Siri

uharica  

član od: 20.12.2004

sporočila: 137

tema odprta - 10. maj 2005 10:53 | ogledi: 4.197 | odgovori: 11

Prosim, poučite me malo o sirih. Namreč poznam tako malo vrst sira, da me je sram .

Npr.: mozzarela: mlad sir, blag okus, manj masten;

feta sir: mlad sir, slan, bolj masten;

tolminski: zrel sir, relativno močan okus, bolj masten ...

Pa to me zanima za tiste, malo bolj osnovne; vem, da je sicer sirov milijon.

Hvala že v naprej!

uharica

Gabriela  

član od: 25.10.2003

sporočila: 112

10. maj 2005 11:12

Odlično vprašanje - odgovora žal ne vem, sem enaka nepoznavalka. Jem jih pa rada... Bi pa bila zraven doborodošla informacija o namembnosti, npr. feta sir: mlad sir, slan, bolj masten, - za solate, namaze... l.p.

Veri  

član od: 21.10.2004

sporočila: 4272

10. maj 2005 11:53

tudi jaz nimam ravno pojam, ampak da vsaj pokažem dobro voljo: parmezan: trd sir, dolgo zorjen, močnega okusa, bolj masten, se težko reže in lahko drobi, navadno se ga riba (na drobne luknjice), uporaben za na testenine, lazanje in pa za v razne nadeve (nadevane bučke, ...), tudi za potrest po kaki solati, se ne stopi tako hitro, zato fajn, če rabiš trden sir, boljši je tisti, ki ga kupiš v kosu, dober nadomestek za pravi parmezan je Zbrinc. jošt: mehek, srednje dolgo zorjen (ni svež, ni pa še trd), navadno zori v plastiki, v kateri ga prodajajo, precej nemasten, milega okusa, se lepo reže na rezine in se jih da lepo zvijat in z njmi okraševat razne jedi, se hitro in lepo stopi, paše povsod, kamor paše sir, meni je zelo všeč za zgostit kake omakice ali za v zelenjavni vok, na tortilje (nariban na velike luknjice), primeren tudi za gratinirat. Primeren za vse s plitvejšim žepom (študenti, mamice z veliko otroki,...:) feta: mlad, zelo slan (ne solit jedi, če daš not ta sir!), navadno ga prodajajo v slanici ali pa vakumsko zapakiranega, lahko je čisto mazav, kot kak namaz ali pa v bolj trdnih koščkih, obstaja tudi feta iz kozjega, ovčjega mleka,... V suhi snovi ima sicer več masti kot kak drugi, ampak v samem volumnu pa manj, ker je zelo mald, svež sir, kar pomeni, da ima veliko vsebnost vode, tako da brez skrbi za obline:) Super za polnjenje raznoraznih zadev, nam je najbolj všeč v polnjenih kalamarih (lignjih), sicer lepo zgosti omake, ampak jih zelo zmotni - če vas to ne moti, je zelo dobro (samo res ne solit v tem primeru), trši primerki so primerni tudi za narezke, bolj kremaste pa lahko tudi nabrizgate na kanapejčke (lahko jih še zapečete v pečici) ementalec: zanj so značilne luknje in kar se mene tiče so deli z veliko luknjami boljši pa pika!:) precej masten in dokaj trd, ampak niti približno ne tako kot parmezan, fajn za marsikaj, za gratinirat, za narezke, sendviče, okraševanje, za na jace na oko, meni so všeč vlivanci zapečeni z ementalcem,... livada: tudi ta ima luknje, ampak veliko manjše kot ementalec in jih je več. Ima tudi svoj nadomestek najboljšega soseda, ki tudi ni slab. je milega okusa in zelo fajn za v sendviče, lepo pa se tudi stopi in je kot taka primerna za v omake, voke,... najljubši sir mojega najbljubšega fanta:) mozzarella: zelo mald sir, ki ga prodajajo v vodi (slanici) v različno velikih kroglicah. Dela se ga tako, da se testo dobesedno gnete in oblikuje te kroglice, zelo zanimivo, ni kaj:) Sir je zelo blagega okusa, elastičen, lepo se reže in težko riba, ker je zelo mehek, primeren za povsod, kjer rabiš nevsiljiv sir, da pridejo do izraza še druge sestavine - v raznih lazanjah, tudi na pici, sendvičih, narezkih, nabodalcih s surovo zelenjavo, lahko ga tudi mariniraš,... več glej v temo mozzarella gorgonzola: mehek masten sir s plemenito plesnijo, močnega okusa, primeren da ga mešate z manj izrazitimi siri (mozarella, gavda, ementaler,...) dobra v okakah in prelivih za testenine, tudi za gratiniranje, če jo mešate še s čim (kak drug sir, smetana, mleko, jajca,...) Več pa drugič:) PS: v eni od letošnjih številk Lise Čarovnije okusa, je bilo veliko o sirih... če katero zanima, se jo splača kupit, saj ni tako draga. Veri

Loni  

član od: 12.12.2001

sporočila: 7859

10. maj 2005 13:58

Za moje pojme je zbrinc zakon. Loni Makaroni

dj  

član od: 14.1.2003

sporočila: 445

10. maj 2005 14:11

Loni, zbrinca ne poznam. Kakšen je? Jaz obožujem feto, dimljene sire, tilzit,.. Veliko sirov dobim iz Češke in Slovaške. Ti so pravi specialiti za sire. Meni jih prinese znanka. Prav zanimiv je sir, ki je pleten v drobne kitke. Izgleda kot pleteni špageti, struktura pa je vlaknasta. Čudovit je kot prigrizek k pivu ali vinu. Je malce bolj slan. Ponekod ga tudi dimijo. Postopka ne poznam. Vem samo, da se dela v krpu in z palicami vleče sirno maso, da postane nitkasta. Podobno kot delajo kitajci rezance. Nekoč sem jih gledala na telviziji. Samo, da oni rezance delajo na suhem, sir pa se dela v kropu.

Veri  

član od: 21.10.2004

sporočila: 4272

10. maj 2005 14:15

Zbrinc je po lastnostih in okusu podoben kot parmezan, kot sem zgoraj napisla. Veri

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15822

10. maj 2005 14:37

Joj, dj, tisti sir v kitkah je res usper. Tudi jaz sem ga enkrat dobila s Češke (ali slovaške, ne spomnim se več), enkrat sem si ga tam sama kupila, zdaj pa si mi naredila skomine po njem. Jaz pa imam rada sire z zelišči za mazanje (boursin na primer, ali tartare), pa tiste sirove trote z orehi in lososom. Brie me ne navduši, camambert tudi ne, sirov s plesnimi sploh ne maram. Imam pa to praviloma doma, ker ima take sire rad mož. Sebi dam na sirovo ploščo kocke ementalerja, kakšnega prekajenega sira ali takšnega s poprom in zelišči, pa smo vsi zadovoljni. Mamamia mamamia

dj  

član od: 14.1.2003

sporočila: 445

11. maj 2005 15:20

Ja tisti z orehi (torta) je res čudovit. Ampak zelooo drag.

matpre  

član od: 10.5.2005

sporočila: 7

11. maj 2005 20:10

Edamec je zakon...sam jst mu rečem ˝adamc˝! matpre

vcibej  

član od: 31.1.2004

sporočila: 1264

11. maj 2005 20:25

Odkar sem prišla z Provanse in privlekla s seboj vse mogoče in nemogoče sire sem še bolj navdušena kot prej. Prej moje " znanje " o sirih ni preseglo ementalca in livade za pohat. Pa še Tolminc mi je blizu po okusu - potem se pa konča. Rada bi vedela kateri siri pašejo skupaj na sirovo ploščo in kaj zraven ponudimo. Govori se o grozdju, figah, medu, orehih. Katero h kateremu? In prosim ali ima dimljen sir, ki je zgoraj omenjen kakšno ime? In je kakšen, ki bi svetoval še kakšno vino se poda k različnim sirom? Lumpica

elaphus  

član od: 27.9.2002

sporočila: 6945

12. maj 2005 7:36

Daljnega leta 1996 je Mlekarna Celeia izdala drobno knjižico z naslovom "Skrivnosti naših sirov". Lumpica, v njej sicer ni vseh podatkov, ki jih želiš, v bistvu je to bolj reklama za njihove sire, nekaj malenkosti pa se v tej knjižici le lahko prebere. LP cervus

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Trixi
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti