Mini potica

Antian  

član od: 1.9.2004

sporočila: 19

tema odprta - 14. sep 2005 13:45 | ogledi: 6.476 | odgovori: 11

Zopet se obračam na vas, drage forumovke in dragi forumovci, z vprašanjem. Tokrat me namreč zanima, kako narediti lepe mini potice? Take, da so, ko jih narežemo lepo okrogli (koščki namreč), podobni koleščku. Že v naprej hvala za odgovore!

Lp Tina

anja  

član od: 2.9.2001

sporočila: 1431

14. sep 2005 14:22

Mislim da je res lepa mini potička, če jo spečemo v malem kovačniku (okrogel model s stožcem na sredini). Tako naredim jaz za veliko noč, da io moj sin nese k žegnu, v sredino pa dava pirh. ANJA

breda  

član od: 28.7.2003

sporočila: 113

14. sep 2005 15:41

Na tem forumu je recept pod imenom mini potica na hitro.Hitro pripravljena, lepa in dobra. breda

Antian  

član od: 1.9.2004

sporočila: 19

14. sep 2005 16:14

Bolj sem imela v mislih zelo zelo majhne koščke, velikosti za približno dva grižljaja. Če ima mogoče kdo idejo kako napraviti take majhne potičke? LP Tina

tjas  

član od: 15.4.2003

sporočila: 2437

14. sep 2005 16:25

Tina, a ti bi v bistvu rada, da je klobasa bolj majhna, da ko ro razrežeš na kolobarje, so ti ravno za dvakrat v usta ali prave mini potičke, da bo vsaka potička za dva grižljaja???? Če so ti pomembni le majhni kosi, potem ti svetujem potico na način moje mame; ona je ne peče v tistem okroglem pekaču z rogom na sredini ampak na tavelikem pladnju od pečice. Razvalja testo po pultu, ga namaže z nadevom, zrola v klobaso in pleloži na pekač, obložen s peki papirjem - kot recimo štrudelj. Namaže po vrhu s stepenim jajcem in v peč. Ko je pečena, je taka lepa svetleča temno rjava (od jajčka). Tako je potico pekla moja nona in tako jo dela tudi moja mama. Klobase naredi dolge za cel pekač in tanjše (recimo za pest malo večjega otroka). Tudi ko vzhaja, ostane klobasa bolj tanka in rezine potice so ravno za dvakrat ali trikrat v usta dat. Če pa bi rada imela mini potičke, bi pa jaz na tvojem mestu po zgoraj opisanem postopku naredila klobaso, jo dala v hladilnik za nekaj časa, da rata bolj trdna, in potem z dobrim ostrim nožem narezala na kose recimo 3, 4 centimetre dolge in te kose spekla (tako kot pitulice od jade). Tako boš dobila prave mini potičke. Upam, da ti to kaj pomaga. Lp, tjas

frina  

član od: 8.5.2005

sporočila: 3472

14. sep 2005 22:16

Pri nas imamo specialiteto, ki se imenuje "ritke". Majhen zvitek narežemo na majhne koščke, cca 7 cm. To, po čemer sprašujete pa bi moralo biti tanko razvaljano testo, recimo dvakrat zavito, pa dobro "črvivo". ZVitke pa šele potem narezati, ko se speče v ravnem pekaću. frina

mperhaj  

član od: 10.9.2004

sporočila: 207

15. sep 2005 7:08

Jaz delam velikokrat majhne štrukeljčke. Razvaljam testo ga namažem za širino žlice to je kakšnih 4 do 5 cm, zvijem odrežem stran z koleščkom za flancate in jih narežem na 3 cm z robom od krožnika, da se lepo zaprejo na vsaki strani. Je malce zamudno delo ampak za spremembo in ponavadi gre to bolj v promet kot potica. lp Mateja mperhaj

Veri  

član od: 21.10.2004

sporočila: 4272

15. sep 2005 11:22

Mateja, nisem čisto razumela, kaj odrežeš stran s koleščkom za flancate (to je verjetno isti kolešček kot az testenine rezat, ne?) - mogoče konce? In namažeš samo en ozek rob testa - a ostalo pa se ne zlepi skup, ko zviješ, ni trdo, če delaš tako z vlečenim testom? Ga namažeš s kakim oljem prej ali kaj podobnega? Koliko testa je potem nenamazanega in zvitega - cca 20-30 cm? A to delaš na ta način samo iz kvašenega ali tudi iz vlečenega testa? Oprosti, če težim, pri poticah nisem najbolj doma (v bistvu sem naredila klasično potico samo eno, ta ej sicer uspela:))... Veri

urssula  

član od: 25.1.2005

sporočila: 234

15. sep 2005 11:45

Mislim da Mateja dela tako, da naredi testo kot za potico, ga enako tudi razvalja, potem pa namaže na začetku pas 5 cm, ta del, kjer je namazano zvije, potem pa odreže tako, da ima dolg svaljek, ki je seveda namazan, ter ga nareže na majhne koščke. Potem pa ponovi postopek: spet namaže, zvije, odreže, razreže in tako naprej, dokler ne zmanjka testa. Ne vem če sem kaj pomagala, vendar ne vem kako bi še bolj razumljivo povedala. Drugače pa Mateja, moja mami ravno tako dela te majhne štrukeljčke in je prava mojstrica. Le da ona ne reže s krožnikom, ampak kar z nožem, tako da potem, ko so pečeni, zgledajo zelo lepo in se s koncev vidi da je štrukeljček zvit in da je notri nadev. Aja, pa še to. Ona namaže kar celo testo, kot za potico, potem pa zvije par cm, odreže, nareže, spet zvije,.... Tako da se ne matra z mazanjem vsakič posebej pred zvijanjem. LP! urssula

Veri  

član od: 21.10.2004

sporočila: 4272

15. sep 2005 12:15

Aha, hvala urša! Sem trapasta, da se nisem spomnila, da odreže - logika! Eh, zadnjih 14 dni mam mal gužvo, pa spim po 1,5h/noč, pa se mi že malo pozna... bo boljše, ko se naspim, upam, da mi bo ta vikend ratalo... Veri

stasafrank  

član od: 29.6.2003

sporočila: 518

15. sep 2005 14:42

Priporočam da si sposodiš knjigo" Andrej Goljat: Potice" - na koncu knjige so recepti za sladke in slane potičke premera cca 5 cm. Superca recepti (preizkušeno!) tudi za "normalne" potice. Staša Frank Sporočilo je spremenil(a) stasafrank dne 15. sep 2005 14:45:13

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Venturini
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti