Ločevanje živil 90 dni - 2. del

tema je zaklenjena

sissi  

član od: 30.7.2004

sporočila: 184

1. sep 2004 7:20

Ojla, pripenjam prvo mnenje mag. Barbare Gazvoda o 3MD (prekopirano iz med.over.net): 3MD-jevke, kot so se imenovale, sem precej časa spremljala. Zadnje čase mi to ne uspe več, a upam da si bom lahko v bližnji prihodnosti vzela spet nekaj časa in malo prebrala njihove poste. Uspeh 3MD diete je predvsem v njeni enostavnosti. Pravila, če se jih držite, vam omogočajo, da težko pojeste čez dan preveč kalorij. In tako hujšate pač zaradi kaloričnega deficita. Tako kot pri vseh redukcijskih dietah. Ne glede na to, kakšno hrano jeste, če boste pojedli manj kot porabite, boste shujšali. Trik raznolikih diet je samo v tem koliko zdrave so, predvsem na dolgi rok, v kolikšni meri nam ustrezajo (glede časa prehranjevanja, načina priprave hrane, okusa hrane, nenazadnje dosegljivosti posameznih živil, cene živil itd.). V roku treh mesecev se vam seveda metabolizem prilagodi načinu prehranjevanja, ampak nihče vam nikjer ne opiše na kakšen način, mar ne? Deluje kot da je to samo bavbav, da bodo udeleženci-ke res tri mesece manj jedli-e kot je potrebno, da bo učinek res viden. In po treh mesecih? Izgubili ste določeno število kilogramov. Koliko od teh kilogramov je bila dejansko maščoba, koliko voda in mišična masa, te informacije vam ne more dati najbrž skoraj nobeden-a od udeležencev. V čem je problem? Če izgubljate težo počasi in samo maščobe, boste pridobljeno težo veliko lažje tudi obdržali. In nenazadnje je pravzaprav cilj zmanjšanje maščobnih blazinic in ne sama izguba kilogramov. Meni osebno se zdi 3MD dieta dolgočasna, enolika in na zelo trhlih temeljih, kar se tiče zdravja. Moj krožnik mora biti čimbolj pestrih barv v vseh odtenkih, da se dobro počutim. V roku treh mesecev do večjih zdravstvenih problemov, vidnih tudi navzven, najbrz ne bo prišlo, in mislim da je to tudi glavni razlog za omejitev na tri mesece in opozorilo, da diete ne smete ponoviti pred iztekom določenega časa. Saj se tudi sama včasih izgubim v poplavi informacij, sploh če se poskušaš lotiti vsake podrobnosti kot je moja navada. Nato se moram opozoriti, da stopim korak nazaj in poskušam dobiti celotno sliko in izluščiti rdečo nit. In naj se še tako ukvarjamo z raznimi mehanizmi in učinki določenega živila - ko gre za hujšanje žal ne gre drugače kot da pojemo manj kalorij kot jih porabimo. Ali da porabimo več kot jih pojemo. S pozdravi, mag. Barbara Gazvoda. sissi

sissi  

član od: 30.7.2004

sporočila: 184

1. sep 2004 7:22

No, zdaj vemo, zakaj dieta ne sme trajati več kot 3 mesece! 2. del pa je odgovor eni izmed hujšajočih, ki ji je postavila naslednja vprašanja: 1.Zakaj se je potrebno tocno drzati zaporedja dnevov in se ga ne sme mesat? Spet tisti "strasilni efekt", kot pri "obveznih" 90ih dnevih? 2.Zakaj samo 2 kosa sadja za zajtrk? 3.Ce locujemo OH od B, zakaj se pri beljakovinskem kosilu lahko poje kos kruha? 4.Vsi vemo, da ga (skoraj) ni zivila, ki bi vsebovalo samo B, OH. Dober primer je ze mleko, ki ima celo VEC OH od B. Kako je s tem? 5.Cemu locevati dneve na skrobne in OH? 1. Tu bom malce ugibala: visok vnos beljakovin vam ta dan verjetno malce sprazne glikogenske rezerve (ki se v sledečih dneh spet napolnejo) in dvigne termogenezo in s tem porabo kalorij ta dan. Visoko beljakovinske diete so nevarne za zdravje iz več razlogov, pa se z omejitvijo na vsak četrti dan temu izognete. Vendar tudi en pretežno beljakovinski dan in trije skoraj brez beljakovin niso ravno v prid vašemu zdravju. 2. Omejitev kalorij. 3. Zanimivo, a ne? Mislim, da je glavni trik ločevanja le v smislu lažjega omejevanja kalorij. Kos kruha je pač dovoljen zaradi enostavnosti (samo en kos, o velikosti ni treba preveč ugibati, kalorično pa se med seboj ne razlikujejo preveč glede na moko iz katere so pečeni). 4. Se popolnoma strinjam. Iz tega razloga do ne vem kakšnega pomanjkanja beljakovin v treh mesecih ne bo prišlo. 5. JA! TOČNO TAKO!! Če bi to prosim še meni nekdo pojasnil:) Tudi sadni dan (mimogrede: edini dan zraven vodnega, ki sta popolnoma brez beljakovin) lahko vendar štejemo za ogljikohidratni dan, če že tako poimenujemo dneve. Edina razlika je ta, da na škrobni in ogljikohidratni dan ješ kompleksne ogljikove hidrate, na sadni dan pa predvsem enostavne ogljikove hidrate. Najbrž so se pač malce poigrali z imeni, nekako jih je treba ločiti, kdo ve. Po moje bi bilo bolje, če bi jih imenovali s številkami in vse skupaj rotirali, če že mora temu biti tako. Povzetek: rdeča nit te diete je omejevanje kalorij. Zdi se mi tudi, da se je nekdo morda vse skupaj trudil spraviti v okvir priporočil za zdravo prehranjevanje, le da je bila kot prioriteta vzeta enostavnost in nedvoumnost. Na koncu pa ste pravzaprav še vedno na začetku, ker dejansko sploh niste spremenili tistega, kar vas je v to stanje pripeljalo. Tudi počasi se daleč pride! Če obede načrtujemo premišljeno, začnemo z zdravim zajtrkom, lažjo večerjo zaužijemo nekje do 20-e ure zvečer, popijemo dovolj tekočine - najbolje vode- in omejimo alkohol, jemo raznovrstna in kakovostna živila, dovolj balastnih snovi, hrano jemo počasi in jo dobro prežvečimo, si večkrat postrežemo z morsko hrano, čimbolj zmanjšamo vnos slaščic in "pregrešnih" prigrizkov kot so čips in kompanija, izbiramo malo maščob in še to zdravih maščob, se malo manj vozimo in malo več hodimo, tečemo, poskakujemo, plešemo, plavamo kar vam je ljubše. In smejte se! Pravijo, da ima 10 minut smejanja enak učinek kot 100 zamahov z veslom. Znanstveniki so ugotovili, da se otroci zasmejejo več kot 400krat na dan, odrasli pa le borih 12krat. S pozdravi, mag. Barbara Gazvoda. sissi

ok  

član od: 26.8.2004

sporočila: 7

1. sep 2004 9:56

Morska medvedka, moje številke pred dopustom so bile tam-tam, 163 cm 75 kg, vendar sem v Dalmaciji tako pridno uživala njihove dobrote, da sem jih 5 dobila nazaj. Tako.... štartam z 8 spredaj. Nisem karakter in pika! Moram pa priznati, da mi prebiranje foruma daaaaaaajjjeeeeeee kriiiiiiiiiilaaaaaa...

teichy  

član od: 1.9.2004

sporočila: 13

1. sep 2004 10:19

ČAU VSEM SKUPAJ. TUDI JAZ SEM DANES ZAČELA. DO SEDAJ MI KAR GRE... LUBENICA, LUBENICA IN PA ŠE 1X LUBENICA. RADA PA BI SHUJŠALA KAKIH 10 KG. MOJE MERE PA SO: 167 CM 62 KG. LP VSEM STARIM IN NOVIM HUJŠARICAM.

alja  

član od: 27.7.2004

sporočila: 75

1. sep 2004 10:25

živjo, karkoli že je tisto, ki povzroča hujšanje brez prevelikih naporov, je dobro. Če ni posledic, če spremenimo stil prehranjevanja in se zato ne zredimo nazaj, je cilj dosežen, pa kakorkoli poimenujemo dieto, pa naj reče mag. Gazvoda kar hoče. Naj ona je kakor hoče, a če bi pogledali njen krožnik, bi skoraj gotovo vsak raje posegel po 3MD. Poznam nekaj zdravnic, ki se ukvarjajo z "zdravo prehrano". Vem, da so večinoma izstradane do obisti in jim gre na živce vse, kar je drugačno od njihovega mišljenja., saj one so vendar zdravnice, one že vedo. Le kdo je po tej dieti zbolel za posledicami? Punce drage, če se težo da zmanjšati in obdržati na naš način, zakaj bi nam to nekdo branil. Naj nas pustijo na miru in se ukvarjajo s tistimi tremi koščki paradižnika in petršiljčkom na krožniku za kosilo, medtem, ko me kraljevo jemo in kljub temu hujšamo, a ne? korajža velja... alja

Bar*ba*ra  

član od: 17.8.2004

sporočila: 12

1. sep 2004 10:34

Pozdrav vsem! Se bolj malo oglašam (1x do sedaj), vas pa več berem! Moje skromno mnenje je, glede na priponko sissi, da če hočeš zgubiti nekaj kilogramov, pač moraš omejiti vnos kalorij. Pa naj bo to kakršna koli dieta. Če imaš preveč kilogramov in to ogroža tvoje zdravje, ti zdravnik reče, da pač moraš shujšati - in to je to, začneš uživati manj kalorij. In če je to dieta 3MD, je to pač ta dieta. Pa še eno dejstvo - odkar sem na tej dieti, uživam monogo več sadja in zelenjave (hkrati tudi preostali družinski člani, ki ne hujšajo z mano), moji jedilniki z dneva v dan, pa se tudi bolj spreminjajo kot običajne dni. Jaz se je bom držala naprej! Pa pa Bar*ba*ra

JamieO  

član od: 17.6.2004

sporočila: 207

1. sep 2004 11:02

Zivjo, punce! SISSI, ne si gnat prevec k srcu, kar je doticna mag. Gazvoda napisala. Kolikor se jaz spomnim, je bila ona dlje casa prisotna na forumu v vlogi hujsarice. Se pa ne spomnim kateri nick je ze uporabljala, bom malo pobrskala nazaj in sporocim, da si lahko preberete kaj je pisala tedaj. Ne vrec puske v koruzo. Mislim, da nas vecina tako ali tako ne racuna na neko cudezno spremembo metabolizma in da vsaka dobro ve, ce se bo zacela po koncani 3MD prehranjevati tako kot se je pred tem, da se bo zredila nazaj. In cisto nic ni narobe s tem, ce gre za t.i. redukcijsko dieto, saj vsi vemo, da shujsas le, ce vneses manj kalorij kot jih potrosis. Vazen pa je nacin! In ce po 3MD ne stradamo pomeni, da smo izbrali dober nacin hujsanja. Vse te strani govorijo o uspesnosti te metode. In omenjena magistra ni zdravnica, temvec je zaposlena na Institutu za biokemijo, ker dela kot raziskovalka. (molekularno-genetske analize) Nikakor pa ni zdravnica niti dietolog. Niti ni pricakovati, da bi uradna medicina priznavala 3MD, ker 3MD ni uradno priznana metoda hujsanja oz. zdravega nacina prehranjevanja, na sploh. Je pa nacin, ki ga je pogruntal nekdo, ki je zelel shujsati in mu je na ta nacin tudi uspelo. JamieO

morska medvedka  

član od: 31.8.2004

sporočila: 2716

1. sep 2004 11:50

Pozdravljene. Še začela nisem dobro, pa mam že vprašanja. Sej s časoma se bom vsega naučila. Zanima me, če je obvezno popit juho po kosilu (naprimer na B dan). Nisem ravno ljubitelj govejih juhic. Danes imam B dan. In za kosilo, kot nalašč ribice. njam. Glede komentarja zdravnice. Ko sem bila še v osnovni šoli sem bila lepo okrogla in me je takrat moja zdravnica (suha je kot prekla), hotela poslat na hujšanje v bolnico. Ker moji starši tega niso odobravali mi je pa dala neko dieto 500 kalorij dnevno. Si morate mislit. Otrok v osnovni šoli, brez malice med vrstniki in s kuhanim puranjim mesom v neslani vodi za kosilo. Katastrofa. No s to dieto ni bilo nič. Menjala sem zdravnico pa je blo vse o.k. Ko sem prišla v srednjo šolo pa sem sama od sebe zrasla in izgubila kar precej kg. Mislim da gredo včasih tudi dohtarji mal predaleč. Uživajte.

mary  

član od: 30.7.2004

sporočila: 43

1. sep 2004 11:58

morska medvedka juhe jz ne pijem, ker mi ne paše in sem sita. Na začetku sem jo pila sam bl na prisilo Mislim, da ni TOK nujna.

Christi  

član od: 1.9.2004

sporočila: 1

1. sep 2004 12:02

Živjo punce! Tudi jaz sem danes začela in sicer štartam z 68 kg pri višini 163cm. Upam, da nam bo vsem uspelo. LP

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Tema je zaklenjena, zato vanjo ne morete več pošiljati sporočil.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Trixi
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti