Shranjevanje jagod

burbonka  

član od: 15.5.2005

sporočila: 402

tema odprta - 9. jun 2005 8:53 | ogledi: 10.073 | odgovori: 16

Trenutno je na vrtu veliko jagod, ki bi jih rada spravila za zimo.

Marmelado sem kuhala lani (in predlani ...), ki je zaradi neprivlačne sivo-rjave barve nihče ne je (čeprav je sicer dobra). V zmrzovalniku se prav tako niso najbolj obnesle.

Ali obstaja domač recept, da shranjene jagode ne potemnijo? Kako jih je najbolje shraniti?

Hvala vnaprej!

burbonka

NIA  

član od: 21.10.2004

sporočila: 208

9. jun 2005 9:44

za v zamrzovalnik jih potreseš s sladkorjem.so zelo v redu NIA

HSIMONA  

član od: 22.10.2003

sporočila: 64

9. jun 2005 11:23

Marmelada je ostane lepe barve, če ji jodaš rdeči ribez. Lp, Simona simona homšak

Lijana  

član od: 6.12.2002

sporočila: 1603

9. jun 2005 11:53

Cele zamrzujem samo gozdne jagode in jih pozimi uporabim za rolade. Drugače jih pa zmiksam, dam v modelčke za led, ko zmrznejo jih stresem v vrečke ali pl. posode.

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17787

9. jun 2005 17:56

Enkrat sem delala jagodno marmelado v mikrovalovki (recepta seveda nimam), letos pa po receptu s spodnje spletne strani (saj me ne bodo linčali, če jih citiram?????????????) http://www.************.si/recipes.php?S= Jaz se sicer mer držim popolnoma "od oka", ker veliko vlagam in skoraj ne uporabljam tehtnice in ostalih merilnih pripomočkov, pa je vseeno vse OK. Obakrat sta bili marmeladi povsem rdeči, tista iz mikrovalovke je ohranila tako barvo do "pojedenja", letošnja pa je bila narejena v nedeljo in je čudovite barve. Morda velja poskusiti. Morda še to: jagode, ki sem jih uporabila letos, so bile zelo temno rdeče. Vem še za eno marmelado, kjer se uporabijo jagode. Recept je bil objavljen pred leti v Jani. Natančnih mer nimam, jaz delam po občutku: 1,5 kg rdečega ribeza, s peclji, le opranega, zalijem s kake pol litra vode, dodam cimetovo palčko in kuham. Ko ribezove jagode spustijo sok in postanejo svetle, odcedim na cedilu za solato, sok pa še enkrat precedim, da odstranim morebitna ribezova semena. Cimetovo palčko odstranim, če vam je okus po njem zelo všeč, jo pustite še nekaj časa noter (je pa odvisno, kako velika je palčka in kako aromatična je). V sok dodam slab kilogram narezanih jagod, ki sem jih prej posladkala, premešala in pustila stati, morda kako uro. Dodam še kake pol litra borovnic. Sladkam po okusu (jaz uporabljam zelo malo sladkorja - morda 30 dag na kilogram sadja, delam pa tudi marmelado z umetnimi sladili - in malo sladkorja, v katerem sadje mariniram -, da ima več arome) - ker je mama diabetik. Kuhamo, da se zgosti. Ni potrebno, da je popolnooma gosta, še posebej, če ribez ni bil zelo zrel. Pektin v njem bo kmalu povzročil želiranje marmelade. Meni se zdi to ena od najbolj okusnih marmelad. Res pa ima eno pomankljivost: vse 3 vrste sadja nikoli niso zrele hkrati. Jaz zadevo rešim tako, da jagode, narezane na koščke, posute s sladkorjem zamrznem in uporabim, ko je zrel ribez. Če gredo takrat tudi borovnice (seveda gre za gozdne, ne ameriške!) že h kraju, se seveda tudi zmrznejo. Sem pa delala to marmelado (ker so zaloge prehitro pošle) tudi že iz samega zamrznjenega sadja enkrat sredi zime, pa ji ni nič manjkalo. Poskusite, ne bo vam žal. rimljanka

burbonka  

član od: 15.5.2005

sporočila: 402

9. jun 2005 18:50

Punce, hvala za ideje! Rimljanka, tale jagodni džem bo že ta vikend v kozarcih. Tudi kombinacija z ribezom kmalu (bom do tačas pač zamrznila jagode). Res hvala za ideje!!! In še nekaj me zanima: kako je z obstojnostjo manj sladkih marmelad? Zelo so mi všeč manj sladke, vendar morajo pri nas zdržati kakšno leto, ker jih jemo zelo počasi oziroma porabimo v glavnem za pecivo. Lp, burbonka

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17787

9. jun 2005 20:49

Kar se mojih izkušenj tiče, so povsem obstojne. Saj gre vedno tako: če je shranek sterilen, se ne more pokvariti. No, lahko pride do kakšnih kemijskih sprememb, nikakor pa nimajo prstov vmes bakterije in glive (plesni, kvasovke), ki običajno pokvarijo marmelade (no, tu vidimo, kaj je relativnost: marmelade se seveda pokvarijo nam, glive in bakterije pa živijo v raju: okoli in okoli njih sama hrana,ha-ha-ha). Ne glede na to, ali uporabljam umetna sladila (uh, marmelade je tako malo, da ti je takoj jasno, zakaj so diabetične marmelade tako drage) ali pa zelo zmanjšano količino sladkorja, se redkokdaj kakšen KOZARČEK pokvari. Res pa je, da odprt ne more čakat prav dolgo. Jaz zato uporabljam male kozarčke, vi pa - za enkratno rabo pri peki peciva. Kozarčke pomijem, mokre postavim za 4-5 minut v mikrovalovno in jih v njej pustim, da se toliko ohladijo, da jih z golimi rokami vzamem iz pečice. Pokrovčke (po resnici povedano, uporabljam tudi že uporabljene, če so še OK) prekuham v okisani vodi, jih jemljem iz vrele vode in vročo marmelado takoj zaprem. Kozarčkov NIKOLI ne postavljam na glavo, jih pa VEDNO pokrijem z brisačo, da se počasi ohlajajo. Čez čas se zaslišijo poki, ki oznanjajo, da so se pokrovčki zaradi podtlaka (hladna marmelada in komaj kaj zraka nad njo - polnim skoraj do roba, kake pol cm pod - imata pač manjši volumen kot vroča) vbočili. To je znak, da je shranek dobro zaprt. Shranke hranim v kleti, kjer je TEMNO (nujno, sicer se začne spreminjati barva shrankov), tiste, ki si jih odnesem za sprotno rabo v Ljubljano, pa kar v omari v predsobi normalno kurjenega stanovanja. Pa je, razen res izjemoma, vse OK. Res pa je, da mora biti sadje za tovrstno shranjevanje zrelo, čeprav ne preveč. Aromo pač poudarja sladkor, zato vedno dodam malo sladkorja sadju in ga mariniram, čeprav potem sladkam z umetnim sladilom. Preizkušeno se ne obnesejo, razen zrelih sliv, fig in še česa (kar ima pa preveč glukoze za diabetike), shranki brez sladkorja ali sladila. Enostavno premalo arome, okusa. Le pogumno torej. Še en namig: dajte v kakšen kozarček jagodne marmelade malo cvetkov bezga - s škarjicami porezanih s kobula, če odpadajo sami, nimajo več veliko arome. Zanimiva varianta. Pa poročajte o vtisih. Vesela bom še kakšnega vašega posebnega recepta. Priznam pač, da uživam v pripravi raznoraznih shrankov, a v majhnih količinah in v majhne kozarčke. In če/ko imam čas, seveda. Uživajte ob kuhanju, v teh mrzlih dneh prav pogreje tako delo. rimljanka

burbonka  

član od: 15.5.2005

sporočila: 402

10. jun 2005 11:00

Rimljanka, res hvala za vaše izkušnje Toliko stvari ste mi razjasnili, ki jih nisem imela koga vprašati ... Tudi jaz shranjujem marmelade v majhne kozarčke, v temno klet in se kar obdržijo. Jagodna sicer tik pod robom še malo bolj potemni (polnim jih do 1 cm pod robom), ostale so v redu. (tudi vložene paprike in kumarice pod robom potemnijo - a je bolje polniti res skoraj do vrha?) Lani sem kuhala tudi grozdno marmelado - pravzaprav žele. Ker ni bilo veliko časa in je z želirnim sredstvom zelo enostavno ... Okus grozdne marmelade (vrsta grozdja -jurka) mi je res izjemno všeč. Sem pač doma v vinorodni Štajerski ..., kjer je grozdja na pretek, ha, ha ... Letos, če bo le čas dopuščal, jo bom skuhala brez želirnega sredstva. Od lani imam še spravljene: malinovo, robidovo, ribezovo ... In "sivo" jagodno, ki bo romala med kakšne plasti v biskvitu, da ne bo preveč vidna . Sicer sem lani jedla izjemno dobro slivovo marmelado (bolj džem) z manj sladkorja. Če bodo slive pri moji mami dobro obrodile, jo bom letos naredila. Moja mama je včasih dala v slivovo nekaj kapljic ruma ali slivovega žganja. Meni je sicer bolj všeč kar sam okus po slivah. Glede posebnih receptov pa tako: ker res uživam pri kuhanju marmelad sem si izpisala kar nekaj raznovrstnih receptov. Recimo, izjemen okus naj bi imela ribezova marmelada s cvetovi sivke (sem nekje prebrala, da so začimbe vaša strast). Žal še nisem poskusila, ker vsi cvetovi romajo v omaro. Nekje imam tudi nepreizkušen recept za jagodno marmelado z zelenim poprom. In za vrtnično marmelado oz. žele ... Bom še malo pobrskala po receptih, se vsega ta trenutek ne spomnim. Sicer pa je cimet kar stalnica v nekaterih marmeladah, tudi klinčki se včasih znajdejo v kozarcu. Sploh pri marmeladah bolj neizrazitega okusa, kot so npr. češnje. Veliko marmelad razdelim za božič in novo leto. Iz navadnega rjavega ovijalnega papirja izrežem krog, ga poveznem preko pokrova in zvežem z rafijo. Na kozarček pa nalepim res lepo etiketo, na katero napišem vsebino in letnico polnjenja. So bili do sedaj še vsi zelo veseli! Ostale marmelade pa tako, kot sem zapisala, jemo zelo počasi ... Jutri bo na vrsti jagodna in bom poročala o barvi in okusu. Lp, burbonka

megi  

član od: 9.10.2001

sporočila: 334

10. jun 2005 11:12

Jagode zamrznem v sladkorni raztopini. Vodo prekuham in osladkom in jo ohladim. Očiščene jagode prelijem s to raztopino in potem zamrznem. Jagode ne spremenijo barve kot pri kompotu. martina

juhica101  

član od: 28.10.2003

sporočila: 814

11. jun 2005 21:18

Poskusite žele iz rabarbare in jagod. Ali pa slivov z orehi... Lp juhica

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17787

11. jun 2005 22:08

Burbonka, se priporočam za jagode/zeleni poper. Saj imam vse na našem trgu dosegljive knjige o shrankih, pa še kaj, pa domišljijo, ampak včasih je fajn dobit še kaj. Saj ne, da vse naredim, že branje je prav zanimiva reč. Upam, da je današnja marmelada uspela. Pozdrav. rimljanka

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Trixi
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti