Jedi, poimenvoane po znanih osebnostih

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15821

12. jan 2006 9:32

Hej, Anera L., hvala za ta link. Jezik pa res ni problem, jaz celo ločim hrvaščino od srbščine... Dolgo se mi nisi oglasila, včasih sva še izmenjali kakšno besdo. Javi se kaj na zasebno pošto, boš? Mamamia mamamia

pppp  

član od: 1.12.2005

sporočila: 231

12. jan 2006 9:47

mislim, da je tudi majoneza poimenovana po enem kuharju z podobnim priimkom. pppp

mimika  

član od: 7.1.2002

sporočila: 2107

12. jan 2006 10:35

Ena izmed razlag imena majoneza je, da se imenuje po Karlu Lorenskemu, Mayennskemu vojvodi (Charles de Lorrain, duc de Mayenne). Sicer naj bi bila omaka znana že prej, to ime pa naj bi dobila šele po bitki pri Argesu leta 1589. Pred odločilno bitko si je omenjeni vojvoda vzel čas in dokončal svoj obrok, to je piščanca z majonezo, in potem porazil Henrika 4. To je samo ena od teorij.

terlikar 1  

član od: 10.3.2005

sporočila: 994

12. jan 2006 21:41

Poleg vseh naštetih so mi na pamet padli še piškoti sv.Hildegarde,za katere sem recept našla v knjigi sestre Vendeline. Bernarda

Alya_88  

član od: 12.1.2006

sporočila: 9

13. jan 2006 8:45

spomnim se samo na Mozartove kroglice, ki jih pa obozujem:) drugace pa ne vem. Alya_88

terlikar 1  

član od: 10.3.2005

sporočila: 994

14. jan 2006 16:15

Hej,veste na kaj sem se ravnokar spomnila-na Trumanova jajca.To sicer res ni jed,pa vendar. Pa mogoče čisto izven konteksta:pijača zmešana iz polovice rdečega vina in polovice malinovca(razredčenega)se pri nas imenuje Mussolini. Bernarda

Bernarda  

član od: 18.1.2005

sporočila: 298

14. jan 2006 18:36

danes sem delala PANA COTA-pa ne vem po čem se to imenuje Bernarda

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15821

14. jan 2006 18:39

Ja, točno, Mussolini špricer..Trumanovih jajc pa se spomnijo naši starši, iz Unrinih paketov takoj po vojni... Se mi je nabral kar lep seznam različnih jedi, brskanje po internetu pa je dalo še dodatne rezultate predvsem o osebnostih, po katerih se jedi imenujejo. Še posebej zanimiv je skaldatelj Rossini, po katerem se imenuje ne le sloviti torunedos, pač pa tudi številne druge jedi. Rossini je bil tako zasvojen shrano, da je celo nekatere svoje klavirske skladbe poimenoval na primer Redkvica, Kisle kumarice, Rozine in podobno. In pravijo, da je v življenju jokal tri krat: prvič, ko je njegova opera doživela debakl, drugič, koje slišal igrati na violino Paganinija, in tretjič, ko so s e peljali s čolnom po reki, pa je košara s puranom, polnjneim s tartufi, padla v reko... Tudi Nellie Melba, po kateri se imenuje sladica Breskev melba, je zaslužna za imena več jedi, poleg breskve se ponjej imenuje tudi ena vrsta toasta... Glede majonze podrobnosti še iščem, sem pa že našla slovitega gospoda, pokaterem se imeuje bešamel omaka itd....Res zanimivo branje...Mamamia mamamia

frina  

član od: 8.5.2005

sporočila: 3472

15. jan 2006 15:07

Slovenske kuharive poznajo Vodnikovo smetanovo pogačo ( I.Ivačič). Novejše so Prešernove kroglice, ki sem jih dobila za Novo leto in Prešernove fige, do katerih pa imam, zaradi novejšega tolmačenja o Doktor Fig, fig, odklonilen odnos. Imajo zanimiv okus in sem jih dobila v dar prav pred kratkim. Iz mojih kuharskih listin,to je zapiskov so mi znani: Tolstojevi jurčki ( popečeni jurčki z grojerjem), Beethovnovi možgani in Einstainova mrzla riba. Obstajajo tudi Šarkelj kralja Stanislava ( Poljski kralj Stanislav Leszczynski), Mozartova kita ( kvašeno testo na osem pramenov),Schillerjevi kodri( nimam recepta),papeške kremowki iz Wadowic, alkoholne kremne rezine, ki so šle v slast papežu Janezu Pavlu II., ki v orginalu vsekujejo jajčni liker, papeš pa je jedel še tiste s špiritom (!) ( iz članka o papežovih rezinah). Tudi pizza Margerita je bila menda pripravljena v čast italijanske kronane glave. Kolikor vem, je tudi šarlota poimenovana po neki modrokrvni gospe. Za konec bi še navedla sendvič, ki me bo vedno spominjal na republiško tekmovanje iz angleščine l. 1973, ko sem prvič prebrala izvor imena sendvič. Pa mogoče še Mozartove talerje, ki se mi zdijo dosti boljši od znamenitih kroglic. Pa Tudjmanova torta, ki sem jo našla v bazi receptov. Sicer pa mi njavče pomeni občutek, ki ga imam, ko kdo od preiskuševalcem mojih umetnij izjavi: "Tole Frinino pecivo, zrezek, je pa dobrer.!" In seveda se najbrž potem imenuje po meni, kajne. frina

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15821

15. jan 2006 16:30

No, pa sporoči recept za tvoje pecivo, te uvrstimo na seznam...Če si sladkosneda, boš tam nekje blizu torte Pavlove, šarlote Malakoff, če pa bolj mesojedka pa te bomo dali nekam k Chateaubriandu, Karađorđe zrezku, tournedosu Rossini ali pa h kaki perutnini... Meni so tudi Mozartovi talarji boljši od kroglic, samo dokaj redko se dajo dobit. Sandwich je bil zanimiv gospod, ja, tudi o Margheriti že nekaj vem, tako o pici kot o koktajlu. Pa zrezek Holstein, crepes Suzette, cvetača du Barry--- ena osebnost večji uživač od druge....Kot mi na Kulinariki Ko smo že pri prešernovih kroglicah: morda kdo ve, kje se dajo kupit skodelice za čaj ali kavo, običajne oblike in črne barve. Zanimivost skodelice je v tem, da potem, ko jo napolnimo z vročo tekočino, postane svetla in se na njej vidi izpisana zdravljica, na enem delu pa se izriše tisti ovalen Prešernov lik. Ko se skodelica ohladi, je znova vsa črna. Jaz sem to dobila za darilo in v njej polno Prešernovih kroglic), ampak doslej je še nisem videla za kupit, bi pa jo rada dala komu za darilo. Mi lahko kdo na forumu pomaga? Mamamia mamamia

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
malo za hecNikita
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti