Kakšne vrste peciva spečti za 60.let?

Veri  

član od: 21.10.2004

sporočila: 4272

21. apr 2005 10:16

Marta, mene pa zamimajo tile recepti: rumova in kokosova pita, žarbo in julka šnite, kvne kocke s smetano in šahovnica in ali je mozaik pecivo isto kot črno-belo pecivo? Tiste, ki so v bazi, bom že našla, če pa jih imaš kje spravljene, se priporočam za link:) me pa zanimajo tudi tisti, ki niso objavljeni... Veri

marja44  

član od: 20.1.2005

sporočila: 57

21. apr 2005 21:42

Pozdravljeni! Sem bila nerodna in najprej napisala vse recepte,ki jih je želela Veri, nato pa sem šla iskat linke za šahovnico in julka šnite in ko pidem nazaj na temo jih ni bilo nikjer več. Če kdo ve ,kaj narediti, da se ne izbriše kar napišeš ga prosim za pomoč.Če se pa res vse izbriše pa bom recepte posredovala jutri. http://www.kulinarika.net/forum/topic.asp?TOPIC_ID=3725 marja44 Sporočilo je spremenil(a) marja44 dne 21. apr 2005 21:43:50

Veri  

član od: 21.10.2004

sporočila: 4272

22. apr 2005 9:56

Marta, hvala za link in trud in hvala za vnaprej za recepte! Če se bojiš, da se ti bo kaj zbrisalo, lahko sproti vse opčrniš in spraviš kot copy (to delam jaz pri mailih), ampak v tem primeru ne moreš kopirat linkov, razen, če imaš računalnik, ki ima več možnosti spravljanja: copy1, copy2,... Sicer je najbolj praktično, da odpreš več internetnih strani, več kulinarik (klu Slo) in potem v eni pišeš, iz drugih pa kopiraš linke. Včasih se da rešit kaj tudi z back gumbom, ne pa vedno. Veri

marja44  

član od: 20.1.2005

sporočila: 57

22. apr 2005 12:20

Lep pozdrav Veri in ostalim. Pošiljam recepte, ki jih želiš.Hvala za objasnilo, praksa dela mojstra. Recept za šahovnico sem kopirala iz svojega Worda, je pa last nekoga iz Web kulinarike.(linka ne najdem več) ŠAHOVNICA Recept za ful dobro pecivo. Narediti ga je treba tri dni pred uporabo, da se prepoji v hladilniku. V hladilniku ga lahko hranimo, če ga ne zmanjka prej, deset dni. Spečeš temen in svetel biskvit.Vsakega razrežeš na deset trakov po krajšem delu pekača. Biskvit: 4 jajca, 8 žlic vode, 25 dag sladkorja, 25 dag moke, 4 žlice olja, pecilni, vanilij. V temni biskvit daš 4 žlice kakava in malo manj moke. Karamelna krema: pol kg sladkorja raztopiš v karamel na majhnem ognju, čez naliješ 1 liter mleka, mešaš, da zavre.Ko preliješ z mlekom, začne vreti, ne se ustrašit. Posebej zmešaš 4 žlice moke in 1 dcl mleka. Počasi dodajaš skozi cedilo vreli masi. Kuhaj še 5 minut. V mlačno vmešaj 1 margarino, ter malo ruma. Ohladiš. Oblate za napolitanke namažeš z maso, da se zmehčajo. Nato položiš na sredino izmenično svetel in temen trak biskvita, vmes namažeš s kremo. Oblate zviješ na tesno okoli biskvitnih trakov in zaviješ v folijo, ter daš v hladilnk. Pacanja je za eno uro, peciva pa je zelo veliko. RUMOVA PITA Testo: 50 dag moke (pol ostre,pol mehke) 15 dag margarine 25 dag sladkorja 2 jaci 1/2 praška za pecivo Nadev: 10-15 dag sladkorja v prahu 5 dag mletih orehov 3 žlice marmelade 5 žlic ruma Umesi testo, razvalaj tri kore v velikosti pekača in speci vsako posebej na obrnjeni strani pekača.Dve kore pusti cele, eno pa zdrobiš na drobno. Zdrobljeno koro polij s kavno skodelico mleka, dodaj ostale sestavine za nadev, dobro premešaj in daj v pekač eno koro-nadev-drugo koro. Če je nadev trd, dodaj rum ali mleko po okusu, vendar ne preveč. Pito stisneš z nekim predmetom (knjiga) čez noč. Lahko posipaš s sladk. v prahu. Reži čez dan ali dva na majhne kockice. Je zelo dobro pecivo. Pekač 24x40 cm. Pomagala sem si s peki papirjem. V nadev sem dodala še filo, ki mi je ostala od breskvic ni pa nujno in bilo je res dobro. KOKOSOVA PITA Testo: 4 rumenjaki 10 dag sladkorja 35 dag moke 20 dag margarine 1/2 praška za pecivo Nadev: 4 beljaki 25 dag sladkorja v prahu 20 dag kokosa Moko in pecil. prašek presej, dodaj rumenjake, sladkor, margarino narezano na lističe. Zamesi krhko testo.Razvaljaj (najbolje z rokami na namazan in pomokan pekač) in premaži z marelično marmelado. Za nadev stepi beljake v čvrst sneg postopoma dodaj sladkor, stepaj dalje.Potem s kuhalnico ali žlico umešaj kokos. Na testo daj nadev, daj v zagreto pečico na 175 stop.C cca 25 minut. Pekač je veliki od pečice. ŽARBO ŠNITE Pekač od pečice-veliki Testo: 70-75 dag moke 375 gr margarine 3 rumenjaki 2 jajci 2 dcl mleka 1 kocka kvasa Sestavine zmešaj in razdeli na tri dele. Razvaljaj na tanko na peki papirju, daj v pekač, namaži z marelično marmelado, posuj z mletimi orehi, da prekrijejo marmelado. Lahko tudi malo sladkaš po orehih. Nato daj drugo plast testa, zopet namaži z marmelado,orehi in še tretjo plast testa.V pekaču naj počiva eno uro. Pred peko malo prepikaj z zobotrebcem. Pečico segrej na 180-200 stop.C in peci 30 minut zlato rumeno. Posuješ lahko s sladk. v prahu. KAVNE KOCKE Testo: 20 dag moke 20 dag sladkorja 4 jajca (loči rumenjake in beljake) 1 vanilin 1 pecilni prašek 1 dcl vode 1 dcl olja 4 velike žlice čokolade 2 žlici ruma močno kuhana kava 3 sladke smetane s kremfixom Vse sestavine zmešaj z mešalnikom, na koncu dodaj moko s pecilnim praškom in sneg iz beljakov in speci.Ohlajeno vzami iz pekača (s peki papirjem), ki ga odstraniš in prerežeš dvakrat po dolžini. Da je to lažje narediti, jaz najprej prerežem biskvit na dva dela, nato pa gre lažje po dolžini, da se biskvit ne raztrga. Prvo plast položi v pekač in poškropi z močno kuhano po okusu sladko kavo in namažeš s stepeno sladko smetano. Zopet ponovi, drugo plast testa lahko malo bolj navlažiš. Na vrhu namaži s smetano in daj za nekaj časa v hladilnik. Pripravi si raztopljen čokoladni preliv in polij po smetani ter premikaj pekač, da čokolada oblije vso smetano. Razreži na majhne kocke pokrij z alu folijo in pusti v pekaču do uporabe. Najboljši je čez dan ali dva, ko se sestavine lepo prepojijo. Pekač 24x40. MOZAIK Testo: 15 dag margarine 10 dag sladkorja v prahu 30 dag mehke moke 4 rumenjaki 1/2 pecilnega praška Nadev: sneg 4 beljakov 28 dag sladkorja v prahu 10 dag jedilne čokolade narezane na male koščke pest ali dve narezanih orehov Testo zamesi. V pekač v velikosti pečice daj peki papir in razporedi testo. Speci svetlo rumeno na 160-170 stop.C. Vzami iz pečice in premaži z marelično ali ribezovo marmelado. Pečico ohladi na 50 stop.C Pripravi nadev. V kotličku z vročo vodo stepaj beljake, postopoma dodaj sladkor v prahu in par kapljiv limoninega soka. Stepaj, da bo čvrsto in mlačno (5-7 minut).Premaži testo in potrosi s čokolado in orehi. Suši na 50 stopinj C cca 3 ure. Jaz sem vmes vzela iz pečice in narezala na pravokotnike ali trikotnike in sušila naprej. Dobro je da beljak ne izsušiš preveč. V moji pečici je bilo dovolj 3 ure. Meni je všeč to zelo nizko, zato sem 3/4 testa dala na ta pekač 1/3 pa na drugega. Pekla sem dvakrat,sušila pa skupaj. Upam, da sem razumljivo napisala. Dobro in lepo pecivo, ki ga lahko dolgo hranimo v kovinski škatli. pps.: za Julka šnite, ki so zelo dobre je potrebno dati v testo 20 dag margarine, "prekmurka" je pozabila pripisati. V kremo sem dala še limonin sladkor. Lepe, okusne-pohvale, kar letijo. Upam, da sem malo pomagala z recepti. Veliko veselja in ljubezni ob peki, ker le tako odlično uspe. Lp Marja marja44

Ančka  

član od: 29.1.2005

sporočila: 18

1. maj 2005 21:11

Dragička, lepo prosim, povej kakšno jedilno barvo uporabiš za barvanje lubenic, Rdečo bi jaz vzela jagodo, za zeleno pa ne vem katero. lp Ančka

terlikar 1  

član od: 10.3.2005

sporočila: 994

1. maj 2005 21:19

Najbolj zelena je menta.Lahko pa kupiš jedilne barve v lekarni,nimajo tako izraziega okusa.No Dragička res nisem,ampak upam da sem ti kaj pomagala. Bernarda

Ančka  

član od: 29.1.2005

sporočila: 18

1. maj 2005 22:18

Šla bom v lekarno. Okus mente mi ne potegne. Hvala. Ančka

Dragička  

član od: 9.12.2003

sporočila: 8694

9. maj 2005 12:27

Šele po celem tednu sem opazila, da imam vprašanje - Ančka, oprosti. Rdečo barvo imam iz Vrhniške trgovine, lahko pa je tudi jagodna v steklenički. Za zeleno pa uporabljam mentol - res zelo zelo malo, 2-3 kapljici. Pozdravček!

biba  

član od: 26.10.2004

sporočila: 542

10. maj 2005 15:25

Mene pa zanima glede šahovnice. Ali premažemo s kremo po celotni dolžini biskvita, ko je ta na oblatih in potem zvijem? Na kako velike kolobarje pa to potem režemo? Koliko oblatov pa porabimo? Hvala za odgovor. biba

NNATALIJA  

član od: 2.9.2003

sporočila: 141

12. maj 2005 8:31

joj, Marja44, lepo prosim za pomoč!!!!!! Včeraj sem se trudila s šahovnico...vse ok, vse hitro, dokler nisem to začela packat skupaj v rolado. Vse mi je šlo narobe, lahko bi posneli reklamo za zavarovalnico .... Zdaj prosim če mi lahko kdo pove: a je recept iz 4 jajc za en ali za oba biskvita? V kako velikem pekaču spečete vsakega???? Kako široke trake narežete in koliko jih date na en oblat? Vlažila sem oblate s kremo, a je bilo očitno premalo, sigurno jih je treba še z vodo oz mokro krpo? koliko oblat- rolad- pride iz te količine biskvita???? Jaz sem delala iz 8 jajc: po 4 za vsak biskvit. Res prosim za pomoč, hvala in lp, nnatalija

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

MOJ vrtrdkapica
Kaj jutri za kosilo?johana
Kaj danes za zajtrkjohana
malo za hecNikita
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti