponekod pa jih lahko nadomestiš s kislo smetano ali skuto ali pa s tofujem, ni isto, itak da ne,ampak mislim nadomestiš v tem smislu, da recept še vedno dela (konsistenca,...) Aja, mislim, da je Reca enkrat pisala, da se namesto jajc lahko uporablja lanova sluz, na to skoraj sigurno ni alergična. Laneno seme čez noč namočiš v vodi in potem tisto sluzavo vodo uporabljaš namesto jajc, ne me prašat za količine, ker nekak ne vem, saj še nisem probala. Jaz bi na tvojem mestu poizkusila spečt tudi kak ala biskvit, kjer bi namesto jajc dala not sadni pire... Povej, če te kaj zanima bolj podrobno ali pa če ti lahko še kaj pomagam, bom z veseljem, če bom lahko. Vem, da je bilo mojemu bratcu hudo, ko ni smel čokolade zaradi hemeroidov, ko je bil mali, pa bi vse dal zanjo, jaz pa nisem smela božat muck, pa sem si najbolj na svetu želela domačo živalco (tako, z dlako:)... Aja, vedno boš več idej dobila, če si ne boš rekla: tega ne smem uporabit, pa tega tudi ne, pa tega tudi ne... ampak če si boš naredila seznam stvari, ki jih punčka sme, pa potem iz tistega kombiniraš: saj ni tako malo, kot izgleda: TESTO: vlečeno, listnato, kvašeno (navadno, brez jajc), kvašeno-listnato, skutno in pa kak kolač brez jajc, piškotno (iz piškotov brez jajc)... KREME: skutna, smetanova, sadna, žele, karamelna, kavina (samo z aromo, seveda), maslena... PIŠKOTI: linške zvezdice brez jajc (teh se spomnim,da so v bazi, mogoče ti lahko kdo s + paketom pomaga najt še kake, v iskanje vpišeš brez jajc), makroni, hrustavčki, medenjaki brez jajc... KROGLICE: figovčki, polnjeni datlji (pač polni z maso iz mleka v prahu, namesto z marcipanom)... PRELIVI: vsi: karamelni, sadni,... SLADOLEDI: vsi sorbeti in granite, pa še nekateri z mlekom in smetano brez jajc OSTALO: marelični cmoki z gustinom, naredi testo kot za moje njoke, namesto moke vzemi gustin, sadni ravioli, tufahije, halva s polento, polentni ocvrtki, potica (v testu jajca niti približno niso nujna!), nadevaš jo lahko z rožičevim,kokosovim ali korenčkovim nadevom (veliko idej je v Goljatovi knjigi Potice), lahko narediš tudi mini izvedbe - mini potičke, za otroke zelo zanimive, štruklji (sirovi,sadni)... POtem pa te stvari kombiniraj, dodajaj kokos in rozine, sadje, karamelo, pa maš milijon variant! Veri

frina  

član od: 8.5.2005

sporočila: 3472

31. mar 2006 14:01

Skušala sem najti recept za tribarvno rolado ( sladkor, kokos, mleko v prahu), mislim, da je avtorica Dragička v eni izmed tem pred majem,ko sem jaz praznovala in je prišla moja prijateljica, ki ima alergijo na pšenično moko in jajca. Mogoče kdo uspe najti, ali pa se avtorica sama najde. frina

aki  

član od: 23.4.2004

sporočila: 1330

31. mar 2006 17:28

Bravo Veriful si se potrudila! Si moram vzet čas in natančno vse prebrat,ker poleg moje alergije (sladkor, jajca, kakao..) ima alergijotudi moj 9 mesečni vnuček(jajca, mleko in vsi mlečni proizvodi) in zdaj malo eksperimentiram, pa bom dobila kako idejo. Če pa kdo napiše ze sproban recept bom pa še bolj vesela. Brižit! Za alergike na gluten se dobi posebna brezglutenska moka in v bazi je kar nekaj receptov na to temo.Drugače pa jaz s tem nimam izkušenj. Veri je predlagala puding in zelo enostavno ga lahko pripraviš sama: domač puding: na vsak dl mleka ali soka daš 1 jž gustina zmešanega s 1/2 jž sldkorja (postopek je enak kot pri pudingu iz vrečke ) prednost domačega je v tem ker se lahko zmišljuješ razne kombinacije.Lahko ga uporabiš kot kremo na tortni podlagi in primešaš še koščke sadja.Prednost je tudi v tem,ker v sestavinah navrečki včasih pozabijo napisat take v manjših količinah, ki so pa za alergika lahko pomenbne. Drugače pa jaz jajca nadomeščam z laneno sluzjo (kjer gre za vezavo), za rahljanje pa ga bo bolje nadomestila žlica kisle smetane.LP Aki Sporočilo je spremenil(a) aki dne 31. mar 2006 17:34:56

aki  

član od: 23.4.2004

sporočila: 1330

3. apr 2006 23:06

Za vnuka,ki je alergik na jajca in mlečne izdelke se hotela narediti piškote ,pa se mi testo zelo drobi.Kako naj popravim zadevo, oz za kaj lahko uporabim to testo V testu so sledeče sestavine: 250g polnozrnate moke 250g ajdove moke 120g zgoščenega jabolčnega soka 120g sončničnega olja malo vode Prosim za kakšno idejo. Aki

lidka  

član od: 16.12.2002

sporočila: 3690

4. apr 2006 7:59

Kaj če bi poizkusili z laneno sluzjo? Jaz piškotov še nisem delal z njo, tako da ne vem, kakšen bo rezultat...

stana.r  

član od: 28.11.2004

sporočila: 2909

4. apr 2006 8:36

http://www.kulinarika.net/baze/recept.asp?ID=5042&besed Aki, mogoče bi poskusila narediti kaj po tem receptu. Enkrat sem delala podlago iz tega testa. Malo se je drobilo, bilo pa je zelo okusno. Po vrhu sem polila vanilijev sojin desert v katerega sem dala želatino, da je bilo bolj kompaktno in posula z kandiranim sadjem. stana

andreja č.  

član od: 3.4.2006

sporočila: 587

4. apr 2006 9:31

Lep pozdrav ,sem nova na forumih,tukaj pošiljam recept za vanilijeve rogljičke brez jajc.Recept je iz ene revije,moka je sicer navadna ampak mislim da ni problema če jo zamenjaš naprimer s pirino.25 dag masla,10 dag slad.v prahu,4 žlice kisle smetane,2 žlici vina,1 vanilin sl.,1 pecilni prašek,50 dag moke,sladkor za potresanje.Vse skupaj zamesiš pustiš pol ure počivat.Nato oblikuješ rogličke in jih pečeš pri 200 stopinjah andreja č.

val  

član od: 7.3.2006

sporočila: 665

4. apr 2006 9:36

Ste poskusili z brezglutensko moko,vem pa da se v Avstriji dobi tudi mleko,ki ne vsebuje laktoze(verjetnio je ravno v njej problem) Prilagam še recept za piškote brez jejc(jaz jih delam na strojčik). 45dkg moke(brez glutena) 25 dkg margarine 7 žlic sladkorja 7 žlic vode 1 pecilni prašek Lepše se delajo če testo nekaj časa počiva. Lep pozdrav Val val

aki  

član od: 23.4.2004

sporočila: 1330

4. apr 2006 21:05

Hvala za vse ideje, so romale v beležko in jih bom koristno uporabila med eksperimentiranjem. Čez dva meseca bo padla prva tortica. Do takrat bom naredila nekaj poskusnih variant v majhnem pekaču.Probala bom naredit nekaj čim bolj podobnega pravemu biskvitu. Aki

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti