Kefirjeva gobica

Julya  

član od: 9.12.2004

sporočila: 3277

1. jan 2007 17:55

Tudi jaz jih imam nekaj. Pošljite naslov na ZS. Julija

Loni  

član od: 12.12.2001

sporočila: 7859

1. jan 2007 19:22

Aja, pa ribi-ribici se zahvaljujem za poslane gobice, veselo rastejo. Moje prejšnje so po pomoti šle v pomije. Loni Makaroni

ajna  

član od: 7.12.2002

sporočila: 38

5. jan 2007 13:53

Sem Že mislil odpreti novo temo, pa sem se premislil. Upam, da se niso vsi, ki so zainteresirani v kefir in kombucho že naveličali teme. Zelo je treba biti pozoren v kakšni posodi imate gobice. Najboljše so steklene. Ne uporabljajte lončene posode, ker se lahko zastrupite. V Avstraliji sta zakonca delala kambucho v glaziranem lončenem loncu. Kemikalije so izločile svinec iz glazure in povzrocile zastrupitev. http://www.mja.com.au/public/issues/xmas98/phan/pha Dragan

Anomis  

član od: 4.11.2003

sporočila: 1175

29. maj 2007 10:58

Čao, no, sedaj imam pa še jst eno vprašanje o kefirjevih gobicah. sem dobila ene par teh spužvic, ki sem jih imela skoraj en teden v tistem mleku v kozarčku, kakor sem jih dobila, pa je to sedaj postalo ful gosto. Danes sem jih pa vzela ven in dala c cca 1 liter domačega, neprekuhanega mleka. No, sedaj pa malo iščem in berem, kako pa kaj naj s to gobico, pa vidim, da moraš imeti prekuhano mleko, gobica pa mora biti notri samo 1 dan? Prosim za kakršen koli nasvet za začetnika glede priprave kerfirja, res bom vesela. Do sedaj sem jedla samo kupljenega in mi je zelo všeč. Ker pa imamo doma domače mleko in sem čisto slučajno dobila tole gobico, pa prosim, če mi lahko malo pomagate pri "vzgoji". Hvala! p.s. priznam - tele teme še nisem v celoti "predelala", tako da, oprostite, če je bilo vse že opisano... Lep pozdravček, S.

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17787

29. maj 2007 13:05

Zakaj prekuhano? Zakaj en dan? Gobico imam v mrežici (v taki, v kateri prodajajo česen, ima čisto drobne luknjice), dam jo v mleko, pokrijem in dam v kuhinjski element (tam je toplo in ni napoti), preverim, če je mleko skisano (se vidi, da je zgoščeno), vzamem vrečko z gobico ven, jo pod tekočo vodo operem. Če mi je kefir premalo gost in kiselkast, ga pustim še nekaj ur na toplem, da se zgosti, premešam in nalijem v steklenico in dam v hladilnik. Prihodnji dan ga imava s kolegico za malico. Vrečko z gobico dam seveda v novo mleko. Koliko časa traja, da je kefir gotov je odvisno od:

1. razmerja med količino mleka in velikostjo gobice

2. od aktivnosti gobice

3. temperature mleka

4. najbrž še od česa ......

Se ravnokar dela kefir iz nekuhanega mleka. Razlika je lahko samo v tem, da so v nekuhanem že bakterije, ki povzročajo mlečno kislinsko vrenje, v prekuhanem jih je manj, seveda pa so, v steriliziranem jih naj ne bi bilo (ko ga odpremo, se seveda "okuži" z niimi iz zraka).

 

rimljanka

Julya  

član od: 9.12.2004

sporočila: 3277

29. maj 2007 14:35

Mogoče ima kdo  rešitev za mojo težavo. Kefir se mi ne naredi. Ne v enem, ne v dveh dneh, tretji dan pa nastane v lončku gmota, podobna skuti, ostalo je pa sirotka. Gobica je sigurno živa, ker raste, le kefir se ne naredi. Kljub že precej bogatim izkušnjam s pripravo, ne najdem vzroka. Zamenjala sem že nekaj vrst mleka, pa ni uspeha.

Hvala za odgovore. 

 

Julija

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17787

29. maj 2007 14:40

Jaz bi za začetek gobico dobro sprala in jo kak dan pustila v navadni vodi, to pa nekajkrat menjala. Meni se taka "skuta" naredi občasno, se mi zdi, kadar je preveč gobice glede na mleko in zraven še preveč časa pustim zoreti kefir. Ravno včeraj je bilo tako, sem potem vse zlila na cedilo, prestavila, kar je ostalo na cedilu v kozarček, pokritega pustila na pultu (od zjutraj do opoldan), okusn sirni namaz, ali kako bi rekla, je nastal. Je v času zorenja na pultu lepo sprmenil okus in se zgostil.

Zdaj čaka v hladilniku na uporabo.

 

rimljanka

Anomis  

član od: 4.11.2003

sporočila: 1175

30. maj 2007 9:54

Čao, Hvala za pojasnilo. Še eno vprašanje - imam tri gobice v velikosti recimo kostanja. Za koliko mleka to zadostuje? Sem včeraj zjutraj nalila gor skoraj 1 liter mleka, pa do danes zjutraj še nič ne kaže na kak kefir (posodo imam na pultu v kuhinji) - to je najbrž čisto preveč mleka? Lep pozdravček, S.

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17787

30. maj 2007 10:36

rimljanka je napisal/a:

Ravno včeraj je bilo tako, sem potem vse zlila na cedilo, prestavila, kar je ostalo na cedilu v kozarček, pokritega pustila na pultu (od zjutraj do opoldan), okusn sirni namaz, ali kako bi rekla, je nastal. Je v času zorenja na pultu lepo sprmenil okus in se zgostil.

Zdaj čaka v hladilniku na uporabo.

 

rimljanka

 

Zdaj se je izkazalo, da je nastal krasen, nežen, mehek, okusen sirni namaz.

rimljanka

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17787

30. maj 2007 10:37

Anomis, kje pa, samo najbrž si preveč neučakana. Samo malo potrpljenja, prosim. Po moj ebo popoldan že  OK. V pol litra mlka dam gobico velikosti morda malega kostanja, pa je kefir na toplem (recimo 15 st. C), narejen v manj kot dnevu. rimljanka

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Trixi
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti