Kaj je bohinj?

Ognjič  

član od: 18.1.2006

sporočila: 4733

10. feb 2006 8:47

mimika je napisal/a:
Ognjic, Cerklje pa mene vedno znova vržejo iz tira. Da ne more radijski lektor malo potelefonirati, vprašati 10 lokalcev, kako izgovarjajo ime svojega kraja in potem tako nauči spikerje. Na začetku je bilo grozno; vsakič, ko so prišle Cerklje na vrsto, je najprej sledila tišina in potem neko lomljenje jezika. Sedaj jim gre že bolj tekoče, žal pa vsak spiker drugače. mimika
Kot sem napisala, je bil vsemogočni akademik Toporišič gost novinarke Radia SLO, odpeljala ga je v Cerklje ob Krki (domačini sicer rečemo Crklje), kjer je nesramno vse popljuval (je poniževalno rekel, da se lokalna inteligenca nekaj gre), še prej jim je poslal dopis v kraj Cerklje ob Savi (tam mimo teče Krka), kar mu kot domačinu iz Posavja in kao intelektualcu ni za oprostiti ter povedal, da so se akademiki in strokovnjaki za slovenski jezik iz njegovo izgovorjavo tako odločili in ni variante, da bi karkoli spremenili, ker so pa ja vsemogočni in vsevedni. In tako, kljub temu, da poročevalec vremena iz letališča vedno opozarja, da kliče iz Cerkelj ob Krki, na nacionalnem radiu vztrajno poročajo o vremenu v Cirkljah. Kaj res ne more nihče tem ljudem prepovedati delovati na tako pomembnih področjih na republiški ravni, ko pridejo v tako zrela leta, da začnejo možgani malo na "aufbiks" delovati? Ognjic

Ognjič  

član od: 18.1.2006

sporočila: 4733

10. feb 2006 8:49

Mislila sem na akademike. ne na napovedovalce, oni pač morajo govoriti, kot jim tisti prvi predpišejo. Ognjic

mimika  

član od: 7.1.2002

sporočila: 2107

10. feb 2006 10:43

Ognjic, zelo se strinjam. Problem v naši družbi je še vedno v tem, da nekateri miselno tičijo v prejšnjem sistemu, ki ga ni zanimalo (kljub drugačni teoriji), kaj meni baza. Ni jim jasno, da za vsak projekt (pa naj bo deponija, cesta ali krajevno ime) rabiš podporo od spodaj. Povej mi še to: praviš, da se izgovarja Crklje? Z naglasom na prvem ali zadnjem zlogu? mimika

Ognjič  

član od: 18.1.2006

sporočila: 4733

10. feb 2006 10:53

Na prvem zlogu je naglas, vendar tako pravimo domačini, slovensko pa naj bi bile to Cerklje ob Krki - s širokim e (prvim). Na tistega Toporišiča sem pa še iz osnovnošolskih dni jezna, je učiteljica kar naprej njegove izume citirala, menda je pri njem diplomo delala. Kljub vsemu pa je bilo njegovo takratno delovanje v mejah normale, zdaj bi pa naj užival zaslužen pokoj in dal prostor mlajšim... To je moje mnenje. Me zanima, če kdaj novinarka Radia SLO Irena Majce to bere, bi morda lahko šla še naprej v akcijo, mi pa bi ji pomagali. Ognjic

Ognjič  

član od: 18.1.2006

sporočila: 4733

13. mar 2006 10:03

A veste, do so Cerkljani bili uspešni in so uspeli temu Toporišiču dopovedat, da so doma v Cerkljah ob Krki in ne v Cirkljah. Jupi, super, upam, da zdaj ne bo trajalo celo leto, da bodo napovedovalci nacionalnega radia to izgovorjavo osvojili. Ognjič

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?malaga
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti