Jedi, poimenvoane po znanih osebnostih

mimika  

član od: 7.1.2002

sporočila: 2107

15. jan 2006 16:47

Bernarda, panna cotta italijansko pomeni kuhana smetana. Panna je smetana, cotta pa je pretekli deležnik od nepravilnega glagola cuocere, ki pomeni kuhati.

*Etka  

član od: 19.2.2004

sporočila: 744

15. jan 2006 18:16

Mamamia. To je spletna stran prizvajalca Prešernovih kroglic. Mogoče bi bilo treba njih kaj povprašat. http://www.cukrcek.si/index.html Marjetica

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15821

15. jan 2006 18:36

O, hvala. Mamamia mamamia

frina  

član od: 8.5.2005

sporočila: 3472

15. jan 2006 20:19

Mamamia,ko sem danes naredila Dunajske valove in sem obisku to povedala, sem vedela, da preden bodo doma dokončali "pridelek", nihče ne bo vedel, kako se imenuje ( tako kot običajno pri drugih pevivih!), ampak bodo rekli:"Frinino pecivo pa je bilo dobro!". Sama že leta vpisujem v zvezek nabrane recepte. Včasih napišem datum, včasih vir, običajno pa "darovalca recepta". Tako se v mojem receptu pojavi :"Vikin domač prijatelj", Nevenkina rulada, Zdenkino skutno pecivo ipd. Včasih kako pecivo prvič poskusim ob kaki priložnosti in dobi ime kot npr. "Pravniško pecivo", ker sem ga prvič jedla na nekem zasebnem srečanju pravnikov. In ko doma rečem, da bom naredila "Pravniško pecivo", že vsi vejo kaj to, pa"KUlturniško torto" tudi. Čeprav v resnici tega imena izvorno nima. No, ja, recept gre naprej tudi z "novim" imenom. Večkrat se zgodi, da nam ponudijo pecivo, za katerega ime sploh ne obstaja. Na teh straneh sem ugotovila, da se "moje" Acovo pecivo ( po maminem bratrancu iz BG, ki ga ima najraje) imenuje Lepenski vir. Zato je včasih težko ugibati, kako se imenuje pecivo,ker izdelovalec ne ve imena. Včasih je tudi nerodno vprašati, ker je večja družba,včasih pa zgledaš takole, požrešen.Zato čisto razumem, da kdo za ime peciva sploh ne vpraša. PS Ob decemberskem obisku vetrovnega Dunaja sem si privoščila na postajališču kar dve vrečki Mozartovih talerjev, čeprav sem morala čakati 20 minut.Jih vedno naročim izletnikom na Dunaj, sploh če grejo na izlet. Očarali pa so me leta 1982, ko sem jih kupila v Salzburgu v renfuzi tako kot kroglice. Od takrat so na prvem mestu, takoj za njimi pa so že nekaj časa čokoladni bomboni z orehi, ki jih prodaja Kraš pod imenom Zagreb. Poskusite. frina

Loni  

član od: 12.12.2001

sporočila: 7859

16. jan 2006 10:58

Včeraj sem naletela na Carusove testenine z jurčki in slanino, ni slab recept (iz Sončne kuhinje). Loni Makaroni

sarabande  

član od: 1.5.2002

sporočila: 879

16. jan 2006 14:15

Waldorfska solata je mogoče še ena jed, ki bi jo lahko dodali tukaj, čeprav oseba, ki je odgovorna za to imenitno solato ni preveč znana. Torej Waldorfska solata je dobila ime leta 1896 po hotelu Waldorf-Astoria v New Yorku. Kar je mogoče pri tej solati najbolj zanimivo je, da je ni sestavil noben kuhar, temveč glavni kelner Oscar Tschirky. V osnovni (originalni) verziji ta solata vsebuje le jabolko, gomoljno zeleno in majonezo. Modernejše različice ji še dodajo razne dodatke, kot so na primer orehi, rozine in drugo suho sadje, limonin sok itn. Miroslav Vulović

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17786

16. jan 2006 16:33

Kaj pa kajzerice, najbrž je ime po kakem "kajzerju", ali se pač motim? rimljanka

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15821

16. jan 2006 16:42

Za Waldorfsko solato mi je znano, kako je nastala, za kajzerice pa ne vem. Zdaj se mi tema o znamenitih jedeh kar širi. Po prvi zasnovi sem imela v mislih le jedi, poimenovane po osebnostih, pa se je hitro izkazalo, da jih lahko delim na zelenjavne jedi, predjedi, glavne mesne jedi, sladice itd, potem se je iskristalizirala še ideja za jedi, poimenovane po lokalu, kraju ali deželi izvora (waldorfska solata, dunajski zrezek, češki cmoki, lotarinška pita...), pa še kaj bi se našlo. Moja mapa se pa polni. HVala vsem za ideje! Mamamia mamamia

Reca  

član od: 1.3.2004

sporočila: 3814

16. jan 2006 20:52

Schwarzvaldska torta, bi rekla da je ime dobila po kraju. Lani sem v Ameriki jedla napoleonove rezine. Bila je sestavljene iz plasti listnatega testa, vmes pa nekakšna kavina krema. Tudi okrašena je bila s to kremo in na njej se je bohotilo kavino zrno. Solnograški žličniki. Imenujejo se po Salzburgo in meni niso prav nič dobri, pa tirolski cmoki in dunajska salonska pljuča. Mislim pa, da je še veliko tega, samo radovedne moramo bit. Jutri pa zate mamamia pogledam v Ljubljani za to kavno skodelico. Ti javim kaj sem izvedela. lp Vesna Vesna Milek Recko

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15821

17. jan 2006 9:47

Joj, Reca, hvala ti za pripravljenost, da mi pogledaš za to skodelico. Pa tudi za ostale namige - pri vsem tem človek pozabi na take dobrote, kot so schwarzwaldska torta in drugo. Solnograjške žličnike jaz obožujem oziroma v prteklem času sem jih, trenutno so miprepovedani (jajca, jajca...)Pljučk sicer ne maram, zato pa imam toliko raje tafelspitz - saj veš, dunajska kuhana govedina... Za Napoelonove rezine pa sem na internetu izvrtala recept...Če rabiš, pošljem. Pozdrav, Mamamia mamamia

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti