Raba jezika

jernej  

član od: 30.8.2001

sporočila: 4876

27. okt 2004 13:19

Ja vsi se trudimo. Verjamem da se tudi večina ki pošlje recepte trudi. Pač popravimo kar lahko in kar znamo. Ko bomo pa KulSlo prodali kakšnemu naftnemu imperialistu bo pa vsak recept še trikrat slovnično pregledan, samo ne vem v katerem jeziku Jaz bom takrat seveda užival na Bahamih z milijoni od prodaje. Ni popolno, ampak je kot je. Hvala vsem prostovoljcem, ki delajo, kar delajo... Pozdrav Jernej - Urednik Kulinarične Slovenije

lidka  

član od: 16.12.2002

sporočila: 3690

27. okt 2004 13:24

Pa še nekaj... Dokler bomo kar naprej spreminjali slovnična pravila, ne bo nihče znal pisati. Mene so v srednji šoli recimo učili, da se absolutno napiše: nezaželjen, sedaj na TV reklami vidim, da je naenkrat: nezaželen. Pa tudi vsi vemo, kaj je oljka in oliva, kaj je jablana in jabolko, pa vseeno na steklenicah olja piše, da je oljčno, pridelano iz oljk, ali kako? Debato bi lahko razpredali v nedogled... Dokler pa Slovenci ne bomo toliko ponosni na svoj jezik, da ga ne bodo vsaki dve leti spreminjali, ne pričakujte niti osnovnega znanja od uporabnikov. Tudi jaz sem že čisto nepismena, kot ugotavljam, saj je skoraj vse tisto, kar sem se naučila, sedaj drugačno. Na žalost. Če pa si izmišljujejo vedno nova pravila zato, da se tiskajo nove knjige, slovarji in pravopisi; pa da kdo opravičuje svoje službeno poslanstvo; lepo vas prosim. Na žalost žalostno. lp, lidka

Anomis  

član od: 4.11.2003

sporočila: 1175

27. okt 2004 14:06

Juhu! Dejmo se rajš naučit dobr kuhat al pa svoje kuharsko znanje posredovat drugim, recepte pa sprobavat, ne pa dobesedno kar naprej težit, kako piše in kaj piše. Ali pa ustanovimo še en forum z naslovom pravopisje.net in se bomo šli al je pravilno kolutič, rinček ali obročk! Jernej, s teboj se pa popolnoma strinjam - ko nas bo večina plačala plus paket, potem ti bomo pa lahko solili pamet z lektorji in raznimi "a la toporišič" variantami. Do takrat pa naj bo kulinarika še naprej takšna, kakršna je - namenjena receptom in temam, povezanimi s kulinariko, ne pa slovenščino, matematiko,.... konec koncev so na teh straneh tudi gostje iz tujine! Lep pozdravček, S.

Loni  

član od: 12.12.2001

sporočila: 7859

27. okt 2004 14:27

Ko smo ravno pri Toporišiču; enkrat me je na tržnici dobesedno nadrl, da se pravilno reče dve banani in ne dve banane. Sem mu povedala, da nisem v šoli in da lahko po mili volji uporabljam svoj dialekt. Pa moja prva ocena v srednji šoli je bil z zelenim svinčnikom napisan cvek pri slovenščini, ker sem namesto kremna rezina napisala kremšnita. Loni Makaroni

andrejka  

član od: 1.8.2004

sporočila: 800

27. okt 2004 14:29

Elaphus, se popolnoma strinjam s tabo. Žal pa je tudi to res, da je tisti, ki opozori na podobne primere, deležen zgolj graje. Sicer pa sem s tem forumom glede jezika kar zadovoljna, žal pa so nekateri forumi prava katastrofa, zato se ne čudim, da je kultura pisanja in govorjenja - še posebej v javnosti - na Slovenskem taka, kot je. Dokler se Slovenci ne bomo zavedali, da je jezik del naše identitete, se nam slabo piše.

jernej  

član od: 30.8.2001

sporočila: 4876

27. okt 2004 14:31

Anomis: Saj "težite" mi lahko tudi prej, samo mnogo premalo je naročnikov, da bi najeli lektorja. Tako da meni govoriti kako se kaj priše nima pravega smisla, ker vsi delamo največ, kar lahko. Tako pač trenutno stanje je... Če komu ni všeč, bom malce grob, naj ne obiskuje strani... Ker ne glede na to, koliko kritike, ne morem nič spremeniti. Vsakemu pa še ki mi je utemeljeno napisal, kaj je narobe, sem vedno popravil napako, ampak konkretno... To, da pa nekateri menijo, da je napak veliko in da jih mora biti manj, tega pa ne morem prevesti v nič, kar lahko odprem in popravim. Jernej - Urednik Kulinarične Slovenije

jernej  

član od: 30.8.2001

sporočila: 4876

27. okt 2004 14:33

Andrejka: Vesel sem vsake pripombe, da je nekaj konkretnega narobe in z veseljem spremenim. To, pa da bi moralo biti čim manj napak, je vsem nam jasno, ampak kot sem rekel - je kot je... Predlagam pa da vsak tudi sam malo pazi kaj in kako napiše, pa bo tudi bolje. Jernej - Urednik Kulinarične Slovenije

jesen  

član od: 5.10.2004

sporočila: 410

27. okt 2004 14:54

Pa naj še jaz pristavim svoj piskrček.Dokler se med seboj za silo razumemo in vemo kaj zahteva recept mislim,da ni panike.Ko bo pa nekdo prišel v trgovino in po "Toporišičevo"naročil sendvič bomo pa verjetno vsi mrzli. V slovarju slovenskega jezika piše: SENDVIČ z žemljo -RAZPOČENKA Z VLOŽKOM Zanimivo ni kaj. LP jesen

lidka  

član od: 16.12.2002

sporočila: 3690

27. okt 2004 15:16

Potem naj pa nekdo tako naslovi svoj recept... Ali pa v sestavinah napiše, koliko razpočenk bi potrebovali, verjetno bi se odvila spet kaka zanimiva debata na to temo tu na forumu... lp, lidka

jernej  

član od: 30.8.2001

sporočila: 4876

27. okt 2004 15:25

To je čisto moje osebno mnenje, ampak tale g. Toporišič... Ali je res on gibalo vsega slovenskega jezika zdaj? Že po tem ko je CD-je naslovil za zgoščenke se mi je zameril (kaj so pa DVD-ji, bolj zgoščenke?) Morda bi morali zaupati to poslanstvo kakšnemu mlajšemu... Jernej - Urednik Kulinarične Slovenije

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti