Stare lise, črna jedilna barva,...

Veri  

član od: 21.10.2004

sporočila: 4272

tema odprta - 9. nov 2004 23:54 | ogledi: 2.540 | odgovori: 6

Hojla!

Sem nova tu in mi ne zamerit, če bo kaj narobe - oz. če je to že kje omenjeno:) Zanima me, kje bi lahko dobila stare izvode revije Lisa, saj jih zelo kmalu nimajo več nikjer, jaz pa sem šele pred kratkim izvedela zanjo, pa mi je zelo všeč. Hvala!

Zanima me tudi, kje bi lahko dobila črno jedilno barvo in kardamom - sem že precej spraševala, povsod pa seveda še ne. Če kdo ve, se priporočam. Pa kako izgleda napravica za vlivance in ali bi lahko uporabila kar navaden testomat ali je problem, ker luknjice niso enako velike? S cedilom se namreč da in tudi dobri so, ampak je pa packarija po kuhinji... Kako vi rešujete te težave?:)

Veri

Temo je spremenil(a) Veri dne 09. nov 2004 23:58:16

Fani  

član od: 18.7.2002

sporočila: 371

10. nov 2004 7:38

Odgovorila bom za cedilo za vlivance. Najbolje je, da kupiš ta pravega, za to namenjenega. Jaz imam Fackelmanovega, sicer kupljenega v Avstriji. Je iz dveh delov. Eden je kovinska ploščica z luknjami, večjimi kot v cedilu, na to se zatakne "lonček" oz. okvir, kamor vlivaš testo in potem vlečeš od enega konca do drugega, da se testo "riba" in pada v lonec. Enostavno in dobro. Packarija je sicer tudi s tem, vendar verjamem, da manj kot s cedilom, ki ima manjše luknje. Če ti je res do tega, ti predlagam, da se zapelješ do kakšne avstrijske večje trgovine, med gospodinjskimi potrebščinami mora biti tole tako običajno kot pri nas cedilo, tudi drago ni. Z nekaj sreče bi ga znal nabaviti tudi kakšen naš trgovec, problem je samo v tem, da vodni vlivanci (špecli) pri nas niso tako popularni kot v nemških deželah. Kardamom z nekaj sreče dobiš tam, kjer so dobro založeni z začimbami, bolj točno bo povedal kdo drug. Črno jedilno barvo je nekdo enkrat že iskal na forumu, pa nismo prišli do konkretne rešitve. Za oblive običajno zadostuje temna čokolada, sploh če ji še dodaš temen kakav. Pri testeninah zadevo rešijo sipini rezanci, drugo ne vem. Pozdrav, Fani

VilmaS  

član od: 10.10.2003

sporočila: 1067

10. nov 2004 9:46

Kot črno jedilno barvo lahko uporabiš živalsko oglje- v lekarni se dobijo tablete oglja, ki se jih jemlje pri prebavnih motnjah. Mislim, da lahko pobarvaš celo kuhinjo, če zdrobiš en tablet, :))) Nam se je namreč v službi enkrat raztresel, pa se ga cel mesec nismo rešili To je pač ena od idej, jaz je še nisem preizkusila, ker ne vem, kaj bi barvala na črno . Za sladice ponavadi uporabim temno čokolado (z dodatkom temnega kakava je pa še bolje- Fani, hvala za idejo). LP, V.

biba  

član od: 26.10.2004

sporočila: 542

10. nov 2004 10:27

Ja če rabiš črno barvo za kuhat, se jo dobi iz sipic. in sicer, ko jih čistiš boš opazila da ima vrečkico s črnilom, le to previdno prerežeš in shraniš v posodico. paziti je treba, ker rada šprica vsepovsod in je precej močna. biba

Veri  

član od: 21.10.2004

sporočila: 4272

10. nov 2004 12:54

Hojla! Hvala vsem! Sem pozabila napisat, da za sipe že vem, sem že delala črne testenine in črno pico Stromboli - super - fant je bil totalno navdušen - samo je malo draga, tak da ne bo kmalu spet na sporedu:( Hvala vseeno! Jaz sicer nisem dobila neočiščenih sip in sem kupila kar sipino črnilo - na oddelku z ribami ga majo v hladilniku, rečeš, pa ti dajo, v škatli sta dve vrečki, tak da maš za 2x.Ne vem pa, ali je primerna tudi za sladkarije? Ima kdo s tem izkušnje? Ne da okusa? Za čokolado in kakav tudi vem, ampak rabila bi črno črno, da lahko naredim recimo torto slona (siva - prijatelj gre v Indijo), pa pikapolonico, pa za fanta torto čmrlja in črte na košarkaški žogi (tudi torta)... Saj vem, slon bi lahko bil albin, žužki pa rjavo rdeči in rjavo rumeni, ampak če bi se dalo... Za oglje še nisem slišala in bom gotovo probala, saj verjetno ne da preveč okusa, ne? Lahko dam v sladkarije? Bojo pa mal zaprti, ne?:) Velik bebi čaja zraven:) Sicer sem na internetu našla v eni predstavitvi knjige The Professional Pastry Chef: Fundamentals of Baking and Pastry, 4th Edition na Amazonu pol recepta, kako se naredi karamelno barvo, po postopku z imenom "blackjack". Ja, recepta je res samo pol, ker so to samo strani za ogled, za vtis o knjigi dobit (niti ne mores sprintat:()... No, ce koga zanima ali pa ce je kdo kaj podobnega probal, naj se mi prosim prosim javi. (Sem po tihem upala, da kdo to pozna v potankosti ali pa kakšno bolj enstavno varianto - recimo da bi se tudi to barvo kje pri nas dobilo:) Torej karamelno barvilo: v bistvu gre enostavno za zažiganje sladkorja (celo sam "chef" ni nič okolišil in pov edal, da je to to): 910 g sladkorja in 120 mL vode in 4 kapljice limoninega soka (ne vem zakaj je tu, zaradi okusa verjetno ne, mogoče zaradi ozmoze, kislosti,...??) daš v težko posodo in kuhaš na srednjem ognju, brez mešanja, le kristalčke brišeš z vodo iz sten posode.Tako vse dokler sladkor ne karamelizira. Potem začneš močno mešati in še naprej kuhaš... (Tu se stran konča:() Predstavljam si, da kuhaš še naprej, dokler sladkor šisto ne počrni, ker je v uvodu g. kuhar napisal, da učenci navadno ne kuhajo dovolj dolgo, ker začne stavr seveda smrdeti in se ustrašijo, da je kaj narobe in ker hočemo črno barvo... Potem pa vliješ not še tistih dodatnih 360 mL vode, premešaš in to je to... Malo sem skeptična, ker to v gl. uporabljajo za barvanje kruha, torej mogoče sploh ni tako izrazita črna, kot jo rabim... (Zato sem prej spraševala, da ne bom brezveze kile sladkorja zažgala:) Čeprav s tem barvajo tudi razne kole in kokte, tak da bi lahko bila ok... Če bom naročila to knjigo, vam povem, ko jo dobim. Če ima kdo kak podoben ali drugačen recept, naj ga prosim pošlje. Po pravici povedano si nisem želela kar na suho sprobavat tegale zažiganja - moji ljubi fantje (fant, brat in oče) bi verjetno začeli (po toliko letih zadovoljnega jedenja) dvomit v moje kuharske sposobnosti... Če ni pa še nihče probal, bom pač morala bit prva, ni druge:) Aja, a za Lise kdo ve? Sem gledala njihovo stran, pa se je še naročit ne da, kaj šele do starih izvodov prit... Pa če je kdo tisto napravo za vlivance (Spetzle) videl tu, v Slo.? PS: Jernej, upam, da nisem kršila kakih pravic, saj se ta recept dobi na internetu za djabe, torej ne bi smel bit problem, ne? (Pa tut nisem dobesedno prevedla.) Sem še malo zelena kar se tega tiče, pa ne vem, kak to gre. Če kaj ni v redu, me prosim opozorite! Veri Sporočilo je spremenil(a) Veri dne 10. nov 2004 12:59:47

mihana  

član od: 22.9.2004

sporočila: 122

10. nov 2004 13:03

oj stare izvode lise dobis, poglej za tel. v reviji in tja pokliči v uredništvo poveš katere št hočeš in dobis po pošti jaz sem ze tako naredila cau mihana

Veri  

član od: 21.10.2004

sporočila: 4272

10. nov 2004 13:05

Aja, še to - ko smo ravno pri karamelu: zakaj se ne sme mešat, med tem ko karamelizira - da ne spraviš not mehurčkov, da ga en hladiš, zakaj? (Pri tem barvilu mehurčki ne bi smeli bit problem, saj pol itak vse skup raztopiš...) In zakaj je treba kristalčke brisat iz posode - zaradi konsistencde kasneje? Pa če se je še kak nadebudnež spraševal, kako za vraga potegnejo nitko vročega sladkorja med prstoma (kadar probavajo temperaturo sladkorja) - tu je odgovor - uporabljajo neke naprstnike - nikakor tega ne delajo s prsti:) baje so medeninasti - jaz pa ne vem, če bi izbrala ravno kovinske, ki hitro prevajajo toploto... Isto lahko naredimo z dvema žlicama - nitko potegnemo med hrbtoma žlic. Veri

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Trixi
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti