Kvasova emulzija!!!'???

Teka  

član od: 21.8.2005

sporočila: 1151

10. feb 2006 18:48

Jaz, verjetno edina pa s to kvasno emulzijo nisem zadovoljna. Teka Sporočilo je spremenil(a) Teka dne 10. feb 2006 18:49:20

riba-ribica  

član od: 25.2.2005

sporočila: 1436

10. feb 2006 21:25

Lahko poveš natančneje, kakšne težave imaš? riba-ribica

Teka  

član od: 21.8.2005

sporočila: 1151

11. feb 2006 10:28

Že samo testo se mi zdi zaradi te mrzle emulzije prehladno in se mi sploh ne dviga lepo. Tudi hlebec mi je v pečici ob strani grdo počil, kar se mi drugače ne zgodi.Okus mi pa ni nič drugačen kot pri navadno vzhajanem kvasu. Res ne vem kaj falim? Sicer mi je pa kruh vedno odlično uspe,zato me zanima,kakšna je tista razlika. Teka

Reca  

član od: 1.3.2004

sporočila: 3814

11. feb 2006 21:19

Teka pa saj moraš vedno dodat vodo in da ne bo mrzla dodaj tako vročo kot jo želiš. Lahko pa emulzijo tudi malo pogreješ da se temu izogneš. Da ti kruh poči je pa krivo to, da je premalo vzhajan. Tudi če je v njemu luknja med skorjo in sredico je premalo vzhajan. Razlika med emulzijo in surovim kvasom je v tem, da pri emulziji ne rabiš pazit kako vročo tekočino dodajaš ker kvasovk ni več, struktura že pečenega kruha pa je tudi drugačna. Skorjica je tanjša, v kruhu je več mehurčkov in dlje časa ostane svež. lp Vesna

Reca  

član od: 1.3.2004

sporočila: 3814

11. feb 2006 21:31

Obljubila sem, da se bom pozanimala kako s to emulzijo naredit potico ali krofe in iztočasno uporabit mleko. Torej, včeraj sem vprašala mojstra Goljata in njegov nasvet je bil tak, da se naredi emulzija tako kot se jo pač dela in predno jo vmešamo v testo k njej prilijemo manjkajoči del vode, dodamo mleko v prahu in iz tega zamesimo testo. Lahko pa mleko v prahu nadomestimo tudi sladko smetano. Vse je odvisno od željenega okusa. lp Vesna

Lipa  

član od: 28.7.2003

sporočila: 243

11. feb 2006 22:56

Reca, In kakšno je potem razmerje smetana:voda, ker moramo verjetno smetano razredčiti. Zakaj se pa mleko ne bi smelo dodati, smetana pa? Ni mi jasno. Verjamem pa, da je za vašim (oz. Goljatovim) odgovorom neka logika. Če vam je slučajno povedal, bi prosila, da napišete, ker bi rada poizkusila še to varianto. Hvala in LP Lipa

Reca  

član od: 1.3.2004

sporočila: 3814

11. feb 2006 23:05

Torej, če narediš emulzijo pomeni, da daš cca 2 dcl tekočine - vode. K tej tekoćini dodaš še toliko mleka ali smetane da bo testo prave gostote. Kaj boš dodala in koliko pa je odvisno od okusa. Pri nas ne maramo okusa mleka, zato dodam mleko 0,5. Nekdo pa, ki mu tak okus paše, bo dodal 3,2 ali pa smetano ki ima še bolj intenzivni okus. Če pa želiš, lahko emulzijo že v štartu narediš kvas, sol in mleko. Teka sicer nisem probala, je pa Goljat včeraj potrdil tudi to možnost. Vse ostalo pa po receptu. Namesto navadnega kravjega mleka lahko daš sojino ali riževo, če ti to odgovarja. Možnosti je veliko kaj komu paše pa je tudi odvisno od vsakega posameznika. Probaj in poročaj. lp Vesna

aki  

član od: 23.4.2004

sporočila: 1330

12. feb 2006 2:17

Fora emulzije je v tem,da kombinacija kvasa,soli,tekočine in časaa(5-24 ur)pomori kvasovke in v tem času nastanejo encimi ki vzhajajo testo namesto kvasovk.Pri tem ni pomenbno katero tekočino uporabite.Poleg tistih,ki jih je naštela Reca,lahko uporabiš tudi jogurt,limonin sok,radensko z mehurčki(zelo priporočljivo za lažje vzhajanje polnozrnatega kruha).Medtem ko se dela emulzija ,se lahko v njej namakajo tudi razna semena(s tem postanejo bolj sočna in okusna).Zelo prikladno je tudi to,da emulzija ni občutljiva na temperature sestavin,tako kot kvasovke. Prednosti emulzije je kar nekaj -ne povzroča vrenja tako kot kvasovke -kruh se ne drobi -ostane dalj časa svež -lepše vzhaja -vzhajanje ni odvisno od temperature(vrhaja celo v nulti coni)(iz tega sledi da za nočno potico pa ni primerna) in še kaj bi se našlo Aki

Lipa  

član od: 28.7.2003

sporočila: 243

20. feb 2006 9:14

Preizkusila sem S-K emulzija pri sladkem testu. Naredila sem po Recinih navodili S-K-e z vodo, razliko tekočine sem po receptu nadomestila z mlekom. Rezultat . Doma hočejo še. 3x hura za Reco

nb  

član od: 29.11.2005

sporočila: 2339

21. feb 2006 6:32

Tudi moj drugi poskus peke kruha s S -K emulzijo je bil enak prvemu. Precej boljši kruh spečem na klasični način in bom pri njem tudi ostala. Kruh mi ne vzhaja nič lepše, drobi se mi tako ali tako ne, če pa ostane dalj časa svež mi je pa vseeno, ker ga vsaj vsak drugi dan tako ali tako pečem. Pojma nimam, kje z emulzijo falim, sicer pa glavno, da je kruh dober, pa naj bo z emulzijo ali brez. Nena

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti