Kitajska kuhinja

Kyara  

član od: 24.5.2006

sporočila: 2384

11. jun 2006 14:39

No mi jo , raco, najprej skuhamo do mehkega,nato namažemo z medom in &, in nato na hitro spečemo, da nastane lepa hrustljava skorjica. Po zgornjih receptih je podobno, vendar so glavne spet začimbe. Jaz medu ne dodajam nič in ko je lepo hrustljav na rački in v krožniku, samo kapnem na skorjico malo limone in kajenskega popra.Tako me je učil en kitajec, prijatelj od moje bivše sosede. Kyara

Marsovc  

član od: 25.9.2006

sporočila: 2

25. sep 2006 13:16

Mene pa zanima, en dober recept v zvezi z piščancem z zelenjavo in omako, - namreč!, po obdobju experimentiranja mi je ratalo ustvarit super kislo-sladkega piščanca. Problem je ker ko hočem naredit piščeta (ali pa kašno drugo meso)s kakšno drugo omako pa nikoli niti približno ni tako dobro. Ali ma nekdo kak res fajn recept oz. finto, no mogoče je fora tudi v pravih sestavinah... hvALA Marsovc

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15823

25. sep 2006 13:28

Kombiniraj ostrigino in sojino omako, zgostiš z malo riževe moke, dodaš rižev kis, še malo ingverja.... Ali hoisinovo omako... MAmamia mamamia

keri15  

član od: 20.11.2004

sporočila: 14

5. jul 2007 13:20

Pozdrav vsem skupaj! Mene zanima, če se kje lahko kupi rižev kis pakiran v literski steklenici? Pri nas rižev kis uporabljamo za kisanje vseh solat. Vsi člani družine se strinjajo da pride zelenjava bolj do izraza. keri15

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15823

5. jul 2007 14:39

Litrskega riževega kisa pri nas še nisem našla, pa ob vsakem obisku trgovine temeljito pregledam police z eksotično hrano. Niti v azijski trgoviniv G, kjer redno kupujem sestavine, riževega kisa nisem videla v litrski steklenici. Ampak kot je ta kis močan, ga imaš liter ja celo leto...

Če ga pa kje odkrijem (Metro na primer), ti sporočim. Pozdrav, mamamia

mamamia

tara  

član od: 23.7.2004

sporočila: 25

6. sep 2007 20:09

Najprej lep jesenski (čeprav je zunaj tak mraz, kot, da je že zimski) večer. Potrebujem vašo pomoč. Končno sem kupila vok - litoželezni. Vem, da ga je potrebno pred uporabo pripraviti, pa nisem prepričana kako je prav. Pomagajte z nasveti. V mislih imam tisto predpripravo še preden sploh prvič kuhaš v njem. Že v naprej vsem hvala in obilo kuharskih užitkov. Tara

ežoj  

član od: 24.2.2006

sporočila: 6302

7. sep 2007 7:24

tara pozdravljena , hvala enako ( tist za mraz ).

Strokovnjaki za kitajsko kuhinjo imajo litoželezni vok za najboljši. Jaz voka nimam, pa ni lastnih izkušenj, vendar po knjigah, nov vok se pripravi nekako takole: prvo se dobro očisti z vročo vodo in tekočim detergentom, drgne se s jekleno volno ali kakšno krtačo, splakne z vodo in posuši nad ognjem ( da se prepreči takojšnji začetek rjavenja ) in pobriše z papirno brisačo. Nalije se noter žlica jedilnega olja in naprej segreva, nekateri priporočajo še pol žličke soli in s papirno brisačo se drgne-briše/razmaže olje po celem voku ( sol naj bi bila kot nekakšen neškodljiv abraziv ). Temperatura mora bit visoka, da se že mal kadi. Ta postopek se ponavlja dokler papirna brisača ni prakrički čista, brez temnih sledov. Vok postane temen, ker se naredi zaščitna plast. Cel proces lahka traja cca 20 min. vendar zavisi od voka. Potem pustiti vok da se shladi, pomiti ga z vročo vodo in posušiti nad ognjem.

Po uporabi se vok čisti ( dokler je še vroč ) z vročo vodo, morebitni zagoreli ostanki se  zdrgnejo s soljo. po čiščenju, zmeraj posuši vok nad ognem. posušitev z brisačo ne odstrani vse vode iz por in lahko začne rjaveti .

Temu postopku rečejo po angleško " seasoning the wok " , pobrskaj po netu, verjetno boš kaj izbrskala.

Veliko užitkov z kitajsko kuhinjo ( pa ne pozabit sem ter tja na pasulj, ričet, kislo zelje ( seveda s krvavico ), štruklje........... ). 

ežoj

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15823

7. sep 2007 9:55

Tara, voku bi morala biti priložena navodila, kako ga pripraviti. Mamamia mamamia

mijamarija  

član od: 19.4.2006

sporočila: 529

7. sep 2007 10:09

Hojla! Mamamia Ti si zakon! mijamarija

tara  

član od: 23.7.2004

sporočila: 25

8. sep 2007 9:18

Končno spet eno sončno jutro! Ežoj, hvala za izčrpna navodila. Sem pogledala še na netu in je res kar precej "variacij na temo seasoning the wok" - približno enak postopek. Bom se še danes lotila dela. Mamamia, tudi jaz sem pričakovala, da bodo navodila priložena, pa sem se žal uštela. Sicer ne bi spraševala vas. Je pa tudi res, da vedno rada pogledam vaše nasvete, ki temeljijo na izkušnjah. Lep sončen dan vsem skupaj! Tara

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Trixi
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti