Irska

Veri  

član od: 21.10.2004

sporočila: 4272

tema odprta - 9. maj 2005 12:53 | ogledi: 10.504 | odgovori: 30

Hojla!

Dolžna sem vam proročilo o Irski, ne? No, torej, v bistvu sploh ne vem, kje naj začnem, saj imam glavo polno vsega, sploh ker sem v pet. zjutraj še bila tam, popoldne pa sem že tu delala:)

Sicer pa: julia je krasna gostiteljica, zelo gostoljubna in prijazna, kar lahko potrdijo tudi drugi gostje (migla bi znala tu kaj pripomnit:) Jedli smo po irsko, pa po slovensko, pa pogledala sem si njihove klife, kak gradek, trdnjavo, se kopala v oceanu (grem vednop v vsako, ampak res vsako, še tako mrzlo vodo, ampak kaj tako mrzlega, kot je bilo to, še nisem doživela!!!), skratka, ni mi bilo dolgčas (a je kdo dvomil o tem?:) Ok, pa lepo po vrsti:

Irska:

narava in kulturna krajina:

- zelo zelena, čeprav v glavnem ni veliko gozda (na zahodni obali, kjer sem bila), v glavnem samo pašniki

- povosod ovce - te imajo bele kožuščke kot naše, ampak čisto črne glave, prav hecno! in

- pašniki, ki jih ne kosijo, ne gnojijo in sploh ne obdelujejo, saj ovce vse popasejo:) sami grmički, trava in mali grički, premera par metrov, razgibano in lepo

- vmes, med pašniki so vedno kamniti zidki, ki zelo spominjajo na tiste v Istri in dalmaciji! So pa mej evseh mogočih oblik, samo ravne ne!

- tudi krav je veliko in so zelo pisane, različnih barv, veliko je tudi rdečkasto rjavih (prave irke, ne?:)

- čebel in metuljev skoraj ne vidiš, so pa čmrlji in mušice:)

- ogrooooooooooooomno robid, borovnic in jagod pa nisem videla

- gozda kot sem omenila skoraj ni, je pa veliko šavja, lepo za biologa, za ostale pa verjetno ne tako zelo lepo:)

- lahko vidiš, kako režejo šoto, jo sušijo in si potem z njo kurijo

- veliko jezerc, vsaj na tistem delu, kjer sem jaz bila:) in tudi ogromno močvirij - kot sem že omenila: zelo lepo za geologe in biologe, ki smo se čisto raznežili ob močvirjih... (za ostale pa ne vem, koliko so jim močvirja všeč, pri nas so jih vedno izsuševali...)

- mesteca mala kar se tiče prebivalstva in velika po površini, saj blokov razen za turiste (apartmaji) ni! Veliko je tudirstičnih mestec!

- hiše so v gl. pritlične ali enonadstropne in enodružinske, razen v strogih mestnih centrih se tudi ne držijo skupaj, ampak ima vsaka hiša precej velik vrt - teraso oz. bolje rečeno zelenico, ki pa je ne uporabljajo toliko kot mi naše... ljudi na njihovih dvoriščih oz. zelenicah skoraj ne vidiš... (pri nas vsi zunaj jemo, čim je možnost, pri njih pa je to malo težje, ker se vreme kar naprej spreminja...)

- še vedno vidiš hiše, ki so še sedaj krite s slamo, pravijo jim cottage, vendar v nasprotju s pojmovanjem prejšnjega stoletja, danes to pomeni, da si zeloooo bogat, saj je tako streho treba vsaki 2 leti obanvljat in to precej stane....

vreme:

- zelo spremenjlivo: razen na moj rojstni dan je vsak dan deževalo, ampak dostikrat ne veliko in ne močno. Se navadiš in te ne moti toliko, ampak vseeno pa je hladneje kot pri nas - imeli smo okoli 16 stopinj največ in irci in sploh irke so bili že zelooo malo oblečeni: jaz sem se zmrzlivček oblačila v majco, pulover, flis in vetrovko in si vlekla gor nogavice čim dlje na goleni, da mi ne bi v hlače pihalo, one so pa hodile okoli v japankicah in majčkah na naramnice - me je zeblo, že ko sem jih gledala!

- sicer pa skoraj vsak dan vsaj nekaj minut tudi sonce in praktično tudi vsak dan dež...

promet:

- po levi, kar verjetno že veste:)

- Irci so zelo uvidevni in prijazni vozniki, nikakor ne nevljudni in tudi vedno pozdravijo na kaki malo bolj osamljeni potki, če tečeš mimo in zelo previdno prehitijo:)

- v manjših mestih sploh ni ne pločnikov ne peš poti... Malo zoprno za tečt, ampak ker na srečo ni veliko prometa in ker tisti, ki so, ne gonijo, ni problema:)

- skoraj ni sprehajalnih poti, razen ob turističnih zanimivostih

- ceste so se meni zdele čisto ok, ampak ostali slovenci pa so se na veliko pritoževali nad njimi!

- ob strani in na sredini cest imajo v asfalt vgrajena mačja očesa, tega drugje še nisem videla

- prometni znaki so pogosto kvadratni in rumene barve, obrnjeni pa z vogalom kvadrata navzgor, kot kak deltoid, na njih pa so pogosto zelo relativna navodila: npr.: SLOW ali SLOW DOWN ali REDUCE SPEED (nič pa za koliko, na koliko,...) Problem na Irskih cestah, kakor tudi siceršnji problem na Irskem je v gl. alkohol!

- Glede privezovanja pasov in ostalih predpisov so še malo zadaj, ampak se zelo trudijo!

Irci in Irke:

- so precej XXXL..., predvsem pa imajo hecne postave (gledano z očmi slovanke, seveda:), namreč tudi zelo zelo obilne ženske se ne zredijo toliko v ta zadnjo, v prsi še manj, v glavnem se jim vsa maščoba kopiči na trebuhu!!! mam pa že rajši veliko rit in prsi kot pa trebuh:)) 80 kilske gospodične so za tamkajšnje pojme zelo suhe in se tako tudi obnašajo v barih:) meni je bilo to prav srčkano, nekatere pa moti...

- pojejo ogromnoooooo mesa!!!, sicer pa še krompir in čebulo, sodeč po njihovih zabavah, kulinaričnih knjigah in receptih... Zelo radi imajo tudi sladkarije, ki jih je pri njih ogromno (kupljenih, seveda) in so res dobre, to je za priznat:)

- in popijejo ogromno piva, baje pa večinoma Heiniken, ne pa Guinnes, kar bi bilo za pričakovat... No, objoje se jim pozna (meso in pivo...)

- zelo malo kuhajo doma, glede na ogromne aleje s pripravljeno hrano v trgovinah, vse dobiš že pripravljeno, od apple crumbla do katerekoli omake, marinirano meso, že narejen chop-suj,... kar češ, skratka! Tista pripravljena hrana niti ni slaba, samo meni se je spahovalo po njej:)

- otroci grejo dostikrat študirat v večja mesta in pridejo samo za vikend domov, včasih pa grejo že veliko manjši v internate in pridejo domov samo 1-2x na mesec!!! (GROZA!!!) zato se dostikrat med počitnicami za 2x poveča št. prebivalstva določenega kraja! počitnice imajo tako kot mi.

- imajo veliko otrok, 3 je že malo, kar je logično, saj so zelo katoliška dežela, vendar teh otrok ne vidiš tekat po ulicah in zelenicah, kot je to navada pri nas, čim se pokaže sonček... Vidiš jih edino v shopping centrih s starši - tu tudi vidiš, da je otrok veliko, saj so oddelki s cunjami za otroke ogromni!

- zelooo radi nakupujejo! Tisti ki jih skrbi za nas, da preveč kupujemo, bi morali videt Irsko! Tam je med delovnimi dnevi, ob 11h dopoldne pred nakupovalnim središčem, velikim kot naš BTC, v mestu z enako ali manj prebivalci, vse polno in zaparkirano!!! To me je čisto vrglo! Seveda sem našla razlago:

- veliko žensk ni zaposlenih, ampak doma pazijo otroke, kar je logično, saj jih imajo veliko, veliko jih je tudi samo polovično zaposlenih (za 4 ure), da so več doma. Tako imajo seveda več časa tudi za nakupovanje, ki je kar nekak šport...

šport:

- razen tega (nakupovanja) pa nimajo nobenega športa! Zdravo življenje jim je deveta briga, šport pa španska vas! V 8 dneh sem videla 1 žensko tečt, pa še to imam močno na sumu, da ni bila Irka, poleg tega je bila popolnoma izčrpana...

- Na lep sončen vikend pri nas mrgoli tekačev, rolarjev, kolesarjev, sprehajalcev, da se moraš že kar umikat in vijugat po poti, vse gore so polne ljudi, vsa igrišča so natrpana, da moraš čakat, da prideš na vrsto... no, tam ni tako: na orgomnem igišču lepo sončno nedeljo sem videla kake 4 ljudi, ki so igrali nek

- keltski ala baseball, ki se igra z neko hecno palico, zgleda zelo staromodno...

- imajo pa tudi nek svoj keltski nogomet, ki se igra z nogami in z rokami! Ampak težko kje vidiš karkoli migat!

- Tudi spehajalcev psov nisem videla, v gl. imajo pse zunaj na dvoriščih in jih ne vodijo na sprehode...

- tudi ob jezeru nisem videla veliko ljudi, pravzaprav razen enkrat, nobenega...

kaj se splača videt:

- vsekakor klife! So krasni, visoki, lepi, in direktno odsekani v morje - če ležiš na robu, je to res nepozabno doživetje!

- najbolj mi je bil všeč Aron island, kjer so tudi klifi in sicer nezavarovani, tako da si res lahko šel do roba, ne da bi plezal čez ograje in bi te drugi čudno gledali... na Clifs of the mother so namreč ograje, se da prit čez in tudi nihče ne teži zaradi tega, samo pa res zelo piha in te skoraj odpihne čez rob - verjetno so zato tudi postavili ograje:)

- zeloooo staro grobnico, oz. vhod vanju, ki ga označujejo tri skale, ena na drugih dveh! Nam, slovencem je čisto nepredstavljivo, kako se taka stvar toliko časa obdrži, saj se pri nas vsake 100 let vse poruši zaradi potresov, tam pa ostanejo stvari po 4 -5000 let!!! Skratka impresivno!

- ocean - ker je lep in velik! Je pa tudi peklensko mrzel, mi lahko verjamete na besedo! ko sem delal potapljaški tečaj v piranu sredi zime me je zeblo ko cucka, ampak nič v primeri s tem! Zunaj je bilo mrzlo, vsaj za moje pojme, ampak ko sem prišla iz vode, se mi je zdelo ful toplo! Ker je bilo v vodi tako mrzlo, da praktično nisi mogel plavat! (pa je sicer plavanje res moj šport:) Ko sem prišla iz vode, sem imela celo kožo čisto rdečo in se nisem ogrela še par ur! Ampak sem pa plavala v atlanitku:) (čeprav ne prvič:)

- pube: ker je to pač neka nacionalna znamenitost! Ker vsi hodijo v pube, tudi otroci in ker v njih ne smejo kadit, so precej bolj prijetni od naših lokalov, v katere me bolj težko spraviš, razen če imajo res ločene prostore:)

zanimivosti:

- na Irskem lahko voziš brez izpita: samo L moraš imet na avtu... SVAŠTA!!!

- na Irskem lje navada, da prirediš mašo na domu - nekja plačaš župniku in pride na dom maševat. Povabiš najboljše prijatelje, sorodnike in sosede, po maši pa sledi nekakšna zakuska z veliiiko hrane in kot nekako druženje, kot pri nas srečanja sorodnikov:)

- v irskih šolah ne moreš učit, če ne govoriš irkega keltskega jezika (gelik nekako se izgovori, julia, popravi me:)

- zelo veliko povpraševanje je po zdravstvenih delavcih, ki imajo tudi zelo fajn delavnike, sploh v primerjavi z našimi (3x na teden po 4 ure:), saj je na Irskem veliko prizadetih ljudi - zaradi genske izolacije in zaradi alkohola med nosečnostjo ali dojenjem...

Gotovo sem še kaj pozabila, pa me spomnite, če vas še kaj zanima... lep pozdravček, in naredite si doma kak apple crumble, mi si ga bomo v spomin na irsko, ko bomo meli "predavanje o Irski" s slikami, seveda:)!

julia, lep pozdrav, in hvala še enkrat za vse!!!

PS: Slikala sem v gl. irsko, hrano bom pa doma, ko bo čas in ne bo treba pošiljat slik na mail, ker to precej časa traja. V kratkem dobite moje slikce, zdaj sem komaj prišla (v soboto zvečer sem se vrnila prav domov domov, sem imela obveznosti v petek takoj, ko sem priletela in še celo soboto) in me v nedeljo najprej fant ni spustil nikamor:) Sva si pa naredila zelenjavni vok in zapečeno polento, gratinirano s sirom - zdravo življenje od merkatorja, ga moram pohvalit, ker je res dober:)

PPS: aja, pa še to vam moram povedat, da med tem ko me ni bilo, je fant enrat kuhal in naredi rižoto z morskimi sadeži po enem receptu od tu in zelo pohvalil:) sta z bratom vse pospravila:) tako da se ni za bat, da bi stradal, če me ni, čeprav pravi, da je pogrešal mojo kuhinjo:) Dobi danes gratinirane šparglje pa še kaj - vsekakor skuhtno sadno torto:)

Veri

tjas  

član od: 15.4.2003

sporočila: 2437

9. maj 2005 15:27

Super Veri, tale potopis je bajen, so me že skomine prijele. Takoj po Nizozemski začnem šparat. Če ne gre z rolerji, bova peljala s sabo pa kolesa Tjas

Veri  

član od: 21.10.2004

sporočila: 4272

9. maj 2005 16:15

ja, tjas, za rolerje res ni najbolj prijazno, če si navajena vozit po pločnikih in kolesarskih, če pa te to, da voziš po cesti ne moti, bi se kar dalo - ceste so, sicer dokaj ozke, ampak tudi dokaj neprometne, vsekakor pa lahko take zbereš... In tudi ne divjajo tako kot pri nas, ko dobim adrenalinski šok vsakič, ko se z rolerji odpravim iz našega konca Lj, iz katerega se ne da prit po nobenem pločniku, ker en del poti pač ni ločnika, pa ne glede na to v katero stran greš - tako da moram vozit po cesti in sem se že navadila, da mi vsi trobijo in kažejo raznorazne variante razgibavanja prstov in da me seveda vsakič kdo skoraj povozi... Ampak glede tega so Irci veliko bolj prijazni, to naj te ne skrib, res ne divjajo tako kot pri nas! Glede girčkov in dolinic pa tako: ni tako hudo, ko sem jaz tekala tam okoli, jih niti nisem opazila! Saj ne rečem, da jih ni, ampak so taki nizki, kratki in prijazni (z majhnim nakolonom), ne pa taki ko naš Vršič... Verjemi mi, da če jaz tako rečem, so fajn, ker jaz sicer nisem največji ljubitelj klancev, imam že tistega v naši ulici čisto dovolj (je daleč največji v okolici...) Super za kondicijo, za ostalo pa ne preveč - sploh za kolena, ko se ti mudi, ko si mulec in vsak dan laufaš na bus...:) Biciklistov - turstov sem pa kar nekaj videla, očitno je to dokaj popularno tam... Res so fajn ceste za bicikel, niso tako strme in niso tako prometne! Pa preberi si knjigo od Branka Gradišnika, ne vem točnega naslova, mislim, da je ravno S kolesom po Irskem, ali kaj podobnega, pa saj ni napisal toliko knjig, da se ne bi vedelo, katero mislim, če vprašaš po knjižnicah - se fajn nasmeješ!:) Amapk če gresta z biciklom, obvezno vzemita s sabo pelerino, ki zanesljivo ne premoči in tudi tiste nepremočljive hlače, ker res, brez pretiravanja, vsak dan dežuje, in če bosta vedrila in čakala, da bo nehalo, ne bosta nikamor prišla! Ps: hvala da si se javila, da vem, da se je vsaj ena pretolkla čez tole in da nisem čisto zastonj pisala!:) Sploh nisem vedela, da sem tooooliko napisala! Pa res so povsod ovce:) Veri

vcibej  

član od: 31.1.2004

sporočila: 1264

9. maj 2005 16:31

Veri očitno si dobro izkoristila čas preživet pri Juliji. Prav lepo si vse opisala. Kar malo sanjaš ob tvojih opisih, čeprav se mi marsikaj zdi čudno in neobičajno. Veri, povej še kaj o cenah v trgovini, pa vstopnine za znamenitosti in kaj si prinesla tvojemu dragemu za spominček. Preveč radovedna? Lumpica

Julya  

član od: 9.12.2004

sporočila: 3277

10. maj 2005 9:58

Veri, tako slikovito si opisala Irsko, da sem jo kar s teboj podoživljala. Priznam, da me že dolgo mika in tole tvoje pisanje je še en razlog več, da se kmalu odločim in obiščem to čudovito deželo. Res kar predstavljam si jo v živo, pa tebe in Julijo, kako kuhata in pečeta. Lepo je potovati po lepih deželah. Julija

uharica  

član od: 20.12.2004

sporočila: 137

10. maj 2005 10:21

Super poročilo. Napiši še, kje na Irskem si bila. Verjamem pa, da si uživala 100/uro, da pa je Julija super gostiteljica, pa sploh ni nihče podvomil ... uharica

Veri  

član od: 21.10.2004

sporočila: 4272

10. maj 2005 10:22

Ne ne, lumpica, te čisto razumem, sem tudi jaz tak firbec:) cene: - znamenitosti: za nekatere ni treba nič plačat - predvsem za tiste, ki so na prostem, ali pa samo kaj simboličnega - 1 ali 2 evra (240-480 sit), včasih imaš tudi študentske popuste, se splača rečt, tudi če nimaš sabo izkaznice, ker je navadno niti ne zahtevajo - draga pa so prevozna sredstva, predvsem trajekti, čeprav priznam, da smo se kar dolgo vozili in še v obe smeri je bilo, ampak vseeno (15 evrov az študente), bus v drug kraj oz. na letališče (13 evrov za odrasle), ampak sem bila trapasta, da sem pozabila vprašat za študentsko... Sicer je vlak tudi pri nas drag, ampak ladje smo pa navajeni bolj poceni, ker so navadno sponzorirane od države - tam očitno niso... - bencin je dražji: navadno 1,03 evra/liter, v bolj odmaknjenih delih pa še celo malo več 1,08,... kar je približno 240 sit (toliko je en evro), kar je več kot pri nas, če se ne motim (jaz mam dizelca in v tem času predvsem kolo, zato že dolgo nisem tankala:) - knjige: približno enako kot tu, nekatere celo precej cenejše, nekatere malo cenejše, nekatere pa celo dražje, ampak v gl. cenejše, vsaj tiste, ki sem jih jaz gledala - pri nas je vseeno vsaj še ena knjigarna vmes, ki zasluži... Potem se pa čudijo, ko bomo vsi začeli prek amazona kupovat! če pa dobiš knjigo za pol cene v knjigarni!!! - material za ustvarjanje: kakor kaj: štampilkjke in kaki kalupi precej ceneje, štance prav tako, šablone isto kot tu, modelirne mase vse po vrsti precej dražje... ostalo cca isto ali malo dražje - hrana: odvisno kje jo kupiš: na splošno malenkost dražja, ampak zelo odvisno kaj: * kikirikijevo maslo (tam je bila 2x večja skodelica kot pri nas 1 evro - 240 sit, pri nas pa 2x manjša 680 sit...) in ostrigina omaka in take stvari so cenejše kot pri nas, * zelenjava v zelenjadnici tudi - korenje pol evra (cca 125 sit, pri nas pa 200 sit...), paprike vse enako (pri nas je praksa, da je zelena cenejša, rdeča pa najdražja skoraj celo leto, le poleti se obrne) in tudi cenejše kot pri nas (saj tu so res ful drage - obožujem papriko...) * pač pa so vse take osnovne stvari dražje: moka je precej dražja, margarina ipd... maslo verjetno ne, ker tam skoraj samo maslo uporabljajo in ga dajo dobesedno na vse!!! celo na kruh s klobasico, pa če si to lahko predstavljate ali ne! * hitra hrana je malenkost dražja, ni pa take hude razlike, saj tudi dobiš več kot pri nas - jedli smo chips and cheese - to je pomfri z naribanim sirom čez - tisti n jihov cheddar me ni glih impresioniral, ok, ampak precej brez okusa, pa imam sicer rada take "brezvezne" oz. poceni sire: gavda, jošt, livada, ementalec, pri njih je pa v gl. cheddar, ki je čisto oranžen! * dražja so tudi semena za zelanjavo, rože... - cunje: spet odvisno kje kupiš: v gl. malo dražje, ne pa dosti dražje kot tu, imajo pa tudi eno trgovino z zelo poceni cunjami - veliiiiiko ceneje kot pri nas! In dobre kvalitete, vsaj do zdaj je tako izgledalo - jaz se na cunje ne spoznam ne vem koliko, edino, kar me je mami res uspela naučit glede tega in mi je že dostikrat prav prišlo, je, da vedno vedno pogledam material in kupujem bombaž - še nikoli mi ni bilo žal:) Tu je tudi odg., kaj sem prinesla fantu: midva sva oba zelo praktična človeka, ki najbolj ceniva uporabna darila:) - kar ste verjetno že ugotovili/e, glede na dosedanja darila:), zato mu nisem nosila nobenih spominkov ala deteljice ali podobnega, na čemur bi se mu potem nabiral prah, ampak sem mu raje nakupila bokserc (mislim, da vsaj 8 in je zračunal, da je to pribl. toliko kot jih je prej imel:), seveda čisti bombaž:), pa en spodnji del trenirke, take bolj tanke za poletne dni, ker take tanke ni mel, pa eno pižamo iz takega fajn jersyja, T-majca in kratke hlače, se ne vidi, da je to v bistvu pižama, da zgleda čisto ok tudi za na basket, če bi kdaj pozabil vzet k meni stvari za košarko in bi se mu mudilo:) Pa še eno spet zelo športno majco brez rokavov - to je v bistvu tok zame kot za njega:), ker ga bom v njej gledala:) - mu zelo paše:) Vse že z veseljem nosi:) Ker se dobro poznava, vem, kaj mu bo všeč in to niti ni problem, je pa res, da nisem vedela, da mu bojo boksarce tooook všeč:) - bile so vseeno precej cenejše kot pri nas, pa sem bila malo skeptična... Ampak očitno so ok in zelo lepo mu pašejo:) ostalim sem prinesla, če sem kaj videla, nič velikega, ker me sicer kregajo, da majo potem občutek, da morajo tudi oni kaj prinest, če kam grejo, česar seveda noben noče... Mami sem kupila knjižico o sirih, sestri en njihov kamenček z vdolbinico - irski marmor, ki ga zglancajo in naredijo malo vdolbinico vanj, ki jo moraš gladit, kadar si živčen:), enemu prijatelju kamenček iz plaže, za kar me je prosil:) - pa naj še kdo reče, da današnja mladina gleda samo na denar!!!, sebi pa precej materiala za ustvarjanje, nekaj kuharic in ene sp. hlačke za 2 evra:) - od vsega bojo meli kaj tudi drugi, da ne boste rekle, da sem egoist:) Za brata in očeta nisem našla nič pametnega, nihče od njiju ne mara okrasnih predmetov in sem sklenla, da jima raje kdaj naredim sheppard"s pie in apple crumble:) bosta bolj vesela kot 100 deteljic:) Veri

Veri  

član od: 21.10.2004

sporočila: 4272

10. maj 2005 10:24

Bila sem v malem mestecu, blizu Galawaya, tako da smo tudi tam velikokrat bili, to je oboje čisto ob atlantiku, na zahodni obali Irske, tik pod tistim zobom na severu, ki ga dela irska. Nisva pa skoz samo pekli in kuhali, smo tudi malo okoli skakali:) Veri

Jacha  

član od: 28.1.2004

sporočila: 105

10. maj 2005 10:41

Joj, napisala si tako dobro, da bi takoj šla na Irsko. Namreč že zelo dolgo si namreč želim iti v tisti konec. NO, pa saj enkrat se mi bo tudi to uresničlo. Lp, Maja Sporočilo je spremenil(a) Jacha dne 10. maj 2005 10:42:23

Loni  

član od: 12.12.2001

sporočila: 7859

10. maj 2005 10:45

Bravo, Veri. Moja sestra je meni z Irske prinesla mini kuharico (zakon), bombažne gate in "fulkul" nogavice, progaste s pujsi, vse v večih barvah... Loni Makaroni

uharica  

član od: 20.12.2004

sporočila: 137

10. maj 2005 10:47

Veri, jaz sem itak dobila bolj občutek, da si samo okoli skakala in nič kuhala&pekla. Sicer pa je prav tako! Če je pa tolk stvari za videt! (Moja mami je bila v Galawayu, pa še zdaj sanja, kako lepo je tam ...) uharica

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti