Neznano sadje

vcibej  

član od: 31.1.2004

sporočila: 1264

tema odprta - 14. dec 2004 15:58 | ogledi: 10.094 | odgovori: 36

V Merkatorjevem katalogu sem videla precej meni neznanega sadja. Normalno ne vem kaj se z njim lahko počne.

Avokado sem poskusila in me je totalno razočaral. Zdaj bom pa te neznanke kar naštela in če ima kdo kaj prakse pri pripravi.............

Kaktus fige

Chirimoya

Pasijonka

Karambola

Guava

Tamarilo

Kumkvat

Kiwano

Papaja

Marakuja

Rdeča pitaja

Rumena pitaja

Liči

Pepino

Fizalis

Lumpica

Pomlad  

član od: 26.5.2004

sporočila: 91

14. dec 2004 16:20

Hm, avokado je krasen za namaze, v solatah, guacamole ipd. Z eksotičnim sadjem pri nas pa je žal tako, da to preprosto ni to, ker ne dozori na drevesu. Sama sem popolnoma nora na mange, vendar ga v življenju ne bi kupila pri nas. Ko sem ga poskusila tukaj, bi prisegla, da je to popolnoma drug sadež kot sem jih jedla v toplih krajih:( Menim pa tudi, da je takšno sadje najbolje uživati kar tako. Pa še nekaj, kot mi je znano, sta marakuja in pasijonka j eno in isto. Iz nje delajo odličen sok.

Reca  

član od: 1.3.2004

sporočila: 3814

14. dec 2004 16:27

Avokado bi ti bil sigurno vsec, ce bi naredila iz njega gvacamole (z vilicami ga zmeckas in zacinis), mislim da je recept v bazi. Sicer pa ga lahko jaz jem kot jabolko. Njegov okus mi je bozanski. Od vsega nastetega mi je se zelo vsec kunkvat in drevesce imam tudi doma. Je se ga z lupino in vsem ni vsec, sicer pa je dober tudi vlozen v sladkorni sirup. Moj hektarski donos pa na zalost se ni toliksen da bi mi to omogocal ker hci vse sproti pospravi. Lici meni osebno ni vsec in tudi za karambolo se nebi prodala. Zelo slastnega okusa mi je kaktus figa in papaja. Kolegica je iz kiwana delala celo kompot in biskvit mi pa se drzimo tega nacela da tako drago sadje vsekakor raje pojemo kar presno. Tik tak, pa ga ni. lp Vesna Vesna Milek Recko

SLONCICA  

član od: 12.3.2004

sporočila: 321

14. dec 2004 17:16

Oj! Jaz se strinjam z Reco. Avokado imam zelo rada. Privoščim si ga, kadar se odločim, da bom imela sadni dan. Okus me spominja na arašide, čeprav nekateri pravijo, da ima rahel okus po orehu. Mislim pa. da je važno, da mora biti trdota avokada ravno pravšnja, da se ga da še lepo na koščke narezati, ker, če je premehak, je pacast in ga lahko uporabiš le kot namaz, nekaterim se morda zaradi te mehkobe in maslaste strukture tudi upre. Jaz ga pripravim tako, da ga narežem na koščke in ga malo posolim in pojem. Dam ga tudi v solato; avokado dodam šele na koncu, ko je solata že zmešana, da njegovega okusa ne bi pokvarila.

Sweetie  

član od: 22.1.2004

sporočila: 1268

14. dec 2004 19:11

Za fizalis sem dala v bazo recept - je tudi slikca zraven Sweetie

juhica101  

član od: 28.10.2003

sporočila: 814

14. dec 2004 19:21

kaktus fige so plodovi opuncije. So zelo dobri, samo pazi, ko jih lupiš, na zelo drobne bodice. Karambola je bolj za dekoracijo na koktail kozarcih, ker je zelo kisla. Papajo sem imela danes za zajtrk, pa ta primerek ni bil ravno poskočne sorte. Drugače je pa dobra, nekoliko spominja na melono. Kumkvat je eden od agrumov, in je zasoljeno drag v trgovinah. Reca, a je drevesce lastna proizvodnja? Meni so bili ličiji zelo dobri, sem pa pri tem zgleda izjema. Pri mangu pa moraš imeti res srečo, da pri nas dobiš dobrega. Drugače pa ga lahko uporabiš tudi za chutneyje, sadne solate,.... Drugače pa se popolnoma strinjam z Reco, škoda je karkoli početi s temi sadeži, pojesti jih je treba sveže (ali pa npr narediš sadno solato), zaradi cene predvsem. Razen, če je treba katerega zaradi zdravstenih razlogov treba prekuhati. lp juhica

andrejka  

član od: 1.8.2004

sporočila: 800

14. dec 2004 19:23

Vsako leto poskusimo kakšnega izmed teh tropskih sadežev. Nad kiwanom smo bili zelo razočarani, liči nam je bil še kar všeč, mamgo je bil meni najbolj všeč - imel je rahlo poprast okus, kumkvat raste pri starših, a ga nihče ne mara, papaja nam je bila tudi všeč, karambolo včasih uporabim za dekoracijo, avokado pa nam je všeč polnjen z rakci, tudi kaktusove fige smo že preizkusili. Letos pride na vrsto še drugo, čeprav so nam sokovi iz tega sadja veliko boljši kot sveža variata. Najbrž bo res držalo, da to ni tisto pravo, ker odleži v hladilnicah.

vcibej  

član od: 31.1.2004

sporočila: 1264

14. dec 2004 19:31

Hvala za osnovo. Kako pa to jemo? Olupimoin jemo z roko, z žličko.........Se da naredit kak napitek, iztisnit sok. Kar predstavljam si kako kaka kuharca na drugi strani sveta sprašuje kako se je jabolko. Vesna kumkvat se mi na sliki zdi kot manjša mandarina. Se ne lupi? Kaj pa kaj o vitaminih. Res ne bi rada zapravila premoženja za sadje katero vsebnost vitamina ima naše jabolko 1x več. Lumpica

jade  

član od: 11.11.2004

sporočila: 6303

14. dec 2004 20:21

Lep pozdrav! Tukaj imaš nekaj podatkov, če ti bo kaj pomagalo. Kaktus figa: Plodovi imajo bodice zato jih prerežemo z nožem in držimo z vilico, z žlico izgrebemo meso. Semena so trda ampak užitna. Okus je sladek. Pasijonka: Plod prerežemo in z žlico damo ven meso in seme. Meso lahko mešamo v koktejle in sadne punče. Ima posebno aromo. Karambola: Narežemo jo na rezine, odstranimo peške in jemo surovo. Uporablja se za okrasitev raznih sladic in sadnih solat. Okus je sladek ali kisel. Gvajava: Prerežemo ga in jemo z žlico. Ima neprijeten vonj zato ga ne damo zraven ostalega sadja. Ima kislo meso. Tamarilo: Prerežamo ga in izdolbemo meso. Ima kislo sladek okus. Uporablja se kot zelenjava za peko na žaru in dušenje. Lupina je neužitna. Kumkvat: Pojemo ga z lupino vred. Meso je kislo, lupina pa sladkastega okusa. Lahko ga vložimo v žganje. Drugače se uporablja za okrasitev sladic. Kivano: Prerežemo ga in pojemo ven meso s peškami. Okus je sladek. Papaja: Uporabimo jo kot melono, seme v sredini pa odstranimo. Meso premažemo s sokom limone. Liči: Lupino odstranimo, jemo meso, peško prav tako odstranimo. Meso je sočno. Jemo surove, ker je boljši, kot iz konzerve. Najboljši je mrzel. Fizalis: Lupino odstranimo. Ima peške. Je sladek. Nekateri ga jejo surovega. Uporablja se za marmelade, kandiranje, kuhanje, za omake. Upam, da ti bo to kaj pomagalo, drugih zadev tudi jaz ne poznam. LP jade

Reca  

član od: 1.3.2004

sporočila: 3814

14. dec 2004 20:30

Kunqvat se meni kot revesce dobro obnese, sem pa ga kupila. Iz pecke sem ga tudi ze vzgojila a rabi 3 leta da ga lahko cepis. Zelo je zejen in ljubi jutranje sonce. Meni dobro uspeva in okus zelo pase vsem v nasi hisi. Najbolj pa hceri. Kar oci se ji svetijo ko ga vidi v polici. Ne more mimo brez njega. Sem pa videla v Avstriji da imajo cepljenega tudi na limono. Razlika je samo v barvi, za okus ne vem, ker sem ga videla samo v Palmenhausu in ni bil na prodaj. Ja Lumpica, to je cisto majhna pomaranca, bolj podolgovate oblike. Priporocam ti da gres te sadeze pogledat v bivsi Maximarket zdajsnji Mercator, tam imajo ogromno vrst takih sadezev. Pa se to. Karambola je res najlepsa kot dekoracija. Pri nas velikokrat mesamo koktejle ampak ce damo za dekoracijo toliko denarja se jo vsekakor splaca tudi pojest. Prodala pa se za to rec ravno nebi. Vesna Milek Recko

juhica101  

član od: 28.10.2003

sporočila: 814

14. dec 2004 20:34

Hej, bom pisala dedku mrazu. Hmm, Reca, kam pa ga naj napotim po drevesce? Pa lp juhica

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti